Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

Mes visi laukiame Kalėdų stebuklo

Artėjant Kalėdoms, daugybė žmonių bėga į prekybos centrus ieškoti dovanų. Vaikai rašo laiškus Kalėdų seneliui su sąrašu, kokių dovanų norėtų gauti šioms Kalėdoms. Jau nuo lapkričio pradžios parduotuvės skelbia Kalėdų „išpardavimus“, o visais įmanomais šaltiniais reklamos skalambija: „Pirkite ir dovanokite dovanas”. Daugybė žmonių jaučia reklamos spaudimą ir jam pasiduoda. Kalnai atviručių su iš anksto atspausdintais sveikinimais, dirbtinai besijuokiantys Kalėdų seneliai ir nuo maisto lūžtantys stalai. Ir taip per kiekvienas Kalėdas. Tačiau ar tai yra tikroji Kalėdų prasmė? Kaip besaikis vartojimas pakeitė Kalėdų tradicijas pokalbis su VDU kultūros studijų ir etnologijos katedros docentu Arūnu Vaicekausku. Klausykite pokalbio.

IMG_0178
Šiandieninis žmogus, nepaisant savo modernumo, noro nekreipti dėmesio į senąsias tradicijas, noro netgi kartais nukirsti saitus su senąja žemdirbiška tradicija ir pasinerti į pramogų sūkurį, lygiai taip pat, kaip ir protėviai negali gyventi ne simbolių pasaulyje.

Besaikis prieššventinis vartojimas siejamas su tradicija, kad per Kalėdas nieko netrūktų. „Kaip aš nieko nepirksiu, jeigu kaimynas perka. Kaip aš nenupirksiu geresnės dovanos, jei kiti perka. Stengimasis atrodyti neprasčiau nei kaimynas, mūsų kultūroje šiandien yra labai stiprus. Gausų vartojimą reikia sieti su miesto kultūra“, – sako A. Vaicekauskas. Taip pat pašnekovas pažymi, kad šiandieninis žmogus, nepaisant savo modernumo, noro nekreipti dėmesio į senąsias tradicijas, noro netgi kartais nukirsti saitus su senąja žemdirbiška tradicija ir pasinerti į pramogų sūkurį, lygiai taip pat, kaip ir protėviai negali gyventi ne simbolių pasaulyje.

Šiais laikais visuomenėje dominuoja individualizmas, kiekvienas savo simbolių pasaulį formuoja pats. Tačiau šiuolaikinis žmogus vistiek negali gyventi be simbolių. Tuo puikiai pasinaudoja marketingo specialistai, kurie puikiai suvokia žmogaus poreikį turėti simbolių ir tuo naudojasi, kurdami kalėdinius simbolius. Anot Arūno Vaicekausko: „Jeigu ankščiau šventės buvo švenčiamos daugiausiai tris dienas, tai šiais laikais, tik Vėlinės pasibaigė ir jau Kalėdos. Tai atsispindi parduotuvėse, reklamose, o žmogus pasiduoda reklamai“. Ir vis dėl to, net mums šiuolaikiškai visuomenei reikia simbolių ir tikėjimo bei vilties, kurios yra Kalėdų tradicijose.

0R7K0784
Besaikis prieššventinis vartojimas siejamas su tradicija, kad per Kalėdas nieko netrūktų.

Juk dovanų paieška prieš šventes dažnam tampa prievole ir klaidžiojame prekybos centruose, kol randame ką padovanoti artimiesiems. Todėl geriau prisiminti rankų darbo dovanas, įvairius pačių gamintus skanėstus. Geriausia nesivelti į dovanų mainus ir dovanų kainų skaičiavimą. Jei jums padovanojo brangią dovaną, nejauskite pareigos daryti tą patį, nes tuomet tai bus nebe dovana, o komerciniai mainai. Verčiau padovanokite kažką tiems, kurie neišgalės jums atsilyginti. Jausitės daug laimingesnis. Tai turbūt ir yra Kalėdų prasmė, kai geriau duoti nei gauti.

 

Kitos naujienos

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininke, edukatore Gita Jak...

Artėjantis didžiausias Lietuvoje džiazo festivalis „Kaunas Jazz“ paskutinį balandžio savaitgalį pakvies ž...

Šiandien taryba neleido formuoti priešmokyklinukų septyniems darželiams. Priešmokyklinės klasės keliamos ...

Vieninteliame profesionaliame dramos teatre Pietų Lietuvoje – Alytaus miesto teatre – pagerbti me...