Klausyti gyvai

18:05 - 19:35

M.A.M.A. TOP 40

Neįtikėtini įvykiai Baltarusijoje ir kur jie nuves?

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Baltarusijos režimo desperatiški bandymai kaltę versti teroristine organizacija vadinamai Hamas nepavyko – šie patys viešai ir griežtai pasakė neturį nieko bendro su prievarta Minske nutupdytu Ryanair lėktuvu, turėjusiu leistis Vilniuje. Aliaksandro Lukašenkos pareiškimai, kad Hamas,  neva perspėjo Baltarusiją apie bombą Airijos lėktuve, per Baltarusiją skrendančiame iš Graikijos į Lietuvą subliuško iškart, tačiau bandymai toliau kartoti, kad Hamas tai padarė iš Šveicarijos, tęsiasi. 

Klausykite Europos klubo diskusiją

Įvykio detalės tiriamos

Visos įvykio detalės taip pat nėra aiškios, kol vyksta tyrimas jos neviešinamos, tačiau akivaizdūs faktai, kad į Vilnių atskrido penkiais keleviais mažiau, nei turėjo. Du iš jų suimti – žurnalistas Romanas Pratasevičius ir jo draugė Sofija Sapega.Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas su daugiau kaip šimtu keleivių nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie sprogmenį lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino. Šiuo lėktuvu skrido 26 metų žurnalistas R. Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo 23 metų mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Baltarusija paskelbė pokalbio tarp Minsko skrydžių kontrolierių ir „Ryanair“ lėktuvo įgulos stenogramą, rodančią, jog įgulai buvo pasakyta, kad lėktuve yra bomba. Įgula taip pat buvo paraginta nutūpti Minske. A. Lukašenka trečiadienį tvirtino, jog tai, kad „lainerį leistis privertė naikintuvas „MiG-29“, yra absoliutus melas“, nes naikintuvo užduotis buvo užtikrinti ryšį ir padėti laineriui nusileisti, jei kiltų kritinė situacija.

Pasirodė ir vaizdo įrašai, niekas neabejoja, išgauti kankinimais, kur R. Pratasevičius neva prisipažįsta padėjęs organizuoti masinius neramumus. O S. Sapega, sako dirbusi susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanale „Baltarusijos juodoji knyga“, skelbiančiame Baltarusijos vidaus reikalų sistemos darbuotojų asmeninę informaciją.

Europos Parlamente šiandien – Sviatlana Cichanouskaja

Tuo pat metu, kai radijo eteryje vyko “Europos klubo” diskusija, Europos Parlamento Užsienio reikalų komitete vyko posėdis, kuriame dalyvavo ir baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja. 

„Baltarusija dabar kelia grėsmę tarptautinėms organizacijoms ir tarptautinei bendrijai“, – sakė ji vaizdo ryšiu. Anot S. Cichanouskajos, Minsko režimui įvestos sankcijos neveiksmingos, o Europos Sąjungos spaudimas Baltarusijai neprivertė A. Lukašenkos pakeisti savo elgesio, netgi priešingai – sustiprino jo nebaudžiamumo jausmą.  

„A. Lukašenka pavertė mano šalį Europos Šiaurės Korėja – nenuspėjama, pavojinga ir į nieką neatsižvelgiančia“, – kalbėjo S. Cichanouskaja. 

S. Cichanouskaja paragino Vakarus vengti bet kokių ryšių su Baltarusijos bankais ir jos ekonomikos subjektais, įvesti visos baltarusiškos produkcijos draudimą. Ji taip pat paragino ES palaikyti ryšius su baltarusių pilietine visuomene ir padėti nepriklausomoms baltarusių žiniasklaidos priemonėms bei piliečiams, persekiojamiems Minsko režimo, taip pat jų artimiesiems.   

R.Juknevičienė: Pūlinys Europos centre

Skrydžiai virš Baltarusijos dingo, o dėl pavojaus skristi virš šios mūsų kaimynės savo piliečius perspėja net Šiaurės Korėja. Neįtikėtini ir apgailėtini bandymai juos pateisinti Baltarusijoje – kur jie nuves? “Europos diskusijų klube” apie tai pokalbis su europarlamentarais Rasa Juknevičiene (Europos liaudies frakcija), ir Juozu Oleku (Europos socialistų frakcija). 

