Pasivaikščiokime drauge „Alytaus gatvelėmis“! (Radijo laidų metraštis – papildytas)

Brangūs bičiuliai, susitikime laidose „Alytaus gatvelėmis“!

Kiekvieną pirmąjį mėnesio antradienį 14.20 val. kviečiame drauge pasivaikščioti po žalią, kultūra, menu, istorija alsuojančią Dzūkijos sostinę! Pasakosime apie Alytų, įdomiausius kultūros paveldo objektus, pristatysime žmones, puoselėjančius senąsias kultūras bei renginius, edukacijas, kviečiančias prisiliesti prie etninės kultūros. „Alytaus gatvelėmis“ ne tik kvies alytiškius bei miesto svečius dar kartą pasivaikščioti po Alytų ir nauju žvigsniu pažvelgti, išgirsti, pajausti miesto dvasią, bet ir išrinksime daugiausiai apie Alytų žinantį radijo klausytoją! Taigi, Jūs laukite klausimų, o mes – atsakymų!

Antrasis radijo laidų ciklo „Alytaus gatvelėmis“ skirsnis kviečia pasivaikščioti žaliuojančio ir žydinčio Alytaus gatvėmis ir pasiklausyti be galo įdomių istorijų! Šiame skirsnyje kviečiame susipažinti su holokaustą išgyvenusia Galina Plokšto, sužinoti Alytuje gyvenusių žydų istoriją ir pasižvalgyti po netrukus naujam gyvenimui atgimsiančią sinagogą! Taip pat susitikti su gide Birute Malaškevičiūte, parašiusia jau antrą knygą, skirtą Dzūkijos sostinei.

Iš dešinės: Galina Plokšto ir Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė

Ketvirtoji laida kviečia prisiliesti prie skaudžios, stipriausių išgyvenimų persmelktos žydų istorijos.
„FM99“ studijoje viešėjo holokaustą išgyvenusi Galina Vyšniauskienė-Plokšto (Eleonora Grinberg), kuri papasakojo jautrią savo gyvenimo istoriją, apipintą praradimais, atradimais, liūdesiu ir džiaugsmais.

Kaip apie gerb. Galinos gyvenimą rašo www.jmuseum.lt: „1941 m. sausio 1 d. Izraeliui ir Marijai Grinbergams, pabėgėliams iš Varšuvos, Vilniuje gimė dukra Eleonora. Prieš pat nacistinės Vokietijos įsiveržimą į Lietuvą 1941-ųjų birželį Eleonoros motina, pasiėmusi dukrelę, išvyko į Naugarduką aplankyti sesers. Deja, netikėtai prasidėjęs karas sujaukė Marijos planus ir gyvenimą. Palikusi dukrelę seseriai, Marija Grinberg grįžo į Vilnių, bet miestą rado jau okupuotą. Ji paprašė dukrelės auklės Veronikos (Vandos) Tunevič parvežti iš Naugarduko namo mažąją Eleonorą. Tvyrant sąmyšiui, Veronikai Tunevič pavyko išnešti iš miesto mergaitę ir, vengiant pagrindinių kelių, aplinkkeliais pasiekti Vilnių. Apie šimtą kilometrų auklė ėjo pėsčia ir nešėsi Eleonorą ant nugaros. Kartais stabdydavo pro šalį važiuojančius vežimus. Ant jos kojų ilgai neužgijo kruvinos nuospaudos.“ Tai vos keli sakiniai. Pasiklausyti apie ypatingą šios moters gyvenimą ir prisiliesti prie gyvosios istorijos galite čia:

Keletas akimirkų iš gerb. Galinos gyvenimo. Už nuotraukas dėkojame http://www.jmuseum.lt.

Penktojoje laidoje susitikome su gide, rašytoja Birute Malaškevičiūte, parašiusia jau antrąją knygą apie Alytų „Kasdieniai nutikimai tarpukario Alytuje“! 

Kaip pasakoja gerb. Birutė: „Juk kiekvieno miesto istorija savita, turtinga ir įdomi, o kad ji keltų smalsumą kiekvienam miesto gyventojui ar svečiui, tenka pasirinkti tik tinkamą pasakojimo būdą. Galima pasakoti dokumentuotą versiją pažeriant daugybę faktų, pasigiriant praeities pasiekimais, įžymybėmis, miesto pastatais, tačiau šią versiją papildžius kasdienybės istorija, kasdieniais nutikimais, ji virsta įtaigiu, intriguojančiu ir įdomiu pasakojimu. Pasakojant Alytaus tarpukario istoriją, kasdieniai nutikimai – būtinybė!“. Susitikimas su knygos autore „FM99“ studijoje tapo nuostabia, įdomia, smagaus humoro kupina patirtimi, kuria norime pasidalinti. Tad apie knygos idėją, kūrimą, istorijas – įdomus pokalbis su įdomiu žmogumi, – pasiklausykite!

