Koronaviruso beieškant – Lietuva atrodo kovingiausiai!

Vilniaus oro uoste

Po kelionės į Europos sostinę Briuselį galiu pasakyti, kad Lietuva kovai su koronavirusu skiria neįtikėtinai daug dėmesio ir atrodo labiausiai besisauganti – tik čia išlipus iš lėktuvo pasitinka kaukėti kariškiai ir baisulinio didumo plakatai su informaciją beigi perspėjimais prisipažinti apie kontaktus. Briuselyje nei kaukių, nei makaronų ar tualetinio popieriaus stygio nesimato, dezinfekcinis skystis įprastinėse vietose.

Iš viso pasaulyje užregistruota per 100 tūkst. naujojo koronaviruso COVID-19 atvejų, nuo jo mirė beveik 3,5 tūkst. žmonių, beveik 56 tūkst. jau pasveiko. Penktadienio popietės duomenimis, naujų atvejų Lietuvoje nenustatyta, stebima per 5000 žmonių.  Nesnaudžia ir propagandos meistrai – apie juos pabaigoje.

Tad toks ilgokas pasakojimas, kas kaip atrodo skraidant, važiuojam kaukių skaičiuot.

Išties kelionės pradžia buvo tokia “virusinė” – pirmadienį viskas patvirtinama, užsakomi bilietai, tą pat vakarą pasiekia žinios iš Briuselio, kad visi renginiai Europos Parlamente atšaukiami, įskaitant seminarus ir t.t. Lagaminas stovi, bet tuščias, “ant palaukimo”.

Antradienį po 11 val pasiekia ir skambutis iš Briuselio, kad viskas atšaukiama, bilietai, viešbučiai irgi. Ok, kepam ramiai kotletus. Tada po 12-tos kitas skambutis – renginiai vyks, ar bent dalis jų! Ok, tikrinam Brux. Tikrinant, dėl visa ko į krūvelę visos kelioninės “būtinybės” suskrenda. Galiausiai 12.47 patvirtinimas – vyks, skrisk. Lėktuvas 15 val. Aš Alytuje. 14.15 jau oro uoste.

Vietų prie lango Lufthansos lėktuve visiem užteko

Tokį tuščią lėktuvą į Frankfurtą seniai mačiau, su kaukėm vienas vnt, aiškiai ne vietinės kilmės.

Galvoju, jau Frankfurte tai pasitiks kokie nors termotelevizoriai ir kiti išmanūs patikrinimai.

Pasitinka trys Polizie pareigūnai, aiškiai ne temperatūrą matuot nusiteikę, ir viena teta su lentele su japoniška pavarde. Visi nesulaukia, ko atėję.

Pirma kaukė Frankfurte

Visas neįprasčiausias reikalas, kad paleido ne “į rankovę” ir reikėjo pėdint neįtikėtino ilgumo tuneliu. (Žinau, ten daug tokių, tiesiog paprastai kely Vilnius – Frankfurtas – Briuselis šitas nepasitaikydavo).

Einam toliau, su kaukėm koks vienas kitas, dažniausiai azijietiško gymio, tad atrodo visai įprastai, nes taip ir be “coronos” būna. Lifte jau įdomiau – iš 5 vnt du su kaukėm, procentas didelis, bet vienas nusiplėšia iškart išlipęs. Na, toj uždaroj patalpoj, prisipažinsiu, ir man kilo noras nekvėpuot ar šaliku nosį užsidengt, bet susigėdau, kad kaimynai nesuprastų, jog man jie nekvepia. Nes nuo TO viruso tai šalikas, sako, nepadeda.

Apskritai atmosfera įprasta, kaukėtųjų dalis itin maža, kosinčių ir čiaudinčių irgi nematyt, kas visai džiugina. Tiesa, stiuardesės stengiasi nesiliesti, matyt instrukcijos tokios, toks keistokas jausmas.

Važiuojam tikrint Briuselio. Briuselio oro uoste kaukėtų kokie du, traukiny iš oro uosto vienas, mieste išvis nematyt.

