Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Pernai politikai valdė 8% žiniasklaidos priemonių

Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Lietuvoje pernai 43 politikai, valstybės tarnautojai bei jų sutuoktiniai valdė 83 žiniasklaidos priemones, skelbia „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS).

Iš viso Lietuvoje yra 1056 leidiniai, internetiniai portalai, televizijos, radijai, naujienų agentūros. „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) kasmet skelbia žiniasklaidos sąsajas su politikais portale stirna.info.

FM99 apie politikų sąsają su žiniasklaida ir jų poveikį leidiniams kalbėjo su “Transparency International” programų vadove Ingrida Kalinauskiene.

“Pernai 43 politikai, valstybės tarnautojai bei jų sutuoktiniai Lietuvoje valdė 83 žiniasklaidos priemones, tai yra maždaug 8% visų Lietuvoje veikusių žiniasklaidos priemonių. Šių metų skaičiai yra panašūs, bet jei lygintume skaičius kurie buvo prieš dešimtmetį matome, kad politikų daugėja. Vien tai, kad šie žmonės turi žiniasklaidos priemones nėra problema, yra klausimas kokią įtaką gali tai turėti žiniasklaidos priemonių turiniui.” – sako I.Kalinauskienė.

Neseniai buvo atliktas tyrimas apie situaciją su regionine žiniasklaida ir remiantis tuo tyrimu žurnalistai teigia, kad yra patyrę spaudimą savo veiklai iš vietos valdžios atstovų ir politikų.

“Tai gali būti vykdoma skirtingomis priemonėmis – ar tai būtų per finansinę paramą, kuri suteikiama reklama, ar tai užsakomosiomis publikacijomis, per organizuojamus renginius ir taip toliau”, – pasakoja I.Kalinauskienė.

Žiniasklaidą kontroliuoja įvairaus lygmens politikai, nuo savivaldybių administracijų iki europarlamentarų.

“Mes pasižiūrėjome kokio lygmens tie politikai yra. Pernai buvo 8 Seimo nariai, 10 tarybos narių, 13 anksčiau rinkimuose dalyvavusių politikų, 1 savivaldybės administracijos atstovas ir 1 europarlamentaras.  Dažniausiai tos žiniasklaidos priemonės kurias valdo politikai yra regioninės, įprastai interneto portalai arba spauda ir retais atvejais radijas, televizija. Žiūrint pagal partijas, visiškai pirmauja Darbo partija, jos atstovai turi 23 priemones, tokias kaip “Alytiškis”, “Druskininkietis”, “Kaišiadorietis”. Tai yra trečdalis visų priemonių, kurias turi politikai arba su jais susiję asmenys.” – pasakojo I. Kalinauskienė

Žiniasklaida pasitiki 4 iš 10 gyventojų, nors šis skaičius yra didesnis už valstybinių institucijų, bet jis vistiek yra pakankamai mažas. Anot programų vadovės, už pasitikėjimo kėlimą atsakinga ne tik žiniasklaida:

“Ką ir verta dabar paminėti klausytojams, kurie dabar mūsų klauso, tai, kad didelė dalis šiame pokalbyje tenka ir jiems. Reikia suprasti kokią žiniasklaidos priemonę skaitote, kokią žiniasklaidos priemonę sekate, reikia tiesiog domėtis ir kelti šiuos klausimus iš savo pusės. Svetainėje stirna.info galima lengvai pasižiūrėti kam priklauso mėgstama žiniasklaidos priemonė, kas yra jos savininkai, kokios yra sąsajos su kitomis žiniasklaidos priemonėmis.”

“Žiniasklaida yra labai svarbi, todėl labai svarbu, kad ji laikytųsi aukščiausių skaidrumo standartų ir keltų daugiau informacijos apie savo veiklą, bei kaip suvaldo rizikas.” – pataria I. Kalinauskienė.

Nuo 1996 metų iš viso 55 politikams bei valstybės tarnautojams priklausė 93 žiniasklaidos priemonės. Per šį laikotarpį politikų bei valstybės tarnautojų sutuoktiniams (tokių buvo 12) iš viso priklausė 25 žiniasklaidos priemonės.

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...