Laiką skaičiuojame sekundėmis – 788,400,000 kartu su „FM99“!

25 metai arba ketvirtis amžiaus – tiek laiko gyvuoja radijo stotis „FM99“! Pirmą kartą jo, tuomet „Alytaus radijo“, šaukiniai eteryje pasigirdo 1993 metų sausio 6 dieną. Apie radijo gyvenimą  pokalbis su „FM99” įkūrėju,  Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos vadovu Liudu Ramanausku.

„FM99” įkūrėjas, Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos vadovas Liudas Ramanauskas (Miško Motė nuotr.)

Gyvenimas skaičiuojamas sekundėmis

Radijo turinio kūrimas prasidėjo nuo savo asmeninės kolekcijos. Muzika buvo talpinama vinilinėse  plokštelėse, magnetinėse juostose, vėliau kompaktiniuose diskuose. Archyvuose yra sukaupta apie 4500-5000 juostų, o juose nemigo naktys, kurios praleistos prie tos fonotekos kūrimo. Kaip pasakojo L. Ramanauskas: „Pirmąjį kompaktinį diską aš gavau dovanų dar 1984 metais. Jį man bičiulis parvežė iš Šveicarijos, iš pradžių tik diską ir turėjau, o grotuvo dar ne.“ Taip pat Liudas priduria, kad laiką radijo eteryje ir už jo ribų skaičiuoja sekundėmis:  „Tai yra gyvenimas skaičiuojamas sekundėmis –  ne minutėmis, ne valandomis, ne dienomis, o būtent sekundėmis, nes ji kiekviena yra brangi“, – taip savo gyvenimą radijuje apibūdina jos įkūrėjas.

Archyvuose yra sukaupta apie 4500-5000 juostų, o juose nemigo naktys, kurios praleistos prie tos fonotekos kūrimo

Romantizmas radijo eteryje

Per 25 metus požiūris į radiją nepasikeitė, bet pasikeitė pačios technologijos, kurios pakeitė informacijos srautus. „Aš galvoju, kad radijas yra pranašesnis už kitas žiniasklaidos priemones keletu aspektų: operatyvumu, gyvumu bei tai, kad radijuje yra žmonės, tarp muzikinių kūrinių skamba žmogaus balsas”, – sakė „FM99“ įkūrėjas. O romantizmas radijuje visada yra – tu nematai klausytojų, jie nemato tavęs, bet tu turi jausti klausytoją, nes jis jaučia tave. Kaip sako Liudas yra auksinė taisyklė: „tu gali kalbėti ir niekas tavęs negirdi. Žmonės dirbantys eteryje gali pasakyti, kad niekas manęs neklauso, ką aš čia darau.. Tačiau padarykite kokią nors klaidą ir ji tuoj pat sugrįš bumerangu. Tai yra gyva! Mes nepabėgame nuo gyvenimo – jis yra čia ir dabar“.

Liudas Ramanauskas: antro gyvenimo mums niekas neduos. Mes jį gyvename čia ir dabar. Mes jį gyvename taip, kaip norime gyventi. Gyvenimo laisvės pojūtis, mano nuomone, yra pats svarbiausias..

Radijo išskirtinumas ir populiarumas

Kiekviena radijo stotis ieško kontakto su klausytojais. Yra sugalvota daug būtų kaip tapti populiaria radijo stotimi, bet tai nėra pagrindinis siekis. „Yra tam tikri vertybiniai dalykai, kurie yra svarbiau nei komercinė sėkmė. Pirmiausiai – nemeluoti sau pačiam, nemeluoti savo klausytojams. Tai yra kur kas svarbiau nei momentinis populiarumo šoktelėjimas į viršų.  Čia tu praleidi labai daug laiko, todėl turi būti atviras sau, savo kolegoms. Tai yra darbas, bet kartu ir gyvenimo būdas. Galiausiai, jeigu tu meluosi kalbėdamas apie savo gyvenimo būdą, tai palauk, antro gyvenimo mums niekas neduos. Mes jį gyvename čia ir dabar. Mes jį gyvename taip, kaip norime gyventi. Gyvenimo laisvės pojūtis, mano nuomone, yra pats svarbiausias. Taip pat atsakomybė – prieš save ir klausytojus, kurios mes beprotiškai mylim!“.

Kiekviena radijo stotis ieško kontakto su klausytojais.. (Miško Motė nuotr.)

Apie radiją savo nuomonę turi ir Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Viena pirmųjų žiniasklaidos priemonių Lietuvoje, kuri tapo pakankamai moderni buvo radijas. „Radijas visą laiką turėjo, turi ir galbūt turės vieną lojaliausių arba pačią lojaliausią auditoriją. Viskas labai keitėsi, radijas iš eterio bangų persikėlė į mūsų išmaniuosius įrenginius. Kas tikrai nepakito – tai aukštai pakelta kartelė groti gerą muziką, suteikti gerą pramogą bei aukštą technologinę kokybę.“

FM99 kolektyvas 2010 metais

2017 metų pabaigoje buvo paskelbtas tyrimas, kuriame paaiškėjo, kad Lietuvos gyventojai iš visų žiniasklaidos priemonių labiausiai pasitiki radiju. Sėkmės receptas, kodėl žmonės pasitikimi radiju yra paprastas sako D. Radzevičius: „Radijas yra ne tik greičiausia žiniasklaidos priemonė, bet jį žmonės renkasi ir dėl to, kad radijas turbūt buvo pirmoji priemonė, kuri pasiūlė interaktyvų bendravimą, kai buvo galima paskambinti ir išsakyti savo nuomonę. Radijas visada buvo arčiausiai žmonių.“

25 metai arba ketvirtis amžiaus – tiek laiko gyvuoja radijo stotis „FM99“!

Komentarai

komentarai(-ų)