„Kultūrų dialogai“ – socialiniai pilietiniai projektai keičia mus pačius ir kasdienybę

SRTRF logoApie socialinę atsakomybę, gebėjimą padovanoti, apie iniciatyvas ir naujus vėjus Lietuvoje, apie raudonas nosis klounus gydytojus“, paliktą kavą, šypseną gydytojui, baltas pirštines ir geros valios projektus.

klounai ir vaikai_4 - CopyLietuvoje pučia nauji iniciatyvų vėjai, socialinė atsakomybė ir gebėjimas padovanoti įtraukia vis daugiau bendruomenės narių. Turbūt esate girdėję, o galbūt ir patys prisijungiate prie kai kurių rengiamų akcijų. Beje, didžioji jų dalis ne šventinė, o besivystanti metai iš metų.

„Raudonos nosys gydytojai klounai“, „Vaikų svajonės“, „Palikta kava“ ir kiti geros valios projektai keičia žmonių kasdienybę, tačiau labai svarbu, jog skatina keisti ne tik realybę, bet ir požiūrį. Socialinių klounų idėja pasaulyje nėra nauja, vykdoma jau nuo 1986m., tačiau Lietuvoje socialiniai klounai savo veiklą pradėjo tik 2010 m. Lietuvoje dar trūksta profesionalių šios gydymo srities specialistų – tačiau stovėdamas vietoje, nieko nepadarysi. Tad, susipažinkime – Indrė Vileitė, organizacijos „Raudonos nosys gydytojai klounai“ įkūrėja ir vadovė pristato savo veiklą ir organizacijos tikslus. Kol kas veikla vykdoma didžiuosiuose Lietuvos miestuose , užsuka į Druskininkus ir Vakininkus, kur yra vaikų sanatorijos. Klouno terapijos, kitaip dar vadinamos socialine klounada anot pediatrų ir atliktų mokslinių tyrimų, yra veiksminga meno psichoterapijos rūšis.

klounai ir vaikai_3Projekto„Vaikų svajonės“ organizatoriai teigia, kad taip jie suteikia galimybę vaikų svajonėms būti išgirstoms ir pastebėtoms, o geraširdžiams ir socialiai atsakingiems žmonėms sukuria galimybę prisidėti prie pilietiškos ir neabejingos visuomenės kūrimo, įgyvendinant vaikų svajones. Šią įdėją jau kelerius metus įgyvendina jauni žmonės. Beje, jie sako, kad projektas – tai ne tik materealių norų realizavimas, tai labai svarbu patiems vaikams žinoti, kad svajonės pildosi. Reikia pastangų – tavo paties ir aplinkinių.

O svajonė juk gali būti ir „Palikta kava“, kurią gali mėgautis. „Paliktos kavos“ idėją parsivežus iš Italijos, siekiama ją įgyvendinti ir Alytuje. Gal drąsos šiek tik stinga, bet kaip sako kitų socialinių iniciatyvų autoriai – pradžia visada nerangi. Tad, mieli senjorai užsukite į Alytaus kavinukes, pasiteiraukite paliktos kavos ir skaniai ją gurkšnokite. O kad tai galėtų padaryti kuo daugiau senjorų, mes jaunesnieji besimėgaudami garžios kavos puodeliu, nupirkime dar vieną ir „Paliktos kavos“ fondui. Beje, idėjos greičiausia įgyja pagreitį, kai nesieki jų savintis ir kvieti visus jungtis bendrai veiklai ir bendram geram darbui.

10171259_882351155115310_326672905758051138_nPasaulio korupcijos barometro 2013 metų duomenimis, Lietuvos sveikatos sistema – viena labiausiai korupcijos paveiktų sričių. 2014 m. Europos Komisijos duomenimis, Lietuvoje 21 proc. gyventojų prisipažįsta papildomai neoficialiai mokėję sveikatos priežiūros institucijose. Tai didžiausias rodiklis Europos Sąjungoje po Rumunijos. „Lietuvos korupcijos žemėlapio“ duomenimis, Lietuvoje būtent sveikatos priežiūros įstaigose dažniausiai mokami kyšiai. Norėdami keisti situaciją Lietuvos medicinos studentų asociacija naikinti stereotipus bei sudaryti palankesnes sąlygas dirbti gydytojui ir būti gydomam pacientui nusprendė įgyvendinti projektą „Geriausia padėka gydytojui – Jūsų šypsena“. Apie tai kalbėjome su Lietuvos Medicinos Studentų Asociacijos prezidente Aistė Mikalauskaitė. Jie, jaunos kartos ir ateities gydytojai, patys savo veikla jau šiandien keičia įsisenėjusius stereotipus, tačiau puikiai suvokia, kad požiūris keičiasi labai lėtai, bet stovėti vietoje jaunieji medikai nelinkę. Prie akcijos  Alytuje yra prisijungusi  Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė.

Baltosios-pirštinės-new-info1O dabar ne apie baltus chalatus , o apie „Baltas pirštines“ .  Baltosios pirštinės – pilietinė iniciatyva, sukurta prieš 2012 m. Seimo rinkimus, savo veikla siekia skaidrios viešosios politikos. „Baltosios pirštinės“ artėjančius 2015 metų savivaldybių tarybų rinkimus pasitinka nusiteikusi itin aktyviai stebėti tiek priešrinkiminį, tiek rinkiminį laikotarpius, pasakoja sako Nacionalinio biuro vadovas Simas Simanauskas.

Prie iniciatyvos prisijungti gali visi Lietuvos žmonės, kuriems rūpi, kad politikoje dirbtų sąžiningi politikai, nes politinė korupcija pasireiškia ne tik konkrečiu kyšio davimu ar ėmimu, bet dar blogiau – sisteminiais, įvairiais susitarimais, už kuriuos vėliau niekas neprisiima atsakomybės. 2012 metais užfiksuoti pažeidimai rodo, kad rinkimai ne visada vyksta skaidriai ir sąžiningai. ir šiemet gali būti rimtų ir piktybiškų pažeidimų. Reikia mokėti tai atpažinti, žinoti, kaip reaguoti ir, nebūti abejingam. „Baltosios pirštinės“ ateinančiuose rinkimuose ketina stebėti bent 1700 rinkimų apylinkių veiklą, todėl nori išplėsti savanorių tinklą.

Viešosios įstaigos  „Geros Valios Projektai“  vadovė Inga Lukoševičiūtė pristatė platforma, kuri skirta visiems , norintiems aukoti įvairiomis formomis. Anot jos,  galimybė rasti viską vienoje vietoje, būti garantuotam dėl saugumo ir patikimumo labai reikalinga. Aukok.lt, PagalbaDaiktais.lt – tai projektai, kurie įtraukia vis daugiau žmonių, o siekis – kad žmonės teikdami ir gaudami pagalbą susitiktų , bendrautų ir pažintų vieni kitus. Taip užtikrinamas ir skaidrumas, nes nekyla abejonių, kur nukeliavo paaukoti pinigai ar daiktai.

Dalis iniciatyvų remiasi savanorystės principu, o savanorystė neturi nei amžiaus, nei lyties nei profesijos cenzo.

Su jumis buvo Vida Ramanauskaitė

Viršelio nuotrauka: People’ by Nebula 2013

 

Komentarai

komentarai(-ų)