Keletas „Grybštelėjimų“ ir Jums, brangūs klausytojai!

Šeštojoje laidoje Alytaus gatvelėmis nukeliavome iki sinagogos – ypatingo pastato, daugybę metų graužto druskų, apleisto ir pagaliau ruošiamo naujam gyvenimui! Gilią istoriją ir prasmę saugantys žydų maldos namai atmerkė akis, sudėjus naujus langus, miesto šventės metu buvo trumpam atvertos durys, o ateityje tai bus vieta, kurioje galbūt skambės muzika, bus eksponuojami dailės darbai, skleisis kultūra. Apie tai „FM99“ eteryje pasakojo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Valė Gibienė.

Ši sinagoga – Alytuje gyvenusių, dirbusių ir kūrusių žydų palikimas. Praeidami pro ją, kalbėdami apie ją, tiesiog negalime neprisiminti šių žmonių, jų istorijos ir likimo mūsų mieste, kuriame žydai buvo amatininkai, prekybininkai, vaistininkai, laikrodininkai, mokytojai, tarybos nariai… Prie šių žmonių istorijos mums prisiliesti pasakojimu leido paveldosaugininkas Nerijus Abromaitis. Taip pat šioje laidoje kalbėjome su sinagogų architektūros tyrinėtoja Marija Rupeikiene, pasakojusia apie tai, kas apskritai yra sinagogos, kuo jos ypatingos, kokios jos Lietuvoje ir Alytuje. Kviečiame pasiklausyti!

Keletas žydų gyvenimo akimirkų iš 1919-1940-ųjų Alytaus albumo:

Ačiū, kad esate ir keliaujate Alytaus gatvelėmis drauge!


Pirmasis radijo laidų ciklo „Alytaus gatvelėmis skirsnis

Alytaus gatvelės žiemą (Dianos Marculevičės nuotr.)

Pirmojoje laidoje drauge su Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininku, gidu alytiškiu Giedriumi Bernatavičiumi leidomės į kelionę ne tik po geografinį, bet ir po istorinį miestą. Juk rašytiniuose šaltiniuose Alytus pirmą kartą paminėtas dar 1377 m., o 1581 m. birželio 15 d. miestui buvo suteikta Magdeburgo teisė ir herbas – balta rožė raudoname fone. Taigi kaip Alytus užgimė? Kaip atrodė tų laikų žmonių gyvenimas? Kaip miestas augo? Kokia jo Senamiesčio istorija? Kokius seniausius objektus dar galime pamatyti?… Ir dar daug klausimų bei atsakymų išgirsite pirmojoje laidoje, štai čia:

Pirmoji klausytoja, teisingai atsakiusi į laidos viktorinos klausimą – gerb. Vilija, – Ji į klausimą „Koks seniausias medis Alytuje?“ atsakė, jog tai – maumedis. Sveikiname!

Beje, ar žinojote, kad Nemune, netoli piliakalnio, yra dar XVIII a. žemėlapiuose pažymėta brasta, – ja galima perbristi upių tėvą nuo vieno kranto iki kito?!

Alytaus piliakalnis – miesto istorijos pradžia (Linos Geluncevičiūtės nuotr.)

Antrojoje laidoje „Alytaus gatvelėmis“ sustojome miesto širdyje, kur Rotušės aikštėje esančiame Alytaus miesto teatro pastate, galima atverti duris į lėlių teatrą „Aitvaras“. Čia, paslaptingame ir jaukiame Lėlių kambaryje, savaitgaliais klega mažieji, atskubėję į spektaklius, vyksta edukacijos, čia dirba žmonės, neišmatuojamai mylintys šią profesiją ir auginantys meilę kultūrai net pačiose mažiausiose širdelėse. Su „Aitvaro“ vadove Loreta Skruibiene bei aktorėmis Jūrate Kundrotiene ir Rūta Petkute kalbėjome apie lėlių teatro istoriją, susipynusią su paties miesto kultūrine istorija, apie pirmuosius spektaklius ir lėlių kūrimą, apie tai, kaip keitėsi lėlių teatras per tuos metus, keliones, įsimintiniausius vaidmenis, žiūrovą-vaiką ir dar daug daug… Pasiklausyti laidos galite paspaudę šią nuorodą:

