Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Pagal korupcijos suvokimo indeksą Lietuva užima 18 vietą tarp visų Europos sąjungos valstybių (papildyta interviu)

2015 metais Lietuva padarė didžiausią pažangą tarp kaimyninių valstybių – pagal korupcijos suvokimo indeksą (KSI) pakilo 7 vietomis ir užima 18 vietą tarp visų ES ir Vakarų Europos valstybių. „Transparency International“ atlikus KSI tyrimą Lietuvai skirtas 61 balas iš 100 galimų ir 32 vieta 168 valstybių sąraše. Pernai Lietuva gavo 58 balus ir užėmė 39 vietą iš 174 valstybių. Estijai skirta 70 balų ir 23 vieta (pernai – 69 balai ir 26 vieta), Latvijai – 55 balai ir 40 vieta (pernai – taip pat 55 balai ir 43 vieta), Lenkijai – 62 balai ir 30 vieta (pernai – 61 balas ir 35 vieta).

Veliava Lietuvos
2015 metais Lietuva padarė didžiausią pažangą tarp kaimyninių valstybių – pagal korupcijos suvokimo indeksą (KSI) pakilo 7 vietomis ir užima 18 vietą tarp visų ES ir Vakarų Europos valstybių (nuotr. AMS)

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su atsakingų institucijų vadovais aptars „Transparency international“ paskelbtą korupcijos suvokimo indeksą ir rekomendacijas Lietuvai, šalies pažangą kovoje su korupcija ir tarsis, kaip užtikrinti atsakomybės už korupciją neišvengiamumą. Lietuvos pažangą kovoje su korupcija rodo gerėjantis korupcijos suvokimo indeksas. Nors pažanga kovoje su korupcija yra akivaizdi, nebaudžiamumas išlieka viena pagrindinių šalyje egzistuojančios korupcijos priežasčių. Net 79 proc. 2014 m. už kyšininkavimą nuteistų asmenų atsipirko baudomis, kurių dydžiai neatgraso. Vidutinė bauda už korupcinį nusikaltimą 2015 m. siekė 4,5 tūkst. eurų ir tai sudarė tik dešimtadalį galimos maksimalios baudos. Prezidentės teigimu, korupcijos žalos valstybei neatitinkantys baudų dydžiai ir stringantis jų išieškojimas, kai daugiau nei pusė jų neišieškoma, yra per menkas atsakas į korupciją. Net ir paskyrus sunkiausią bausmę – laisvės atėmimą, beveik 80 proc. nuteistųjų ji atidedama. Nuteistasis ne tik išvengia baudos, bet ir lieka laisvėje.

20160127_130919
Prezidentės teigimu, korupcijos žalos valstybei neatitinkantys baudų dydžiai ir stringantis jų išieškojimas, kai daugiau nei pusė jų neišieškoma, yra per menkas atsakas į korupciją ( nuotr„FM99“)

Pagal KSI pirmauja Danija, surinkusi 91 balą. Paskutiniai sąraše yra Šiaurės Korėja ir Somalis (po 8 balus). „Lietuvos pažangą lėmė teisingi antikorupcinės politikos prioritetai, efektyvus teisėsaugos darbas ir antikorupcinio sąmoningumo didėjimas. Vis daugiau žmonių nenori taikstytis su korupcija. Per pastaruosius 10 metų dvigubai padaugėjo žmonių, kurie neduotų kyšio. Ypač svarbu, kad verslo atstovai rodo norą ir ryžtą nepateisinti korupcijos. STT skatins ir padės diegti visas antikorupcines iniciatyvas, kuriančias skaidrią verslo aplinką tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tai ne tik prisidės prie KSI gerėjimo, bet ir Lietuvos strateginio tikslo – tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nare“, – teigia Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Saulius Urbanavičius.

KSI yra tyrimas, atskleidžiantis, kaip įvairioms pasaulio valstybėms pavyksta kontroliuoti korupciją. Esama padėtis įvertinama konkrečiu skaičiumi šimto balų skalėje nuo nulio iki 100, kurioje 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 100 – labai skaidrią valstybę. Korupcijos mastą viešajame ir politikos sektoriuose vertina įvairių sričių ekspertai ir verslo lyderiai.

 

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...