Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

Pasaulyje minima Tarptautinė vaikų gynimo diena

Jau 70 metų vasara prasideda gražia ir labai reikšminga švente – Tarptautine vaikų gynimo diena. 1949 metais Tarptautinės moterų federacijos sesijoje buvo įteisinta Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena, o pirmą kartą ji paminėta 1950 metais. Tarptautinė vaikų gynimo diena – tai priminimas pasaulio visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises bei vaikų orumą ir vertingumą. Tai pagrindinė sąlyga kuriant ir formuojant humanišką, teisinę ir dvasiškai sveiką visuomenę. Tokioje visuomenėje vaikų balsas turi būti išgirstas ir į jį rimtai reaguojama.

„Vaikystė – pats gražiausias ir nerūpestingiausias, tarsi žmogaus gyvenimo pavasaris, teikiantis daug vilčių ir galimybių ugdyti vaiko gebėjimus, siekius, formuoti jo asmenybę, skatinti iniciatyvą, kūrybiškumą ir savarankiškumą“, – Valstybės vaiko teisių apsaugosi ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Pasak I. Skuodienės, vienas didžiausių norų – perduoti vaikams žinią, kad jie yra sukurti mylėti ir būti mylimi. Bet vien žodžių neužtenka. Reikia visos visuomenės susitelkimo. Didžiausias vaidmuo tenka vaikų tėvams.

„Matydami savo tėvus, vaikai formuojasi kaip asmenybės. Stebėdami kaip tėvai sprendžia problemas, kaip susitvardo (arba ne) emocijų sumaištyje, kaip moka pasidžiaugti vienas kito sėkme ar tiesiog šia akimirka, vaikai sužino, koks yra pasaulis, kaip jį priimti: su pagarba ar neapykanta, su baime ar pasitikėjimu, atlaidžiai ar kerštingai, smalsiai ar abejingai, nusižeminus ar oriai“, – pridūrė I. Skuodienė.

Pasak jos, Lietuvos vaikų teises ginantys vaiko teisių gynėjai kasdien gyvena birželio 1-osios ritmu ir dvasia. Jie bendrauja ir bendradarbiauja su vaikais, šeimomis, socialiniais partneriais, siekdami bendro tikslo – kad vaikai saugiai augtų šeimoje. Jie rūpinasi, kad būtų išgirstas vaikų balsas, siekia bendradarbiauti su kitomis institucijomis ir visa visuomene, kad būtų pasiektas svarbiausias tikslas – vaikų gerovė ir saugumas.

„Vaikų gynimo diena turi būti kasdien, ne tik birželio 1-ąją, nes vaikams įvairių pavojų, deja, kyla kasdien. Mūsų Tarnybos tikslas – užtikrinti prigimtines vaiko teises augti šeimoje, turėti abu tėvus, saugią vaikystę, asmeninį gyvenimą, būti apsaugotam nuo smurto, nepriežiūros, turėti teisę kreiptis pagalbos, pasidalinti savo sunkumais su kitais“, – sako I. Skuodienė.

1989 metais lapkričio 20 dieną Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje priimta „VAIKO TEISIŲ KONVENCIJA“ yra pagrindinis dokumentas, kuriuo remiantis užtikrinamos visos vaiko teisės ir siekama, kad visi pasaulio vaikai turėtų laimingą vaikystę. Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija pripažįsta kiekvieno vaiko teisę turėti tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jo pilnavertiškam fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam ir socialiniam vystymuisi. 1995 liepos 3 d. Lietuvai ratifikavus Vaiko teisių konvenciją ir įgyvendinant jos nuostatas, 1996 kovo 14 d. priimtas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, kuris kelis kartus buvo tobulintas, siekiant geriau užtikrinti vaiko teises.

Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija skelbia:

  • Vaikas įregistruojamas tuoj po gimimo ir nuo gimimo momento turi teisę į vardą ir pilietybę, taip pat, kiek tai įmanoma, teisę žinoti savo tėvus ir būti jų globojamas.
  • Valstybės dalyvės įsipareigoja gerbti vaiko teisę išsaugoti savo identiškumą, įskaitant pilietybę, vardą ir šeimos ryšius, kaip tai numatyta įstatymu, neleisdamos neteisėto kišimosi.
  • Valstybės dalyvės garantuoja vaikui, sugebančiam suformuluoti savo pažiūras, teisę laisvai jas reikšti visais jį liečiančiais klausimais; be to, vaiko pažiūroms, atsižvelgiant į jo amžių ir brandumą, skiriama daug dėmesio.
  • Vaikas turi teisę laisvai reikšti savo nuomonę; todėl ši teisė apima laisvę ieškoti, gauti ir perduoti bet kokio pobūdžio informaciją ir idėjas nepaisant sienų žodine: rašytine arba spausdinta forma, meno kūriniais arba kitais vaiko pasirinktais būdais.
  • Valstybės dalyvės deda visas pastangas, kad būtų pripažintas bendros ir vienodos abiejų tėvų atsakomybės už vaiko auklėjimą ir vystymąsi principas. Tėvams arba, atitinkamais atvejais, teisėtiems globėjams tenka pagrindinė atsakomybė už vaiko auklėjimą ir vystymąsi. Pagrindinis jų rūpestis turi būti vaiko interesai.
  • Valstybės dalyvės, siekdamos apginti vaiką nuo įvairiausio pobūdžio fizinio ar psichologinio smurto, įžeidimų ar piktnaudžiavimo, priežiūros nebuvimo ar nerūpestingo elgesio, grubaus elgesio ar išnaudojimo, įskaitant seksualinį piktnaudžiavimą, kuriuos jis gali patirti iš tėvų, teisėtų globėjų ar kurio nors kito jį globojančio asmens, imasi visų reikiamų teisinių, administracinių, socialinių ir švietimo priemonių.
  • Valstybės dalyvės pripažįsta vaiko teisę mokytis ir siekia ją įgyvendinti.
  • Valstybės dalyvės pripažįsta vaiko teisę į poilsį ir laisvalaikį, teisę dalyvauti žaidynėse ir jo amžių atitinkančiuose pramoginiuose renginiuose, laisvai dalyvauti kultūriniame gyvenime ir kurti meno kūrinius.
  • Valstybės dalyvės gina vaiką nuo visų išnaudojimo formų, darančių kokią nors žalą jo gerovei.
  • Valstybės dalyvės gerbia vaiko teisę į minties, sąžinės ir religijos laisvę.

Daugiau galite rasti: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.19848

Kitos naujienos

Kaip pranešė Alytaus policija, ketvirtadienį apie 23 val. Alytuje, Naujojoje gatvėje, neblaivus 1984 meta...

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...