Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

Metų ekonomikos mokytojo apdovanojimas Alytaus Putinų gimnazijos mokytojai Jolitai Noruvienei

Entuziastingais plojimais Lietuvos verslo, politikos ir mokslo lyderiai į sceną atsiimti Metų ekonomikos mokytojo apdovanojimo palydėjo Vilniaus jėzuitų ir Vytauto Didžiojo gimnazijų mokytoją Danutę Bareikienę ir Alytaus Putinų gimnazijos mokytoją Jolitą Noruvienę.

Tradicinėje asociacijos „Investuotojų Forumas“ iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje jau 4 kartą pagerbiami Lietuvos Junior Achivement (LJA) verslumo ir ekonomikos mokytojai, kurių pagrindinis tikslas – ne tik suteikti bazinių ekonomikos, finansinio raštingumo, verslumo žinių, bet ugdyti moksleiviams kompetencijas, būtinas XXI amžiuje, tokias, kaip lyderystė, komandinis darbas, sprendimų priėmimas, kritinis mąstymas.Danutė Bareikienė LJA veikloje dalyvauja nuo pirmųjų dienų – 1993 metų. Ji su kolegomis kūrė ekonomikos ir verslumo programą, yra „Ekonomikos ir verslumo“ LJA vadovėlio bendraautorė, LLRI vadovėlio „Ekonomika per 31 val.“ kūrybinės grupės narė, verslumo ugdymo, neformaliojo ugdymo programos bendraautorė. Gimnazijų bendruomenės šiandien neįsivaizduoja gyvenimo ir darbo be mokytojos-metodininkės, kurios mokiniai kasmet dalyvauja ekonomikos olimpiadose, čempionatuose, parodose, jaunojo verslo renginiuose.

Ryški ir praktinius įgūdžius lavinanti ekonomikos ir verslumo programos dalis yra Mokinių mokomųjų bendrovių (MMB) kūrimas. Mokiniai turi verslo idėją, kuria mokinių bendrovę, kuri veikia akcinės bendrovės pagrindu, buria komandą, valdymo organus, organizuoja gamybą, imasi rinkodaros, vysto prekybą – ir viskas tikra: nuo finansų valdymo iki ataskaitų akcininkams. Mokytoja Danutė nesuskaičiuoja, kiek tokių MMB jos mokiniai yra sukūrę nuo 1993 m. Danutė Bareikienė šmaikštauja: „Sudėjus visas sukurtas bendroves, tikrai turėtumėme tiek patirties ir sėkmės, kiek Apple ar Google. Tik viena problema – be kūrybingų mokinių nebūčiau turėjusi tiek inovatyvių idėjų, kurios ir tampa verslo pradžia. O toliau tvariam verslo vystymui jau reikia gerų ekonomikos žinių, derinamų su lyderyste, gebėjimu priimti sprendimus, įvertinti rizikas ir turėti drąsos veikti. To reikia ne tik versle, kiekvienoje darbo vietoje, jei norime kurti klestinčią Lietuvą.“

Alytuje apie mokytoją Jolitą Noruvienę žino ne tik Putinų gimnazijos moksleiviai. Kaip taikliai pastebėjo LJA direktorė Andželika Rusteikienė, „visas Alytus „ošia“, nes aplink mokytoją Jolitą visada aktyvių, norinčių veikti, turinčių pačių drąsiausių idėjų jaunimo pulkas, jau šiandien pakeitęs miesto veidą ir supurtęs bendruomenę verslumo proveržiais.“Vien 2017 m. gimnazijoje mokytojos iniciatyva registruotos net septynios Mokinių mokomosios bendrovės, tarp kurių ir Google nominaciją „Vizionieriškiausia MMB“ pelniusi „Vision Glasses“. Mokytoja Jolita ir jos mokiniai seniai netelpa vieno miesto rėmuose: parodos, mugės, SWITCH konferencija, Litexpo „Studijos“ paroda ir interaktyvi erdvė jauniems – visur verta ir svarbu būti, dalyvauti. Mokytoja įsitikinusi: „Ugdyme turi derėti formalioji „žinios“, ir neformalioji „patirtys“ sudedamosios dalys. Klasė negali dominuoti kaip pagrindinė erdvė, kurioje šiuolaikinis mokinys gali išsiugdyti savybes, reikalingas rytojaus darbo rinkai, o mokytojas ir mokinys turi iš hierarchinio santykio pereiti į bendradarbiaujantį. Aš pirmiausia siekiu įdiegti moksleiviams drąsą kurti, veikti, rizikuoti, o nesėkmės atveju vėl iš naujo daryti. Mes negalime sau leisti „tiražuoti“ standartizuotų vykdytojų, kiekvienas gali būti ypatingas savo srityje.“Savo patirtimi mokytoja dalinasi su kolegomis, jaunaisiais Alytaus ir rajono verslininkais, pradedančiais savo pirmuosius startuolius. J. Noruvienė vedė tęstinius kursus „Nuo SmartNotebook programos pradžiamokslio iki interaktyvių pamokų kūrimo“, su VšĮ „Verslios Lietuvos“ įkurtu Alytaus bendradarbystės centru „Spiečius“ organizavo konkursą „Verslumo manija“.

Šiemet Metų ekonomikos Mokytojo konkursui buvo pateiktos 27 paraiškos. Viso Lietuvoje LJA ekonomikos ir verslumo programose dalyvauja beveik 200 mokyklų, kuriose daugiau kaip 300 mokytojų kasmet ugdo 20.000 mokinių.

Viešoji įstaiga „Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) – 1993 metais įkurta didžiausia nevyriausybinė verslo ir ekonominio švietimo organizacija Lietuvoje. Organizacija siekia ugdyti Lietuvos jaunimą laisvosios rinkos dvasia, mokyti suprasti verslą ir ekonomiką, puoselėti iniciatyvą, verslumą, kūrybiškumą ir lyderio savybes. Savo misiją ir tikslus LJA įgyvendina diegdama mokomąsias ekonominio ir verslumo švietimo programas. LJA parengia mokytojus, organizuoja jiems kvalifikacijos kėlimo seminarus, mokiniams respublikinius ir tarptautinius konkursus, renginius, rengia mokomąją medžiagą mokiniams ir metodinę medžiagą mokytojams. Sėkmingiausia organizacijos programa – mokinių startuoliai. „Lietuvos Junior Achievement“ kasmet paruošia kelis šimtus startuolių, kurie kuria realius verslus dar mokyklos suole, mokosi ir viską praktiškai išbando, imituodami UAB veiklos modelį. LJA išlaikoma fondų ir privataus verslo visuomenės gaunamos paramos.

Kitos naujienos

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...

BALANDŽIO 30 D. 18:00 val. Alytaus kino klube "Kino kablys" kviečiame į filmo "Karta.EU" premjerą ir susi...

Su FM99 viešniomis - šokių studijos "Primavera" įkūrėja ir mokytoja Loreta Šileikyte Zabalujeva b...