Kaip pasakojo L. Skruibienė, Lėlių teatras Alytuje įsikūrė dar 1986 metais, o 2006-aisiais jam suteiktas „Aitvaro“ pavadinimas. Tad kviečiame užsukti į dvidešimt antrą sezoną skaičiuojančio lėlių teatro „Aitvaras“ Lėlių kambarį, įamžintą foto galerijoje! (Eglės Malinauskienės nuotr.)

Antrojoje laidoje į klausimą „Kiek lėlių teatrų festivalių jau suorganizavo „Aitvaras“?“ teisingai atsakė klausytoja gerb.Roma. Sveikiname! O teisingas atsakymas: dešimt. Šį rudenį festivalis vyks jau vienuoliktąjį kartą.

Šiandien, atrodytų, niekuo neišsiskirianti Merkinės gatvė ypatinga – ji savo pavadinimą iki šių dienų išsaugojo nuo XVI amžiaus! (Eglės Malinauskienės nuotr.)

Trečiojoje laidoje kviečiame pasiklausyti pokalbio su Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkais Vilma Jenčiulyte, Artūru Balčiūnu ir Vilmantu Dunderiu apie Dzūkijos sostinės ištakas – Pirmąjį Alytų, jo susikūrimą, gyventojus, gatves ir gatveles, jose įrašytą ypatingą istoriją, davusią pradžią dabartiniam miestui. Apie seniausią pastatą mieste, statytą XVIII a. viduryje ir gaubiamą įvairiausių istorijų. Pasakojama, kad tai antrasis pastatas Alytuje, kuriame vaidenasi! Būtent jame įsikūrusi Alytaus kraštotyros muziejaus Archeologinė ekspozicija, kuri pristato ne tik pačią seniausią Alytaus miesto istoriją, bet visą Pietų Lietuvos istoriją, kurios pradžia – X-XII tūkst. metų atgal, skaičiuojant nuo dabar.

Paklajoti Pirmojo Alytaus gatvelėmis, sužinoti įdomių istorinių faktų ir užsukti į muziejų drauge galite paspaudę šią nuorodą:

Į trečiosios laidos klausimą „Kokiu adresu yra įsikūręs Alytaus kraštotyros muziejaus filialas Pirmajame Alytuje?“ atsakinėjo „FM99“ Facebook lankytojai, tad sveikiname teisingai atsakiusius Povilą Veniukevičių, Teresę Rudienę ir Liną Kalvinskaitę Janulevičienę!

Šiose nuotraukose – seniausias pastatas Alytuje ir seniausi išlikę rūsiai (E. Malinauskienės nuotr.).

Kviečiame pasigrožėti Alytaus nuotraukomis, kurias atsiuntė „FM99“ klausytojai. Laukiame ir Jūsų nuotraukų eglemalinauskienefm99@gmail.com!

Kai kalbama apie Alytų, dažniausias miesto apibūdinimas, kurį girdime – „žalias miestas“. Tai daro įspūdį į Dzūkijos sostinę atvykstantiesiems, džiugina čia gyvenančiuosius. Tačiau tame žaliame mieste yra daug įdomių, ypatingų, prasmingų vietų ir objektų, kartais jau užmirštų ar apleistų, o kartais – puikiai įsiliejančių į šių dienų miesto gyvenimą. Alytuje vyksta nuostabūs renginiai ir edukacijos, kviečiančios pažinti savo krašto etninę kultūrą, ją puoselėti, atgaivinti savomis rankomis. Čia gyvena amatininkai, menininkai, kurie puoselėja senuosius amatus ir neleidžia jiems nugrimzti į užmarštį. Tad su „Alytaus gatvelėmis“ keliaukime drauge ir visa tai pažinkime!

Alytaus miesto sodo fontanas (Vilijos Dulevičienės nuotr.)

Laidos transliuojamos „FM99“ eteryje pirmąjį mėnesio antradienį 14.20 val., kartojamos sekmadieniais 15.30 val.

Laidų ciklą“Alytaus gatvelėmis“ iš dalies finansuoja Alytaus miesto savivaldybė

 

Komentarai

komentarai(-ų)