Kitą rytą paaiškėja, kad visgi numatytas renginys Europos Parlamente nevyks, nes žurnalistai įeit gali, bet pranešėjai tai ne, nes jie “svečiai” vadinasi, o svečiams įėjimas užrauktas trims savaitėms. Išskyrus Gretą ir jos palaikymo komandą, kuriems buvo padaryta išimtis, gal labai sveikai atrodė.

Situacija įdomi, planuoti kalbėtojai buriasi gretimai esančio viešbučio improvizuotoj konferencijų salytėj, o pas juos po kažkiek žurnalistų įleidžia. Toks visai jaukus variantas gavosi.

Štai toks susitikimų formatas – beje, visai vykęs
Čia irgi temperatūros nematuoja, įprastinis apsaugos elementas

Europos Parlamentas neįtikėtinai tuščias, akivaizdu, kad įprastinio gyvenimo metu nemažą dalį judesio sudaro tie “visitor’iai”, kurių šiuo metu nėra.

Kaukių lygiai nulis, bet įeinant į parlamento bet kurį pastatą gauni lapą ir rašiklį, kuriame prisieki, kad jokioje Italijoj nebuvai ir “koronų” santykių neturėjai. Ir taip ne kartą per dieną, nes kitas apsauginis jau netiki, kad pasirašei.

Viduj visiška ramybė, kaip ir mieste, labiausiai susirūpinęs virusu žmogus – lietuvė dirbanti EP ir sekanti visus “kiečiausius” virusologus, ekspertus ir kitus įmanomus šaltinius ir kalbanti tik apie tai. Mane irgi bandė nuteikt, kad jau namo tai negrįšiu, nes tuoj Belgiją uždarys. Mat kaip tik tądien Belgijoj keliolika naujų atvejų aptiko. Belgai su informacija irgi dozuotai protingai elgiasi, „netrydalioja“ kas penkios minutės ką radę, o kartą per dieną nustatytu laiku praneša naujienas. Ir jau tikrai ne trečią nakties.

Beje, europinės institucijos puikiausia įmanoma terpė koronai – visi po “karnavalo” atostogų suvažiavę iš visų pasviečių ir viena dažniausių “pasviečių” būtent Italija, jau nekalbant apie tai, kad apskritai koks penktadalis Briuselio gyventojų italai, o jie irgi atostogaut namo lekia.

Dabar jau taip paprastai nesigauna, jei nori kokioj Europos Komisijoj atostogų, turi šventai prisipažint, kur važiuosi, kitaip neleis. Spirito kvapas, beje, gan stiprus, nesuprasi nuo ko, bet dezinfekcinio skysčio indelių ant kiekvieno kampo, ne “Vilniaus degtinės”, bet garantuotai degtinės.

Kita vertus, kai #Greta atėjo į Aplinkos komiteto posėdį, tai ten keli šimtai žmonių visom įmanomom bacilom pasidalino susigrūdę kaip silkės.

Žmonės susitikę užsimiršę rankas vis dar spaudžia ir žandais „pakšisi“, bet paskui tokiais atsiprašančiais žvilgsniais ir gestais pasikeičia, kad “nu gal ir reikia atprast..”.

Vienas Austrijos miestelio tarybos narys į susitikimą ateina visas užkimęs ir akivaizdžiai nelabai sveikas, iškart atsiprašo, kad “tik peršalo”, visi smarkiai tikisi, kad tikrai taip, o aš telefoną įrašinėdama interviu laikau per įmanomai toliausią atstumą. Nori nenori, net didžiausiems skeptikams smegeninėn įsiėda. Bet dar juokaujam, siūlau Lietuvon kam reik viruso parvežt, kolegė prašė paimt pora.

Bet vistiek nei vieno su kauke, nei mieste, nei viešbutyje, nei traukiny oro uostan nesimato. Gal tie, kur jas dėtųsi, tiesiog niekur nevažiuoja, nes tuščias traukinys irgi neįtikėtinai – tik drąsiausieji!

Oro uoste ir vėl nei vienos kaukės, nors Belgija jau “židinys”. Bet kosintis vyriškis sulaukia nepalankių žvilgsnių ir dauuug erdvės aplink save.

