Padėkime paukščiams žiemą – pasirūpinkime inkilais

Paukščiai yra naudingi gyvūnai, jie surenka dalį kenkėjų, teigia Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Gediminas Petkus. Todėl mes turime padėti paukščiams išgyventi žiemą. Trumpėjant dienoms ir atšalus orams jau galima po truputį pradėti lesinti sparnuočius. Ornitologai primena, kad smulkiems žvirbliniams paukščiams, ypač vabzdžialesiams, iškritus sniegui žymiai pablogės mitybos sąlygos, tad jiems bus reikalinga žmonių pagalba. Tačiau kol ledas dar nesukaustė vandens telkinių, jokiu būdu nereikia pradėti maitinti vandens paukščių.

Lietuvos ornitologų draugija teigia, kad ankstyvas paukščių lesinimas pratina sparnuočius prie nuolatinio gausaus maisto šaltinio, o jam pradingus paukščiai nebesugeba išsimaitinti, todėl galimi ir trumpalaikiai ankstyvi paukščių lesinimai, susiformavus nepalankioms orų sąlygoms. Vis dėlto žiemos mėnesiais nuolatinė žmogaus pagalba yra būtina.

Pausciai ziema
Kol ledas dar nesukaustė vandens telkinių, jokiu būdu nereikia maitinti vandens paukščių. Pasak ornitologo Gedimino Petkaus, jie suranda pakankamai maisto įvairiuose vandenyse, o jei jaučia mitybinių buveinių trūkumą, pasitraukia į kitus vandens telkinius ar net regionus. Lietuvos ornitologų draugija šią žiemą vėl planuoja vandens paukščių lesinimą Kauno mieste, o jei bus savanorių, ir kituose šalies vandenyse.

Šiuo metu taip pat geras laikas pasirūpinti inkilais: išvalyti senus, jei reikia, juos suremontuoti, o kai kurioms paukščių rūšims jau dabar iškelti naujus. Inkilų išvalymas prieš žiemą yra itin svarbus, mat su senąja lizdine medžiaga išmetami ir buvę paukščių parazitai. Inkilai svarbūs ne tik kaip perėjimo, bet ir kaip sparnuočių nakvynės vieta, tai ypač svarbu ilgomis žiemos naktimis esant nepalankioms orų sąlygoms. Kur nėra inkilų, jau dabar vertėtų iškelti naujus, nelaukiant pavasario. Anot ornitologų, juose nakvynei apsistotų lesyklose besimaitinančios zylės, kurių dalis pavasarį liktų perėti. Galiausiai didieji dančiasnapiai, pelėdos, kuosos, naminiai žvirbliai inkilus renkasi jau žiemos mėnesiais, todėl norint, kad šios rūšys įsikurtų kitais metais, jau dabar reikia rūpintis inkilų joms kėlimu.

 

 

 

Komentarai

komentarai(-ų)