„Kultūros pakviesti“ neria į fotografo archyvą – laidos svečias Vytautas V.Stanionis

Prenumeruokite FM99 podcast’ą „Kultūros pakviesti“: Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Fotografo dienoraštis ir „Lietuva: Atsisveikinimo vaizdai“ – šio pokalbio su žinomu fotografu akcentai. Pristatytas naujas multimedijinis projektas, savo eilės laukia dar vienas, o buvęs gyvenimo etapas, kuriame buvo daug visuomeninio gyvenimo liko praeityje, sako Vytautas .V.Stanionis.

Fotografas Vytautas V. Stanionis

„Netikėtai pats sau atradau, kad tyla nėra unikali, yra daugybė atvejų kūryboje, kai tyla buvo naudojamasi kaip išraiškos forma“, – kalba fotografas. Tyloje, po to informacinio triukšmo, kuris mus lydi suteikia atradimų, o jei du žmonės susitikę gali būti tyloje ir girdėti vienas kitą, tai Dievo dovana, sako V.V.Stanionis.

„Lietuva: Atsisveikinimo vaizdai“ – naujas multimedijinis Vytauto projektas pradėtas kurti prieš 18 metų – prieš pat Lietuvai tampant Europos Sąjungos dalimi. 

„Reklamos, reklamėlės, laikini  statiniai, statinėliai bei visokios pašiūrės – laikina ir trapi būsena, keliaujant į Lietuvos rytdieną. Permainų jaudulys 2003 metų pavasarį išvedė į  kelionę. Labai norėjosi  fotografuoti Lietuvą. Pradėdamas jau žinojau, kad tai bus „Atsisveikinimo  vaizdai“ ir degiau fotografavimo aistra, o kai kurios anų dienų nuotaikos liko dienoraštyje.“

„Lietuvą fotografavau ir anksčiau, 2000-aisiais, bet tuomet tai buvo nespalvota fotografija“, – pasakoja autorius.

Tačiau galiausiai jis pajuto, kad prireikė spalvų, kitokio kampo, ir tas laikas sutapo su Lietuvos virsmu ir dideliais lūkesčiais.

„Tada mano kaip kūrėjo akiratyje atsirado tie nykstantys vaizdeliai, trupantis gyvenimas, būtis, buitis, ir norėjosi tai išsaugoti, nes atrodė, kad greitai tai dings iš mūsų akiračio“, – pasakoja fotografas.

Visa apimtimi projektas „Lietuva: Atsisveikinimo  vaizdai“ publikuotas dabar 15min.lt portale, tačiau atskirus vaizdus galima buvo pamatyti ir anksčiau parodose. Visgi kartu su tekstais ir konkrečiomis dienomis, nuotraukos įgauna daugiau tikrumo.

„Prancūzijoje Tulūzoje buvo šita paroda ir kuratorius labai stipriai akcentavo, kad lietuviai suprato, kad taps europiečiais ir labai stipriai akcentavo šią mintį, kuri jį užkabino“, – prisimena V.V.Stanionis.

Nors tai ir buvo atsisveikinimo fotografijos, tačiau važinėdamas po Lietuvą Vytautas kartais pastebi tebeišlikusius jo fiksuotus objektus.

Naujausias Vytauto kūrybinis sumanymas – kolekcionuoti akis, klausykite daugiau!

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Komentarai

komentarai(-ų)