Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

Parduoti pigiau, ar išmesti? Išgelbėtas maistas, kuris būtų pasmerktas – TooGoodToGo

Beveik trečdalis kasmet pasaulyje žmonėms pagaminamo maisto iššvaistoma – tai sudaro 1,6 mlrd. tonų, Europos Sąjungoje 88 mln. tonų. Apie pusė maisto išmetaa namų ūkiuose. Vidutiniškai lietuvis išmeta apie 60 kg per metus. Preliminariais skaičiavimais, kiekvienas ES gyventojas kasmet išvaisto apie 173 kg maisto produktų, kurie dar galėtų būti suvartoti. Taip nutinka ir dėl etikečių nesupratimo – užrašas “geriausia iki” nereiškia, kad po tos dienos produkto nebegalima vartoti – jis kurį laiką dar bus puikios kokybės.

Antroje vietoje pagal išmetamo maisto kiekį – gamintojai ir perdirbėjai, treti – viešojo maitinimo įmonės. Mintis, kaip gelbėti kokybišką maistą nuo išmetimo gimė 2016 metais Danijoje, bendroje danų prancūzų komandoje. Tai programėlė TooGoodToGo – “per geras išmesti”, kuri sujungia maisto tiekėjus ir vartotojus, ir taip išgelbstima tonos maisto – dienos pabaigoje jis parduodamas gerokai pigiau vietoj to, kad būtų išmestas..

Gdanske vykusiame ES Baltijos šalių regiono strategijos 10-ajame forume kalbinome TooGoodToGo atstovą Kuba Walasek’ą apie itin originalią ir planetą tausojančią idėją.

  • Kokia buvo pradžia, ar sunku buvo įtikinti žmones pirkti maistą, kurio galiojimas artėja link pabaigos?

Mums nereikėjo įtikinėti vartotojų pirkti mūsų vadinamas Magic bags– krepšius – siurprizus, kuriuos parduodame programėlės pagalba. Taip juos vadiname, nes niekada nežinai koks maistas liks dienos pabaigoje, tad mes pardavinėjame siurprizus. Ir tikrai nereikėjo įtikinėti žmonių pirkti – mes turime beveik dvylika milijonų vartotojų, kurie perka mūsų krepšelius.

  • Kaip tai veikia? Dienos pabaigoje jūs surenkate maistą iš tiekėjų?

Mes tik sujungiame skirtingus maisto verslus su mūsų vartotojais per aplikaciją, kad verslas galėtų parduoti neparduotą maistą dienos pabaigoje, o klientai ateina ir jį pasiima.

  • Ateina patys?

Būtent, ateina patys, tad tai labai paprastas sprendimas abiems pusėms.

  • Bet maistą reikia kažkaip specialiai paruošti, supakuoti?

Taip, reikia paruošti, bet vistiek tai verta ir labai lengva, vietoj to, kad dienos pabaigoje išmesti viską į vieną didelį juodą maišą, sudedi į daugiau smulkių krepšelių ir parduodi vartotojams.

  • Jei tai siurprizas, tai nepranešama, kas tuose krepšeliuose?

Vartotojai gali spėti, ko jie gali tikėtis. Jei tai pakuotės iš suši parduotuvės, tu žinai, kad tai bus kažkoks suši, bet nežinai, kokie gabalėliai liks dienos pabaigoje.

  • Ką jūs vadinate dienos pabaiga, koks tai laikas, 9 vakaro ar anksčiau?

Tai priklauso nuo verslo, pavyzdžiui, mes daug dirbame su viešbučių tinklais ir ten maistas atlieka jau po pusryčių. Tad jei verslas turi maisto perteklių ryte ar per pietus, tai dienos pabaiga jų atveju yra jau tada.

  • Kiek verslo įmonių jungiate?

Beveik 20 tūkstančių. Ir beveik 12 milijonų vartotojų visose šalyse. Mes dabar esame vienuolikoje šalių, Lenkija yra vienuolikta, čia mes tik pradedame. Danijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje, Italijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Nyderlanduose ir Šveicarijoje. Dar keletas šalių mūsų taikinyje, tad busime jau netrukus ir ten.

  • Ar Lietuva tarp jų?

Lietuva ir Baltijos šalys yra tarp žvalgomų, bet negaliu dabar pasakyti konkrečių planų įeiti į šias rinkas, bet žinoma, mes norime, kad ši programėlė taptų globaliu sprendimu, kovojant su maisto švaistymu pasaulyje

  • Kas yra jūsų pirkėjai, kokie tai žmonės?

Mes stebimės, kiek daug įvairių žmonių naudojasi programėle, tai ir studentai, ieškantys pigesnių sprendimų, ir šeimos su vaikais, neturinčios laiko nueiti į restoraną, todėl vakare renkasi “krepšelius – siurprizussu puikiu maistu, jauni žmonės, kurie vis labiau ir labiau rūpinasi ekologija, perka mūsų “siurprizus, nes žino, kad taip daro gerą darbą planetai, jie gyvena tvariai. Tad tai labai įvairios žmonių grupės, atvejai ir motyvacija naudotis mūsų aplikacijos sukuriama galimybe.

  • Ar skaičiavote, kiek maisto išsaugote?

Mes išsaugome daugiau kaip 50 000 krepšelių – siurprizų per dieną, tad jau pardavėme per 20 mln. vienetų ir tai yra apie 25000 tonų maisto nuo 2016 metų, kuris išvengė išmetimo.

 

FM99 informacija

Kitos naujienos

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...