Lietuvos deleguojamo kandidato į Europos Komisiją Virginijaus Sinkevičiaus laukia klausymai Europos Parlamente

Virginijus Sinkevičius

Šį ketvirtadienį Lietuvos deleguojamo kandidato į Europos Komisiją Virginijaus Sinkevičiaus laukia lemiama diena – klausymai Europos Parlamente, kurių metu jam teks atsakyti į 25 europarlamentarų klausimus, kurie nebūtinai visada nusiteikę draugiškai ir linkę “pakandžioti” kandidatus. Net jei ir nėra asmeniškai nusiteikę kaip nors kandidato atžvilgiu, kaip yra ir Virginijaus Sinkevičiaus atveju. Niekas labai jo nepažįsta, tačiau pirmi susitikimai daugumai paliko neblogą įspūdį. Žinoma, visi laukia oficialių klausymų ir kaip jis suksis iš sudėtingų situacijų gyvai, nes iš anksto pateikti klausimai paprastai nerodo ypatingų paties kandidato gebėjimų, nes atsakymai dažnu atveju būna paruošti ne paties kandidato, o jo komandos.
Tačiau dauguma europarlamentarų beveik neabejoja Lietuvos kandidato tinkamumu eiti pareigas.
Kalbėjome su dviejų komitetų, kurie ir rengia egzaminą V.Sinkevičiui vadovais. Europos Parlamento Žuvininkystės komiteto pirmininkas, britas Chris Davies, paklaustas, kokie bus iššūkiai galbūt būsimam komisarui Virginijui Sinkevičiui sakė, jog jie labai paprasti, tiesiog nustoti “peržvejoti” – t.y. gaudyti per daug žuvies.

Paklaustas apie tai, kokią nuomonę pats susidarė po susitikimų su Virginijumi Sinkevičiumi Chris Davies teigė, kad tikisi iš būsimo komisaro gebėjimų įtikinėti šalis nares. Taip pat sako, kad buvo kandidatų, kurie buvo minimi tarp europarlamentarų, kaip nepriimtini, tačiau jis nebuvo vienas iš jų.
Apie situaciją, kuri gali susiklostyti, jei Jungtinė Karalystė, iš kurios yra ir kalbinamas komiteto atstovas visgi įgyvendintų planą išeiti iš Europos Sąjungos be jokio susitarimo, apie ką kalba dabartinis premjeras, ir kaip reikėtų elgtis su ES šalių laivynu, Chris Davies kalbėjo kaip apie didelę laukiančią problemą. Anot britų europarlamentaro, Brexitas apskritai beprotybė, o variantas be susitarimo būtų pražūtingas Jungtinės Karalystės ekonomikai.
Chris Davies: „Šiuo metu neįmanoma pasakyti, kas būtų. Jei bus išstojimas be susitarimo, tada gali būti, kad ES laivai bus priversti palikti Jungtinės Karalystės vandenys nuo lapkričio 1 dienos. Ir jei tai nutiks, galimi atsakomieji veiksmai būtų britų žuvų eksportui į Europos žuvų rinkas, Tai galimybė chaosui ir konfliktui, tad tai jam bus labai sunkus uždavinys, jis turės surasti geriausius argumentus, kad JK nedarytų skubotų sprendimų.“
„Aš nekenčiu Brexito idėjos, manau tai beprotybė, manau, kad jis susilpnins mano šalį ir visą Europą.“ – kalbėjo Europos Parlamento Žuvininkystės komiteto pirmininkas, britas Chris Davies.