Kiti lyg įtarimo nekelia. Neskaitant to, kad vakarykštės vakarienės draugas užsimena, kad jo kolega grįžęs iš Italijos atrodė nesveikai, o šiandien dar nesveikiau ir išėjo namo. Hmmmm ką tik “apsižandinom” besisveikindami… pradedu skaičiuot inkubacines penkias dienas:).

Lėktuve – pirmoji kaukė

Protarpiais Donaldo Trumpo tviteriai pataiso nuotaiką – nepataisomas optimistas, pasakiau, kad bus skiepai, tai bus! Ir greit!


Lėktuve atgal iš Briuselio į Frankfurtą 2 vnt kaukių, į Vilnių – gal dvi, net Lietkabelio vyrukai be jų.

Oro uostas smarkiai tuščias kaip Frankfurtui, bet gal tiesiog laikas toks…

Nusileidžiam Vilniuje, ir štai – iškart ramu pasidaro – plakatas už tave didesnis, nepastebėt neįmanoma, nuorodos kam prisipažinti, kad buvai Kinijoj (kažkodėl dar apie Italiją nereikia), kariškos uniformos su kaukėmis ir perspėjimais, jei ir gyvenai džiunglėse nieko nežinodamas, tai jau dabar – apsišvietęs kiek tik įmanoma. tiesa, temperatūros nepamatavo.

Todėl drąsiai konstatuoju iš to, ką pamačiau – mes kovingiausiai nusiteikę!

Na ir šiek tiek iš dezinformacijos smagybių, kurias stebi ir fiksuoja NATO strateginės komunikacijos skyrius.

Koronavirusas nukeliavo į Holivudą. Tad be dabar jau įprastų melagienų, kad virusas yra prieš Kiniją nukreiptas JAV biologinis ginklas, kurį JAV tyčia paskleidė Donaldo Trumpo nurodymu, daugybė Kremliaus palaikytojų taip pat praneša, kad garsus aktorius ir kovos menų meistras Jackie Chanas užsikrėtė virusu vakarėlyje ir yra karantinuotas.

Linksmybės iš Holivudo tuo nesibaigia: Rusijos dezinformacijos centrai pasinaudojo proga išnaudoti paraleles su dabar kuriamu 2011 m. Filmo „Contagious“, perdirbiniu, kuriame pasakojama apie išgalvotą pandemiją, kai iš gyvūnų žmonėms perduotas virusas per mėnesį nužudo 26 milijonus žmonių. Bet Rusijos melagienų meistrai žengė dar toliau – anot jų, filmas yra įrodymas, kad koronavirusas iš tikrųjų yra Amerikos išradimas ir skirtas Amerikos priešams pribaigti.

Tuo metu Tarptautinis Valiutos Fondas (TVF) pasidėjo 50 milijardų, jei prireiktų gelbėti koronaviruso paveiktas šalis, kaip ir jau pareiškė, kad mažina pasaulio ekonomikos augimo prognozes dėl to.

Vakar TVF vykdomoji direktorė Kristalina Georgijeva pristatė planą, perspėdama, kad nekokie scenarijai dėl šio viruso plitimo ima materializuotis ir pažadėjo labai greitus sprendimus, esant reikalui. TVF prognozuoja, kad augimas kris žemiau pernykštės 2,9% ribos. Dar sausį fondas skaičiavo 3,3% pasaulinės ekonomikos augimą, bet dabar tikslių skaičių nebemini, nes “neaišku, kaip toli tai nueis”.

JAV jau skyrė 8 mlrd dolerių kovai su virusu, ir sumažino centrinio banko palūkanas, kuo labai giriasi antras žymiausias pasaulio Donaldas.

Susidomėjimas Europos Komisijos paskelbtu šaukimu dėl vakcinos kūrimo viršijo lūkesčius, todėl planuojama skirti tam dar daugiau lėšų. Penktadienį Europos Komisija paskelbė skirianti papildomą 37,5 mln. eurų sumą pagal programą „Horizontas 2020“, padidindama sausį paskelbto 10 mln. eurų vertės skubaus kvietimo teikti paraiškas dėl kovos su koronaviruso protrūkiu sumą. Už šias lėšas bus kuriamos vakcinos, plėtojami diagnostikos tyrimai, gydymo būdai.

Komentarai

komentarai(-ų)