„Muziejų naktis 2018. Modernėjanti Lietuva“ ir Alytuje

 

  • 17:30 val.  spektaklis „Atžalynas“ pagal K. Binkį. Alytaus Jotvingių gimnazijos dramos studijos „Taškas“ spektaklis.  Režisieriai: Jonas Gaižauskas,  Marytė Stasiukynienė. Anzelmo Matučio memorialinio muziejaus kiemas, A. Matučio g. 8.
  • 19.00  Naktį pasitinkame Ritmingai Energingai Džiaugsmingai. Trumpam sugrįžtame į 1928 m. balandžio 24 d. su Jotvingių gimnazijos dramos  studija „Taškas“. Ritmingai, energingai ir džiaugsmingai naktį pradedame su šokių studija RED iš Kauno (Muziejaus kiemelis).
  • 19.30–20.30 Nuo romano iki… II-asis knygų aukcionas su charizmatiškuoju Vladislavu Gunevičiumi Aukciono metu surinktos lėšos bus skirtos eksponatams įsigyti. (Konferencijų salė, 2 aukštas)
  • 20.00 Džiazuojantis vakaras su Alytaus jaunimo grupe „Jazz do it“. Alytaus jaunimo grupė „Jazz do it“. (Muziejaus kiemelis)
  • 20.30–21.00 Vakarinis pasivaikščiojimas po parodą „Jų kraujas rožėm pražydėjo...“ (Parodų salė, 1 aukštas)
  • 21.30–22.00 Pasimatymas parodoje „Alytaus Sąjūdžio atminties ženklai“. (Parodų salė, 2 aukštas)
  • 19.30–22.00 Žaidimai ne tik vaikams. Popierių gaminu, molį minkau, knygą gabenu, karčiamoje žaidžiu. (Ekspozicijos, edukacijų klasės)
  • 22.00 Vos Vos trio: Domantas Razauskas (dainos, balsas, gitara), Simas Butavičius (smuikas), Paulius Rukas (bosas). (Muziejaus kiemelis)
  • 23.00 Nakties desertas. Gimtadienio vaišės prie laužo

Paroda „Alytaus Sąjūdžio atminties ženklai“.

1988 m. birželio 3 d. prasideda Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) istorija. Lietuvos mokslų akademijoje vykusiame susirinkime išrenkama LPS iniciatyvinė grupė. Alytuje Sąjūdžio gimimą galima laikyti liepos 13 d., kai kavinėje „Dzūkija“ įvyko alytiškių susitikimas su LPS Kauno skyriaus nariais. Alytuje taip pat nuspręsta įkurti iniciatyvinę grupę, kuri buvo sudaryta jau kitą dieną prie Dailės mokyklos vykusio mitingo metu. Ši paroda skirta Alytaus Sąjūdžio 30-čiui paminėti.

Parodoje pristatomi pirmuosius Sąjūdžio laikus menantys daiktai: vėliavos ir transparantai, naudoti 1988 m. vasaros mitinguose, sąjūdžio iniciatyva leisti laikraščiai, plakatai, ženkliukai. Alytaus iniciatyvinės grupės veikla atsispindi ne tik fotografijose, bet ir originaliuose dokumentuose. Kiek ir kokie žmonės buvo įsitraukę į valstybės atkūrimo darbus galima išvysti Sąjūdžio rėmimo grupių ar delegatų į Sąjūdžio konferencijas sąrašuose. Parodoje pristatomi ir pirmieji Sąjūdžio remiami kandidatai į SSSR ir LTSR Aukščiausiąsias Tarybas. Dokumentuose užfiksuotos sąjūdiečių pastangos sąžiningai ir savarankiškai rinkti kandidatus, atstatyti valstybingumą menančius tarpukario paminklus, kovoti už istorinių tiesų atstatymą.

Parodą papildo ir LCVA saugomi Sauliaus Bartkaus sukurti filmukai apie Sąjūdžio mitingus Vilniuje ir Alytuje, piliakalnio tvarkymą, paminklo Nemunaityje atstatymą, I-ąją Alytaus Sąjūdžio konferenciją ir kitus svarbius 1988–1990 m. įvykius.

Parodą rengė Alytaus kraštotyros muziejus ir Alytaus Senamiesčio bendruomenė. Sieniniuose stenduose pristatoma iliustruota Alytaus Sąjūdžio raida parengta Lino Jakštonio ir kitų Sąjūdžio narių pastangomis. Originalūs Sąjūdžio laikotarpio istoriniai artefaktai surinkti iš Alytaus kraštotyros muziejaus rinkinių ir privačių kolekcijų.

Komentarai

komentarai(-ų)