Lėktuvo užgrobimą vieni vadina teroristiniu aktu, kiti piratavimu oro erdvėje, tačiau tai nusikaltimas ir visos detalės tiesiog paaiškins eigą, sako europarlamentarė Rasa Juknevičienė.

“Pavojingas pūlinys, kurio, deja, negali lokaliai išoperuoti, kaip nors paimti, nes jisai yra tiesiogiai susijęs su dar didesnė bėda ir maitinama iš išorės, tai yra Kremliaus”, – neabejoja europarlamentarė, – ”Turime pasaulyje dvi dideles valstybes, diktatūrinės valstybės, autoritarinės valstybės, tai yra Rusija ir Kinija. Tai jeigu Kinija savo pašonėje turi valdomą irgi nuo jos labai priklausomą Šiaurės Korėjos režimą, tai dabar labai panašiai ir, baisu net tai sakyti, Europos centre, Rusijos kontroliuojamas yra Lukašenkos diktatūrinis režimas.”

Baltarusiją R.Juknevičienė vadina Kremliaus laboratorija, kur išbandomi žvalgybiniai ir kiti metodai. “Tai nebuvo vienos sekundės sprendimas, vakar nusprendžiau, šiandien padariau. Tai yra didelė žvalgybinė operacija. Aš neabejoju, kad joje dalyvavo taip pat ir Rusijos tarnybos”, – teigia europarlamentarė, akcentuodama dar vieną kaimynystėje esantį objektą.- ”Dar noriu pabrėžti kitą dalyką, čia iškyla vėl Astravo klausimas, kadangi tokia situacija labai gali būti sumodeliuojama ir ir Astravo atveju paskelbiant pavojų kokį nors. Įsivaizduokime, kur reikia mobilizuoti Vilnių, evakuoti, ir panašiai, tai čia fantazijai ribų nėra, ką gali sugalvoti padaryti šitos stalinistinę patirtį turinčios tarnybos.”

J.Olekas: Viskas baltarusių rankose

Europarlamentaras Juozas Olekas sako, kad nepaisant visų institucijų reakcijos, viskas yra pačių Baltarusijos žmonių rankose.

“Man atrodo, kad reakcija iš tikrųjų yra greita. Ir Vadovų Taryba, ir Parlamentas, ir Europos Komisija pasisako, bet viskas vis dėlto lieka Baltarusijos žmonių rankose, kiek jie gali taikytis su tokiu režimu. Aš prisimenu Stepono Kairio kažkada pasakytus Amerikoje žodžius, kad Lietuvos išsilaisvinimas labai priklausys nuo likusių Lietuvos žmonių”, – mūsų patirtį lygina J.Olekas.

Žudynės ir represijos Baltarusijoje tęsiasi, ir anot europarlamentaro, vyksta testavimas ir varžytuvės tarp dviejų režimų. 

“Jeigu Rusijos žvalgybos gali nuodyti kur nors Jungtinėje Karalystėje, jeigu gali sprogdinti Čekijoje, tai kodėl Baltarusijoje ponas Lukašenka negali parodyti, kad jo tarnybos irgi gali daryti tokias tarptautines operacijas?” – klausimą kelia J.Olekas, – “Tas kelia didelį nerimą tarptautinei bendruomenei, ir dabar priimti sprendimai, ir oro erdvės aplenkimas, ir kiti, manau, kad Ir sankcijų tvirtėjimas darys režimui spaudimą ir labai svarbu, kaip Baltarusijos žmonės apsispręs dėl savo tolimesnių veiksmų.”

Kokia tarptautinės bendruomenės reakcija ir kuo šie įvykiai gali baigtis Aliaksandrui Lukašenkai – klausykite diskusiją “Europos klube”.

Daugiau Europos klubo laidų surasite nuorodoje: http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...