Pasirašytas pirmojo Lenkijos ir Lietuvos jungiamojo dujotiekio finansavimo susitarimas

Lietuvai, Lenkijai ir Europos Komisijai šiandien pasirašius sutartį dėl bendro dujotiekio tarp Lietuvos ir Lenkijos projekto finansavimo, Europos Komisijos vadovas pareiškė, kad tai istorinis momentas – Žanas Klodas Junkeris sako, jog Lenkijos-Lietuvos dujotiekis yra pirmasis energetikos infrastruktūros projektas, kuris sujungs Baltijos šalis su Vakarų Europos rinkomis. Pasak jo, ES investicijos į šį projektą yra didžiausios tokios investicijos ES istorijoje.

Specialiai radijo stočiai „FM99“ tiesiogiai iš Briuselio apie tai pasakojo Liudas Ramanauskas.

 

hjm

Prezidentė dalyvauja Lietuvos-Lenkijos jungties susitarimo pasirašymo ceremonijoje. LR Prezidento kanceliarijos nuotr. / R. Dačkus

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, kad sutarties pasirašymas yra svarbus žingsnis ES energetinės sąjungos link. „Šiandien žengtas galutinis ir svarbus žingsnis, kurio nebūtų be geros valios, politikų supratimo ir, be abejo, finansinės paramos iš Europos Sąjungos biudžeto. (…) Tai yra lemtingas žingsnis kuriant energetinę ES sąjungą, dėl kurios esame susitarę. Taip taip pat svarbus žingsnis visos ES konkurencingumui ir bendrijos gerovei“, – spaudos konferencijoje Briuselyje sakė D.Grybauskaitė.

Estijos premjeras Tavis Roivas teigė, kad Lenkijos-Lietuvos dujotiekis suartins visą Europą. „Manome, kad jokia Europos dalis neturėtų būti sala, atskirta nuo kitų. Žingsniu, kurį žengėme šiandien, sujungiame ne tik vamzdynus, mes kuriame artimesnę vieni kitiems Europą. (…) Vis dėlto mes dar nepasiekėme galutinio tikslo, dar yra rinkų, kurios turi būti sujungtos, projektų, kurie turi būti įgyvendinti“, – sakė Estijos premjeras.

Prezidentė dalyvauja Lietuvos-Lenkijos dujotiekių jungties susitarimo pasirašymo ceremonijoje. LR Prezidento kanceliarijos nuotraukos R. Dačkus (2)

Sutartį pasirašė bendrovės „Amber Grid“ vadovas Saulius Bilys ir Lenkijos „Gaz System“ vadovas Janas Chadamas bei EK atstovas, o ceremonijoje dalyvavo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Latvijos, Estijos ir Lenkijos premjerai Laimdota Straujuma, Tavis Roivas)ir Eva Kopač, taip pat Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris.

558 mln. eurų vertės projekto statyboms EK skyrė 295 mln. eurų iš Europos Sąjungos CEF fondo, o dar 10 mln. eurų – tyrimams.Lietuvai skirta 55 mln. eurų, Lenkijai – 240,3 mln. eurų.

Prezidentė dalyvauja Lietuvos-Lenkijos dujotiekių jungties susitarimo pasirašymo ceremonijoje. LR Prezidento kanceliarijos nuotraukos R. Dačkus (3)

Energetikos reguliuotojų bendradarbiavimo agentūra (ACER) pernai paskelbė, kad Lenkijai bus skirta 85,8 mln. eurų kompensacija: 54,9 mln. eurų sumokės Lietuva, 29,4 mln. eurų – Latvija ir 1,5 mln. eurų – Estija. Lenkijos išlaidos projektui sieks 422 mln. eurų, Lietuvos – 136 mln. eurų.

Tai labai svarbus projektas Lietuvai ir visai ES, nes įgyvendina energetikos sąjungos idėją, be to, jis padidins Baltijos šalių energetinę nepriklausomybę nuo rusiškų dujų.

Komentarai

komentarai(-ų)