Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Tokia diena

Liepos 20 – Tarptautinė šachmatų diena

Šachmatai – stalo žaidimas ir intelektualus sportas, kuriame rungiasi du priešininkai. Žaidimas vyksta specialioje 64 langelių dydžio lentoje, kurioje varžovai kovoja dvejomis skirtingų spalvų kariaunomis (juodaisiais ir baltaisiais). Žaidimo tikslas – paskelbti priešininko karaliui matą, o liepos 20-ąją minima Tarptautinė šachmatų diena.

Pasaulinės šachmatų federacijos sprendimu Tarptautinė šachmatų diena švenčiama jau nuo 1966 m.

Šachmatai yra išties labai senas žaidimas. Archeologiniai kasinėjimai rodo, kad žaidimui gali būti apie 2000 metų. Šachmatai atsirado Indijoje, o „Šach-mat“ reiškia „valdovas mirė“.

Verčiant iš indų kalbos „Šach-mat“ reiškia „valdovas mirė“ (Gabrielės Lukšytės nuotr.)

Pasaulyje šachmatai paplito per paskutiniuosius du šimtmečius. XVIII amžius šachmatų centru tapo Paryžius ir Londonas. Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos šachmatininkai pradėjo rengti turnyrus tarpusavyje.

XIX a.  susiformavo dar keli šachmatų centrai: Vokietijoje, Rusijoje, Austrijoje-Vengrijoje. Tuo pačiu laikotarpiu šachmatai išplito po visą Europą. Šiais laikais šachmatais žaidžiama beveik kiekvienoje pasaulio šalyje.

Lietuvoje šachmatais pradėta žaisti maždaug XVII a.. Tuomet tarpusavyje rungtyniavo Lietuvos didikai. 1887 m. Vilniuje buvo įkurtas pirmasis šachmatų būrelis.

Alytaus miesto rotušėje miestelėnams skirta šachmatų lenta (Gabijos Dirsytės nuotr.)

Lietuvos šachmatų federacijos direktorius Romanas Buršteinas mano, kad Lietuvoje yra vos du profesionalūs šachmatų sporto atstovai, tačiau žmonių, kurie tiesiog mėgsta šį žaidimą ir žaidžią jį neprofesionaliai gali būti dešimtys tūkstančių: „Aš manau, kad mėgėjų yra tikrai labai daug. Aišku, galiu vertinti tik labai iš akies, nes oficialūs reitingai tikrai neatspindi nieko, nes reitingai gaunami, kai žaidžiama kažkokiuose turnyruose. Bet yra tiek daug žmonių, kurie nežaidžia kažkokiuose turnyruose – žaidžia tarpusavyje, žaidžia parkuose. Aš manau, kad mes turime dešimtis tūkstančių.“

Plačiau apie šachmatų sportą Lietuvoje, šio žaidimo naudą bei „antrąją jaunystę“ galite išgirsti pokalbyje su Lietuvos šachmatų federacijos direktoriumi Romanu Buršteinu.

Kitos naujienos

Alytaus sinagogoje vyko susitikimas su profesoriumi, socialinių mokslų daktaru Eugenijumi Skersto...

Velykos – tai ne tik pavasario šventė, bet ir metas susiburti su šeima ir artimaisiais prie bendr...

Dalijamės greitais ir paprastais „FM99" komandos receptais jūsų velykiniam stalui. Išbandykite gr...

Velykos – puikus met...