Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

„Pilietiškumo dėlionė“ – ką turime žinoti apie kibernetinį saugumą?

Radijo laidų ciklas „Pilietiškumo dėlionė“ – pažvelkime į pilietiškumo sąvoką, apimančią ne vieną aspektą: tai ir piliečio pareigos savo valstybei, tautai, vertybinė moralinė skalė, pagarba šalies istorijai, valstybės simboliams, dalyvavimas kuriant savo šalies ateitį.

„Pilietiškumo dėlionėje“ pokalbis apie kibernetinį saugumą. Kibernetinis saugumas – tai visuma teisinių, informacijos sklaidos, organizacinių ir techninių priemonių, skirtų kibernetiniams incidentams išvengti, aptikti, analizuoti ir reaguoti į juos, taip pat įprastinei elektroninių ryšių tinklų, informacinių sistemų ar pramoninių procesų valdymo sistemų veiklai, įvykus šiems incidentams, atkurti.

„Pilietiškumo dėlionėje“ pokalbis apie kibernetinį saugumą.

Net trečdalis interneto naudotojų jau nukentėjo nuo kibernetinių nusikaltėlių – 8 % įsilaužimų į naudotojų paskyras ir 22 % buvo užkrėsti kenkėjiškomis programomis, – skelbia globalus kibernetinio saugumo indeksas. Vadinamosios kibernetinės atakos tapo nauju, moderniu pavojingu ginklu, galinčiu suparalyžiuoti ne tik atskirų įstaigų, gamybos, prekybos, transporto, ryšių, elektros, vandens tiekimo įmonių, bet net ir valstybių veiklą. Kibernetinės atakos ypač pavojingos šalims, turinčioms gerai išvystytus kompiuterių tinklus, jų plėtrai būtiną informacinių technologijų plačiajuosčių tinklų infrastruktūrą. Lietuva kaip tik ir yra tokia šalis. 98 procentus Lietuvos teritorijos apima informacinių technologijų plačiajuostis optinis tinklas.

Apie kibernetinį saugumą ir situaciją šalyje pasakoja MRU profesorius dr. Darius Štitilis. Kibernetinis saugumas yra kompleksinė kategorija: kibernetinį saugumą galima nagrinėti ir kaip nacionalinio saugumo dalį, ir  įmonės bei organizacijos kontekste, ir asmens kontekste. Kibernetinis saugumas yra visuma priemonių, kurios padeda išvengti ir aptikti kibernetines grėsmes. Taip pat mažinti žalą arba jos išvengti.  Elektroninėje erdvėje mes turime būti budrūs,“ – sako profesorius dr. Darius Štitilis.

Apie kibernetinį saugumą ir situaciją šalyje pasakoja MRU profesorius dr. Darius Štitilis

Tuo tarpu apie trečdalis įstaigų vadovų nemato savo pareigos rūpintis IT saugumu – 35 proc. net neturi paskirtų už kibernetinį saugumą atsakingų specialistų. O įstatymai reglamentuoja saugumo užtikrinimą net ir ne darbo valandomis. Turimi vadovaujantys IT specialistai dažnai neturi reikiamų įgaliojimų visai įstaigos kibernetinio saugumo užtikrinimo sistemai sukurti. Konstatuota, kad bendras įstaigų kibernetinio saugumo brandos lygis – labai žemas. Kibernetinių incidentų valdymą reglamentavę tik 35 proc. įstaigų. Ir jeigu vien tai atrodo kai stulbinamai prastas rezultatas, iš tų 35 proc. tik 60 proc. reglamentavimą atliko tinkamai.

 „Atakos tampa sudėtingesnės ir išmanesnės, todėl tų priemonių, kurių reikėjo vakar gali jau nebeužtekti. O absoliučiai saugių sistemų nėra, todėl reikia kalbėti apie sistemas, kuriose saugumo priemonės turėtų atitikti kylančią riziką. Reikia įvertinti tą riziką ir imtis priemonių. Kibernetinio saugumo srityje, Lietuvoje, mes dar nesisaugome, tačiau jau būtina apie tai galvoti, “ – pasakoja  profesorius dr. Darius Štitilis
Apie trečdalis įstaigų vadovų nemato savo pareigos rūpintis IT saugumu – 35 proc. net neturi paskirtų už kibernetinį saugumą atsakingų specialistų.

Kaip saugotis?

  • Naudoti elementarias kibernetinio saugumo priemones;
  • Neatidarinėti neaiškių laiškų ir jų priedų;
  • Nesijungti prie nesaugių bevielių tinklų;
  • Nuolat atnaujinti programinę įrangą;
  • Naudoti legalią programinę įrangą;
  • Vadovautis Lietuvos ir tarptautiniais saugumo standartais;
  • Laikytis valstybės nustatytų kibernetinio saugumo, elektroninės informacijos saugos reikalavimų;
  • Atsižvelgti į teikiamas rekomendacijas kibernetiniam saugumui;
  • Pranešti apie pastebėtus kibernetinius incidentus;
  • Susipažinkit su kolegomis iš kitų įmonių, kad prireikus galėtumėt pasikonsultuoti ir žinotumėt į ką kreiptis.

Tiek Lietuvoje, tiek kitose užsienio valstybėse kuriamos naujos institucijos, naujos pareigybės, nauji teisės aktai, įvardijama kritinė infrastruktūra. Darbo rinkoje jaučiamas vis didėjantis kibernetinio saugumo valdymo kompetencijų poreikis.

Laidą parengė Vida Grišmanauskienė.

 

 

 

 

Kitos naujienos

Velykos – puikus met...

Brangūs mažieji ir jaunieji bičiuliai, sveikiname su Šv. Velykomis!!! Apkabinam ir džiaugiamės su...

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...

Velykos jau čia pat: pasidalinkite savo namų puošybos idėjomis! Velykos – tai ne tik pavasario at...