Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Kultūrų dialogai“ – meilė Lietuvai Lenkijos lietuvio širdyje. Kokia ji?

Sigitas Birgelis
Sigitas Birgelis

„Kultūrų dialogai“ –   meilė Lietuvai. Kokia ji Lenkijos lietuvio širdyje?  Lenkijos Lietuvių ryšiai su savu kraštu – kokie jie? Ar Lietuvos jų širdyse daugiau? Kultūrinio palikimo puoselėjimas, senieji amatai, lietuviškos tradicijos, šventės ir bendravimas su kraštiečiais ir viešnagė Punske.

Svečiuojamės pas Lenkijos lietuvius. Seinai ir Punskas Lenkijoje svarbūs lietuvių kultūros židiniai. 30% Seinų gyventojų yra lietuviai, Punske apie 80 % yra lietuviai. Seniausi žmogaus gyvenimo pėdsakai Punsko krašte siekia 10.000 metus prieš m.e. (paleolito saulėlydį). Valinčiai, Ožkiniai, Vaiponia ir Šlynakiemis- Ankstyvaisiais viduramžiais šios žemės sudarė Jotvos dalį. Jotvingių pėdsakus rodo atviros gyvenvietės ir piliakalniai.

Kokie jie Lenkijos lietuviai ? Ar lietuvybės jų širdyse daugiau . Anot , Aušros leidyklos direktoriaus, portalo www.punskas.pl vyr redaktoriaus, metraščio „Terra Jatwezenorum” vyr. redaktoriaus Sigito Birgelio situacija sudėtinga – Lietuva nyksta ne tik Lietuvoje

 

Beje vos prieš keletą dienš Vilniuje Rašytojų klube vyko ir jo autorinis kūrybos vakaras ir Jurgitos Stankauskaitės knygos „Sigito Birgelio poezijos kraštovaizdis“ pristatymas. Čia buvo atidaryta ir Sigito fotografijų paroda „Jotvos pakrašty“, rodomi autoriaus sukurti trumpametražiai filmai. Šaknys ir jų pajauta jaunų žmonių širdyse ir mintyse. Lietuvoje studijavusi Jurgita Stankauskaitė sakosi – ji lietuvė ir niekada nekilo klausimo, kokia kalba jos gimtoji ir koks jos pačios tapatumas . Jurgita šiuo metu  dirba „Aušro” redakcijoje.

Vaicekauskiene
Aldona Vaicekauskienė

O dabar  užsukime į svečius – pabūkime Punske veikiančiose senųjų amatų dirbtuvėse.  Lenkijos lietuvių etninės kultūros draugijos pirmininkė Punsko amatų dirbtuvių vadovė ir Punsko mokyklos mokytoja Aldona Vaicekauskienė.  Dirbtuvės veiklą pradėjo prieš pora mėnesių.   Įrangą gavusios iš mokyklų, rado būdą kaip jų nenumesti užmarštin, taip atsirado dirbtuvės. O šiandien sduka šiandien jie suka galvą kaip išgyventi. Kolkas viskas vyksta tik visuomeniniais pagrindais dirbančių žmonių noru ir iniciatyva – atskirų dirbtuvių vadovus, tikrus meistrus . Pasivaikščiokim ir pažiūrėkim dirbtuves susižaindami su senaisiais lietuvių darbais. Atvažiavę , galite susipažinti ir su muziejaus eksponatais, turtinga tautodailės ekspozicija, kurį 18 metų kūrė pati Aldona Vaicekauskienė ir ketina jį perduoti draugijai, taip pat galite savo rankomis išbandyti senuosius amatu.  Pasivaikščioję po dirbtuves užsukome pas Onutę Budzeikienę, ji svarankiškai išmoko senąjį amatą – nėrimą ant rėmėlio. Kadangi nebuvo iš ko perimti tokios patirties, teko pačiai plušėti du metus, padėjo ir matematika. O audėja Anastazija Sidarienė pasakojo savo juostų audimo istoriją.

 

Visko čia daug, bet kaip sakė Aldona Vaicekauskienė – bėda ta, kad nemokam savęs reklamuoti. Beje fenomenalu, bet Lenkijos lietuvių etninės kultūros draugijai priklauso 4 folkloro kolektyvai .

SRTRF logo Štai kokia ta Lietuva Lenkijos lietuvio širdyje!

Kartu su Jumis punskiečius lankė Vida Ramanauskaitė

20140920_111141
Onutė Budzeikienė
20140920_111921
Anastazija Sidarienė

 

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...