Dar vieno pagrindinio komiteto, kuriam atsiskaitinėja Virginijus Sinkevičius – Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos pirmininkas prancūzas Pascal Canfin džiaugiasi būsimu komisaru iš rytų Europos ir tikisi jo gebėjimu surasti kompromisą tarp žalėjančių rytų ir standančių vakarų.
Pascal Canfin: “Pagrindinė galimybė man atrodo, kad mes pirmą kartą turim aplinkos komisarą iš rytinės Europos dalies. Visi žinome, kad yra rizika tam tikros Europos atskirties, tarp vakarų, kurie “žalėja” ir rytų, tokių šalių, kaip pavyzdžiui Lenkija, kuri “stabdo”. Todėl svarbu, kad turėtume aplinkosaugos komisarą, kuris būdamas iš Lietuvos galėtų įtikinti savo partnerius iš kitų Rytų Europos šalių turėti didesnes klimato ir aplinkosaugos ambicijas.
Pagrindinis iššūkis jam bus sukurti savo politinę erdvę tarp Komisijos aparato ir virš jo esančio Timermanso (Frans Timermans).”
Anot Pascal Canfin, per kandidatų apklausą tikimasi sulaukti konkrečių atsakymų bei įsitikinti kandidato gebėjimais imtis lyderystės. To pateikti išankstiniai atsakymai raštu parodyti negali.
Pascal Canfin: “Mes tikimės dviejų dalykų – pirma – gauti konkrečius atsakymus į klausimus – ką jis planuoja daryti dėl bioįvairovės, dėl bendros žemės ūkio politikos ir taip toliau. Tai labai konkretūs dalykai. Bet taip pat išsiaiškinti jo gebėjimus imtis lyderystės. Tad mes tikimės per klausymus įsitikinti, kad jis gali imtis darbo, kovoti ir laimėti mūšį dėl savo portfelio, kurio jis imasi, klausimų.”
Klausiamas apie Lietuvoje dažnai sklandančias abejones dėl Sinkevičiaus jauno amžiaus ar patirties trūkumo Aplinkos komiteto vadovas teigė tokių abejonių neturintis.
Pascal Canfin: “Tikrai taip nemanau, niekad to negirdėjau parlamente ir aš esu iš šalies (Prancūzijos,) kur mes turime prezidentą, kuris tikrai nėra senas, tad tikrai manau, jis tai gali, net jei yra jaunas. Ir gal galima pasakyti atvirkščiai, gal kaip tik daug geriau turėti jauną komisarą nei tradicinį penkiasdešimt penkerių, tad aš palaikau jauno komisaro idėją.”

BNS pateikia Europos Parlamento narių iš Lietuvos svarbiausias citatas iš susitikimų su Lietuvos žurnalistais: Aušra Maldeikienė: „Jo pagrindinis iššūkis klausymuose – vandenynų klausimas. Vandenynai tai yra labai labai daug milijardų. Lietuvoje yra toks kvailas įsitikinimas, kad yra svarbios ministerijos ir nesvarbios. Ir paprastai svarbumas ir nesvarbumas lietuvių galvose siejamas labai dažnai su portfelio finansiniu dalyku. Tas komisaras, kuris ateina vandenynų srityje dirbti, jis turi vieną didžiausių ta prasme portfelių. Portfelis yra nepaprastai sudėtingas. Antra vertus, tai yra pirmas atvejis, kada žmogus ne iš Viduržemio jūros regiono yra pasiūlomas į tokias pareigas.“

Ketvirtadienį Virginijaus Sinkevičiaus laukia trijų valandų egzaminas Europos Parlamente, kuriame jau suklupo lenkų kandidatas, vangiai ir bendromis frazėmis atsakinėjęs į užduodamus klausimus. Panašu, kad jam koją pakišo kaip tik jo patirtis, mat buvęs europarlamentaras, pasitikėdamas savo jėgomis, nedėjo pakankamai pastangų pasiruošti klausymams, ko apie Lietuvos kandidatą pasakyti tikrai negalima – Virginijus Sinkevičius, anot šaltinių, aktyviai mokėsi, susitikinėjo. Jeigu Virginijus Sinkevičius bus patvirtintas eurokomisaru, jis bus jauniausias istorijoje. Dėl visos Europos Komisijos sudėties bus sprendžiama spalio mėnesį, kuomet Strasbūre Europos Parlamentas balsuos, tačiau iki to dar gali būti permainų – dviejų šalių kandidatai – Rumunijos ir Vengrijos – jau nepraėjo skaidrumo patikrinimo ir bus greituoju būdu keičiami, klausymuose suklupęs lenkas Wojcechovskis antrą kartą bus egzaminuojamas.

Komentarai

komentarai(-ų)