„Keliauk ir pažink“ po visą Pietų Lietuvą kartu su FM99. Aštrios Kirsnos dvaras

 „Keliauk ir pažink“ po visą Pietų Lietuvą kartu su FM99.

Šiandien keliaukime į Lazdijų kraštą. Tai miestas, kuris kurdinosi ant Lazdijos upės krantų. Čia buvo įsikūrusi baltų gentis gimininga lietuviams ir prūsams – jotvingiai. Apie tai byloja ežerų upių pavadinimai. XII a. antroje pusėje juos nukariavo ir išnaikino kryžiuočiai, o XVI a. vid. buvo paskirtas žemės sklypas miestui prie Lazdijos kurtis. „Makdeburgo teisės“ miestui suteiktos 1597 –aisiais.

Po Lazdijų apylinkes mus šiek tiek palydės ir su juo padės susipažinti Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė. Svarbu aplankyti  ir patį muziejų, kuriame galima sužinoti apie šio krašto paveldą, apie istoriją bylojančius dvarus, apie archeologines vietoves bei gamtos grožį.

user4924_pic11186_1290361466Pirmiausia keliaukime vakarų kryptimi, į Karužų kaimą, kuris minimas XIV a. pab. kaip kariuomenės kaimas. Šiek tiek toliau nuo Karužų kaimo stūkso legendomis apipintas Rudaminos piliakalnis. Čia pat – Aštrios Kirsnos dvaras, Būdviečio svirnas. Visai šalia Mazurkevičių sodyboje formuojamas akmenų muziejus.

Pamatyti yra tikrai daug, tačiau mes stabtelsime ties Aštrios Kirsnos dvaru. Jis įspūdingas tuo, jog yra išlikę aštuoniolika dvaro pastatų. Keturi iš jų atstatyti ir naudojami kultūrinei bei ūkinei veiklai. Aplink dvarą yra neeilinis parkas, kuriam būdinga  banguoto reljefo vietovė. Visai šalia Kirsnos upelis maitinantis parke esančius tvenkinius. Dvaro pavadinimas kilęs nuo Kirsnos upės ir Aštros raisto pavadinimų. Pirmi šios vietovės paminėjimai aptinkami XIII a. kryžiuočių kronikose. Na, o Aštrios Kirsnos dvaras jau žinomas nuo 1576 –ųjų metų. Aštriosios Kirsnos dvaro vertė yra istorinė, urbanistinė, architektūrinė ir kraštovaizdinė. Jame atsispindi klasicizmo, romantizmo ir istorinių laikų architektūriniai bruožai.

„Keliauk ir pažink“ – klausykite kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį po 11 ir 18 val. Laidos kartojamos savaitgaliais.   Prie laidos finansavimo prisideda Kultūros Paveldo Departamentas prie LKM

Komentarai

komentarai(-ų)