Liūdnas ir šviesus Jurgis Kunčinas. Alytuje pristatyta jo poezijos rinktinė „Malūnų gatvė be malūnų“

 

Vakaras  kupinas pašnekesių, muzikos ir, žinoma, poezijos……

„Pasaulis neapskundžiamas tarytum ultimatumas. O aš esu tik Kunčinas – negirdimas, nematomas“, – tai ištrauka iš eilėraščio „Pasaulis“. Jo autorius Jurgis Kunčinas – vienas ryškiausių ir charizmatiškiausių XX a. pabaigos lietuvių kūrėjų.

AAJonynas47

Poetas Jurgio Kunčino bendražygis A.A. Jonynas. FM99. nuotr.

J. Kunčinas labiausiai išgarsėjo savo proza – tradicinėmis ir trumpomis novelėmis ir romanais. O poezija žinoma mažiau, jaunesnei kartai visai nepažįstama. Todėl šiais metais pasirodžiusi Jurgio Kunčino eilėraščių rinktinė „Malūnų gatvė be malūnų“  sulaukė išskirtinio dėmesio. Knyga sutikta ir Alytaus Jurgio Kunčino poezijos rinktinės „Malūnų gatvė be malūnų“ sutiktuvės vyko jo vardo viešojoje bibliotekoje.

Šioje rinktinėje sudėta beveik 500 iš arti tūkstančio rastų J.K. eilėraščių. „O kiek dar nežinoma, kur jie yra “, – susitikime Alytaus Jurgio Kunčino bibliotekoje kalbėjo poeto bendražygis Antanas A. Jonynas.

Į šią unikalią rinktinę tilpo eilėraščiai iš penkių poetui gyvam esant išėjusių rinkinių, dabar jau tapusių bibliografine retenybe: debiutinio „Takas per girią“ (1977), „Atidėtas rugsėjis“ (1984), „Liepų ratas“ (1988), Alytuje išleisto „Atgimimo Kryžius“ (1990) bei paskutinio – „Namai be žiburių“ (1991).  Taip pat atrinktas nemažas pluoštas eilėraščių, spausdintų vien šiandien jau sunkiai pasiekiamuose periodiniuose leidiniuose.

Kuncino sveciai 2

Literatūros kritikė Elžbieta Banytė, knygos sudarytojai Antanas A. Jonynas bei Palmira Mikėnaitė. FM99 nuotr.

„Malūnų gatvė be malūnų“ sudarytojas Antanas A. Jonynas: „Ši poezijos rinktinė, tai šventė lietuvių poezijoje. Jč buvo būtina išleisti, nors jos sudarymui bei leidybai finansavimo negauta. Žinoma, ši knyga susijusi su poeto jubiliejumi. Šiemet Jurgiui Kunčinui būtų sukakę septyniasdešimt.“ Knygos sudarytojas teigė, kad surinkti eilėraščius į šią rinktinę buvo nelengva, „mat Jurgis nebuvo geras archyvaras“. A.A. Jonynas teigė, kad be jo vardo bibliotekos Alytuje kolektyvo iniciatyvos ir sukurtos kunčinianos, kai kuriuos eilėraščius atrasti būtų praktiškai neįmanoma.

Knygos redaktorė Palmira Mikėnaitė: „Beveik visa jo poezija yra apie Alytų, visi reiškiniai Jurgio poezijoje kažkaip susiję su šiuo miestu. Jo poezijoje yra daug lyrikos, labai daug ironijos, daug kritinio požiūrio , bet jo poezijoje nėra nė lašo pykčio – nei žmonėms, nei likimui, nei Dievui“.

Literatūros kritikė, literatūrologė Elžbieta Banytė: „Tokia poezija reikalinga šiandien jaunam žmogui. Šiandien Jurgis Kunčinas yra šviežas, jo balsas sodrus, aktualus, iš jo galima mokytis. Jurgis Kunčinas buvo ir yra arti skaitytojo, jis nekūrė atstumo tarp savęs ir skaitančiojo“.

 Dainų autorius ir atlikėjas Alvydas Jegelevičius dovanojo akustinės muzikos intarpus. Jurgio Kunčino eiles skaitė jo jaunystės draugai ir kiti alytiškiai.

Jegelevicius 223

Po renginio. Iš kairės: Palmira Mikėnaitė, A.A. Jonynas, J. Kunčino bibliotekos direktorė G. Bulgakovienė. FM99 nuotr.

J. Kunčino bibliotekos direktorė G. Bulgakovienė sako, jog „Alytus – tai vienas iš nedaugelio miestų, kuriame Jurgis Kunčinas, jo POETINĖ kūryba niekada nebuvo pamiršta, nes bent „Tūlą“  visi mokinukai visoj Lietuvoj skaitė. O mes visada svaigom nuo jo eilių apie save ir Alytų“.

Daugiau apie bibliotekos kolektyvio darbus ir Jurgio Kunčino atminimo saugojimą http://kuncinotekstai.baltavarna.lt/

Jegelevicius 458

Dainų autorius ir atlikėjas Alvydas Jegelevičius. FM99 nuotr.

 

Komentarai

komentarai(-ų)