Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Opozicijos atstovas Vytautas Jastremskas: “Kartais užsimirštama, kad biudžetas tai nėra tik pajamos ir išlaidos, kurias reikia gauti ir paskirstyti, bet tikslai, kuriuos reikia pasiekti”

Vytautas Jastremskas – “Alytaus piliečių” frakcijos seniūnas ir opozicijos lyderis, buvęs administracijos direktorius, puikiai suprantantis visus savivaldos procesus ir biudžeto sudarymo niunasus, išsamiai paaiškina, kaip sudaromas miesto biudžetas ir ko juo siekiama. 

Pokalbis su Vytautu Jastremsku

Kitų metų Alytaus miesto biudžeto planas – 70 milijonų eurų surinkti ir išleisti. Kitiems metams planuojama surinkti 2 milijonais mažiau gyventojų pajamų mokesčio. Savarankiškoms funkcijoms savivaldybė planuoja milijonu mažiau nei pernai – per 38 milijonus eurų, bet daugiau valstybės pavestoms funkcijoms vykdyti.

Vytautas Jastremskas, archyvinė nuotr.

Tačiau, kaip sako V.Jastremskas, metų bėgyje vyksta įvairūs dalykai – pavyzdžiui pernai buvo skirta iš valstybės pandemijai suvaldyti skirto fondo beveik penki milijonai ir kitos papildomos lėšos, tad per metus biudžetas išaugo nuo 67 iki 76 milijonų eurų.

Didžioji tų planuojamų 70 milijonų dalis nueina įstaigų išlaikymui ir miesto ūkio tvarkymui, dar atsiranda nauji objektai – gatvės ir panašiai. Ir tas nedidelis likutis, kuris lieka, gali būti skirtas įvairioms iniciatyvoms įgyvendinti, sako buvęs administracijos direktorius.

Tačiau pradžioje suplanuoti kontroliniai biudžeto skaičiai būna ir tokie, kurie netenkina elementarių reikalavimų ar jau sudarytų sutarčių, kurias privaloma vykdyti. Ir tada, kaip sako V.Jastremskas, tenka tarybos nariams komitetuose ieškoti, kur galimybės taupyti.

“Ir tada prasideda eilučių “knaisiojimas”, eini per visas eilutes ir žiūri – kurgi gerbiamieji nepamatėt galimybės sutaupyti ar net užsimanėte kažko, kas galbūt ne visai reikalinga”, – pasakoja tarybos narys.

Kad ir svarbus sektorius, bet galima pamiršti jam skirti pinigus

Anot Aplinkos ir plėtros komiteto nario, kartais užsimirštama, kad biudžetas tai nėra tik pajamos ir išlaidos, kurias reikia gauti ir paskirstyti, bet tikslai, kuriuos reikia pasiekti už tam tikrą lėšų kiekį.

Kad ir kultūra – svarbus sektorius miesto gyvenime, tačiau nutinka, ka jam nelieka pinigų, sako V.Jastremskas:

“Na, paėmė ir suplanavo, kad ten nebus lėšų projektų įgyvendinimui, dabar jau 40 tūkstančių atsirado, tačiau ar ta suma pakankama, ar mes pasieksim tuo stikslu, kuriuos norim pasiekti. Tuo labiau, kalbam, kad  būsim kultūros sostine, bet ką konkrečiai norim pasiekti ir padaryti, mes nekalbam, sakom – kad skirsim kultūrai va tiek pinigų”.

“Grįžkim prie palyginimų – sportas, kur kelios komandos žaidžia – pusė miljono, visai kultūrinei veiklai projektinei 44 tūkstančiai, o varžybinei kelių komandų veiklai pusė milijono, tai čia prioritetai,” – sako opozicijos atstovas.

Biudžetas – būdas nusipirkti palaikymą

“Meras, žmogus labai patyręs ir žino mūsų vietinės politikos peripetijas ir niuansus. Pažiūrėkim, kaip buvo planuojamas 2020 metų biudžetas – tuomet įvyko toks dalykas, kad mes, buvę daugumoje su konservatoriais, socialdemokratais, kitų partijų atstovais, mes tiesiog pasitraukėm, nes matėme, kad į tai, ką mes siūlėmė, kam mes prieštaraujame kaip daugumos tuo metu dalis, niekam nebuvo jokio noro atsižvelgti,” – metų senumo įvykius ir daugumos byrėjimo pradžią prisimena opozicijos lyderis.

Anot V.Jastremsko, “Alytaus piliečiams” nebuvo nepriimtinas interesų grupių palaikymo pirkimas biudžeto sąskaita: “Kas nutiko? Atsirado tam tikrų interesų grupių, kurios norėjo gauti pinigų atskiroms veikloms, ir mano giliu įsitikinimu, tie žmonės, kurie vadina save miesto vadovais, jie tiesiog susitarė su tom interesų grupėm, jie gauna palaikymą tokiam biudžetui, jiems neįdomu, koks čia tikslas bus pasiektas, kokia nauda miestui, jiems įdomu susitart, turėti palaikymą, patvirtint biudžetą, jiems reikia išgyventi, likti ten, kur jie yra”.

“Prekyba sprendimais tokiu būdu vyksta. Ir tas biudžetas, tai tik priemonė nusipirkti palankumą, palaikymą ar ilgesniam laikui, ar trumpesniam, čia kitas klausimas, nes apetitai keičiasi, nuotaikos keičiasi, ir va tada mes nueinam nuo tikrosios politikos, kokia ji turėų būt,” – kalba opozicinės frakcijos vadovas.

Anot jo, savivalda išrinkta ir funkcijas vykdo, tačiau kaip, ir kokias būdais, kokia to vykdymo moralė, kitas klausimas: “Ir ta moralė mane labai liūdina visoj šitoj kadencijoj.” `’Toks tarybinis, rusiškas gal būdas,” – sako V.Jastremskas.

Karantino sąlygos išmokė dirbti nuotoliniu būdu ir įtraukti gyventojus į biudžeto svarstymą galimybės yra, tačiau kaip sako V.Jastremskas, tai vėlgi prioritetai, o meras sukaupęs savo gerbėjų armiją feisbuke galėtų kalbėti suprantama žmonėms kalba apie miesto tikslus ir  biudžeto prioritetus, tačiau tai nevyksta.

Paklaustas, ar buvo “Alytaus piliečiams” siūlyta jungtis prie naujai vėl kuriamos daugumos, frakcijos vadovas patvirtino, kad siūlymas buvo, kaip ir buvo siūlomas administracijos direktoriaus postas, tačiau anot jo, pokalbyje nebuvo išgirsta galimybė kitokio daugumos darbo, o labiau skambėjo kaip siūlymas tik tam, kad būtų pasiūlyta.

Biudžeto komiteto pirmininkė apie biudžetą ir naują daugumą: “Manau čia bus tas pirmas dokumentas, kuris ir parodys, ar mes sugebam prieit tam tikrų kompromisų”

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...