„Mes šiandien gesiname ne Alytaus gaisrą, o ateities gaisrus“

Dėl gaisro padangų perdirbimo gamykloje Alytuje patirtą žalą turės dengti valstybė ir savivaldybės, nes įmonės draudimas nesiekia 50 tūkst. eurų, teigia Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas.

„(…) banko garantijos tokiai veiklai ir atsakomybė yra itin maža. Šita įmonė yra apsidraudusi vos 18 tūkst. eurų už atliekų tvarkymą ir 30 tūkst. eurų civiline atsakomybe, o potenciali žala, pagal precedentus matyti, viršys milijonus“, – trečiadienį po neeilinio komiteto posėdžio aptarti gaisro Alytuje priežastis ir padarinius,  FM99 sakė Simonas Gentvilas.

„Savivaldybės turės padėti gyventojams, turės apmokėti įmonėms už sustabdytą veiklą, o įmonės greičiausiai bus likimas toks pats, kaip ir prieš tai šito savininko buvusių įmonių“, – tvirtino politikas.Jis pabrėžė, kad jau rudens sesijoje parlamentas privalo priimti Vyriausybės parengtus ir šiuo metu Seime strigusius projektus dėl taršos mokesčio, bankinių garantijų, veiklos vykdymo.

„Mes šiandien gesiname ne Alytaus gaisrą, o ateities gaisrus“, – sakė S. Gentvilas.Anot jo, būtina išmokti Alytaus gaisro pamokas, nes to nepadaryta po 2002 metų gaisro Trakuose, kai degė didelis kiekis padangų.

Alytaus apylinkėse rastas kiškis nugaišo dėl kvėpavimo nepakankamumo ir kitų komplikacijų, trečiadienį pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.„Mes galime sakyti, kad kiškis užduso dėl įkvėptų smalkių ar suodžių. Mes galim tai sakyti pagal diagnozę, pagal pakitimus“, – BNS sakė Alytaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos patarėjas Jonas Vaikšnoras.

„Čia yra toks pirmas atvejis Alytuje. Aš bent jau nežinau daugiau“, – pridūrė jis.Pranešime teigiama, kad Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atliktas patologinis anatominis gaišenos tyrimas.

Jo metu kiškio trachėjoje rasta suodžių, nustatyta plaučių edema, pastebėtos kraujosruvos plaučiuose, taip pat kvėpavimo takų, kvėpavimo ir vidaus organų hiperemija (kraujavimas).Pasak J. Vaikšnoro, kiškis buvo rastas Žiūkų kaime, Alytaus rajone, apie jį tarnybai pranešė gyvūną pastebėjęs gyventojas.

„Tos teritorijos gyventojas teigė, kaip tas zuikis bėgioja, ir teigė, kad sutrikusi zuikio koordinacija. Už kelių valandų jis pastebėjo, kad tas zuikis jau nugaišęs. Vien iš to galima teigti, kad tai buvo kažkokia greita reakcija“, – teigė specialistas.Jis taip pat teigė, kad kol kas apie kitus kritusius gyvūnus pranešimų nėra gauta.„Kol kas nieko nėra rasta. Pranešimų apie kritusius gyvūnus irgi kol kas neturime. Yra tik informacija iš socialinių tinklų, kur jokio tikslumo nėra“, – sakė J. Vaikšnoras.Anot specialisto, tyrimas dėl nugaišusio kiškio dar tęsiamas, siekiant išsiaiškinti, kokiomis tiksliai medžiagomis apsinuodijo gyvūnas.

 Alytuje ir Miklusėnuose trečiadienio rytą oro tarša neviršija normų, teigia aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė.„Turiu septintos valandos duomenis, tai nebuvo tarša fiksuojama nei mieste, nei rajone“, – žurnalistams po Aplinkos komiteto posėdžio Seime sakė  viceministrė.Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, antradienio vakarą ir trečiadienio rytą Miklusėnuose kietųjų dalelių KD 10 koncentracija svyravo nuo 22 iki 91 mikrogramo kubiniame metre, kietųjų dalelių KD2,5 koncentracija – nuo 20 iki 65 mikrogramų kubiniame metre.

KD10 ribinė vertė yra 50 mikrogramų kubiniame metre, KD2,5 – 20 mikrogramų kubiniame metre.Skelbiama, kad nors buvo fiksuojama momentinė tarša, paros vidurkis ribinės vertės neviršijo, taip pat jos neviršijo ir kitų matuotų teršalų koncentracijos.Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, momentinė tarša buvo fiksuojama ir Alytuje įrengtose oro kokybės matavimo stotyse, tačiau paros vidurkis ribinės vertės neviršijo.„Kitose tyrimų vietose kietųjų dalelių koncentracijos svyravimai buvo panašūs kaip ir Miklusėnų gyvenvietėje, KD10 koncentracijos 24 valandų slenkantis vidurkis neviršijo paros ribinės vertės. Kitų matuojamų teršalų ryškesnių padidėjimų neužfiksuota“, – teigiama agentūros puslapyje.

Kaip BNS sakė Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėja Zita Šilienė, įvertinus turimą oro taršos informaciją, žmonėms panikuoti nereikėtų.„Žmonėms pagal tą informaciją jau nebereiktų panikuoti. Šiuo metu bent jau tose vietose, kuriose matuojama oro tarša, koncentracija yra vidutinio lygio. Aukštas būtų tada, jeigu viršytų paros vidutinę vertę“, – sakė specialistė.„Arčiau židinio koncentracija gali būti didesnė, bet toliau nuo židinio didesnės koncentracijos neturėtų būti“, – pridūrė ji.

Alytaus rajono meras, Algirdas Vrubliauskas sako, kad šalinant gaisro padangų perdirbimo gamykloje padarinius, trūksta specialistų patarimų, todėl improvizuojama.FM99 sakė Algirdas Vrubliauskas

 

Apie plaunamas gatves ir druskingu vandens mišiniu laistomus žvyrkelius gaisro paveiktuose Miklusėnuose bei aplinkinėse rajono gyvenvietėse rajono savivaldybė pranešė antradienį.„Dabar susiradau chemijos mokslų daktarą, su juo konsultavausi, bet kad pasiūlytų atsakingos institucijos, su kuo šnekėt… Visi tiesiog tyli arba laukia, paima tyrimus, jų atsakymų nėra, o žmonės laukia, jiems atsakymų dabar reikia. Dėl to tą vakuumą užpildydavo visokie pramanai socialiniuose tinkluose“, – teigia Alytaus rajono meras.

 

 

Komentarai

komentarai(-ų)