Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

„Pilietiškumo dėlionė“ – net 68 procentai lietuvių nedalyvauja jokiose veiklose. Kodėl?

Radijo laidų ciklas „Pilietiškumo dėlionė“ – pažvelkime į pilietiškumo sąvoką, apimančią ne vieną aspektą: tai ir piliečio pareigos savo valstybei, tautai, vertybinė moralinė skalė, pagarba šalies istorijai, valstybės simboliams, dalyvavimas kuriant savo šalies ateitį.

 

„Pilietiškumo dėlionėje“ pokalbis apie demokratiją, visuomenės santykį su valdžia, bei gyventojų pilietiškumą su mokslų daktare Ieva Petronyte. „Kalbant apie valdžios ir visuomenės santykius, Lietuvoje šis santykis galėtų būti glaudesnis ir stipresnis, nes akivaizdu, jog mes judame gera linkme, nors ir mažais žingsneliais.  Kaip visuomenė mes dar nepakankamai esame pasiruošę prisiimti atsakomybę, todėl nereikėtų laukti, kol mumis kas nors pasirūpins. Mes patys galime imtis iniciatyvos ir pakeisti savo gyvenimą,“ – sakė I.Petronytė.

Ieva Petronytė, Pilietinės visuomenės institutas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas

Mes įgaliojame politikus mums atstovauti, o iš jų reikalaujame atsakomybės. Todėl neturime savo asmeninės pilietinės atsakomybės. „Didžioji demokratijos problema yra tai, kad vieni teoretikai teigia, jog užtenka mums vieną kartą nubalsuoti ir išrinkti savo atstovus į įvairias institucijas ir tikėti, kad išrinktieji geriausiai atstovaus mūsų interesus. Taip pat yra ir kita teorija tai giluminis demokratijos supratimas. Demokratija turi tokias vertybes, kaip laisvę, atsakomybę, lygias teises. Jeigu mes esame savo gyvenimo šeimininkai, tai ir norime jį tvarkytis, taip kaip man patogu. Žinoma, galima patikėti įvairius sprendimus patikėti deleguotiems atstovams, bet tie atstovai gal ne visada žino ko mes norime.“

Sėkmingam visuomenės bendradarbiavimui reikalingas atvirumas, skaidrumas, savo lūkesčių atskleidimas bei stereotipų atsisakymas. Taip pat norint reikalingas įsitraukimas ir ilgalaikiai santykiai tarp bendruomenės narių. O santykiai tarp visuomenės ir valdžios yra gerokai atitrūkę. Anot Ievos Petronystės, musų šalyje egzistuoja visuomenės susiskaldymas, kuris kiša mums patiems koją. „Mums reikėtų susitelkti ir pradėti galvoti kartu. Visuomenėje mes esame individualistai. Net 68 procentai lietuvių nedalyvauja jokiose asociacijų veikloje, jie niekur nedalyvauja. Todėl problemų nesprendžiame bendraminčių kompanijoje. Ir su savo išrinkta valdžia mes galime bendradarbiauti, nes jie yra mūsų pačių išrinkti.“

Laidą parengė Liudas Ramanauskas 

 

 

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...