Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Pinigai, skirti sanglaudai, nukeliavo pandemijai, ar padės?

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Sanglaudos pinigai, paprastai skiriami skirtumams tarp ES šalių narių mažinti, pastaruoju metu keliauja sveikatai ir gyvybėms gelbėti. Lietuvoje 54 milijonai iš Sanglaudos fondų buvo permesti iš kitų sričių kovai su COVID19, dar per šimtą milijonų verslui remti.
Apie gelbėjamas gyvybes ir ekonomikas sukosi ir Europos miestų ir regionų savaitės temos. „Europos klube“ – apie skirtumus tarp šalių, kovojant su pandemija ir piliečių dialogą su institucijomis. Laidoje eurokomisarė Elisa Ferreira ir jaunasis žurnalistas Lukas Paškevičius.

Klausyti Europos klubą

Ši savaitė Briuselyje skirta Europos miestams ir regionams. Europos Parlamente – atvirų durų dienos, insititucijos pamažu atsiveria gyviems susitikimams, o #EURegionsWeek – kasmetinis regionams skirtas renginys, jau antrą kartą vyksta tik skaitmeninėje erdvėje. Tūkstančiai dalyvių ir Sanglaudos pinigų panaudojimo geriausių pavyzdžių paroda taip pat virtuali. „Gyvi“ vos keli nedideli renginiai ir apdovanojimai, su labai ribotu kiekiu žmonių.

Akivaizdu, kad tokias permainas įvedė COVID-19 pandemija ir šiais metais didžiausias dėmesys būtent tam – kaip pavyko ES tvarkytis su iššūkiu, kaip panaudoti pinigai ir kaip Sanglaudos fondai buvo skirti gyvybėms gelbėti.

Lietuvoje 54 milijonai iš Sanglaudos fondų buvo permesti iš kitų sričių kovai su COVID-19, iš jų 26,5 milijono skirta medicininei įrangai (nupirkta 246 plaučių ventiliavimo aparatai, finansuotos 6 testavimo laboratorijos), 15,5 mln – asmeninėms apsaugos priemonėms (nupirkta beveik 30 mln), 873,5 tūkstančių skirta IT sprendimams. Beveik 123 milijonai iš kitų sričių permesti verslo paramai.

Tačiau kartais didžiausi skirtumai (būtent tam skirti sanglaudos pinigai – mažinti gyvenimo lygio skirtumus valstybėse narėse) ne piniguose, o mąstyme. Tačiau pinigai gali padėti, nors ir labai pamažu. Kaip „Europos klubui“ sakė Sanglaudos ir reformų komisarė Elisa Ferreira, reikia užtikrinti vienodą priėjimą prie informacijos ir išsilavinimo, tai keičia labai daug ir kovoje su pandemija.

Visoms ES valstybėms turint vienodas galimybes apsaugoti žmones vakcinomis nuo COVID-19, vienose pasiskiepijusių arti 100 procentų galinčių tai daryti, kai tuo metu kitose siekia vos ketvirtadalį. Ir šis skirtumas labai aiškiai atskiria rytų ir vidurio Europos valstybes, kurios prisijungė prie europinio klubo vėliausiai, o pragyvenimo lygiu tebesiveja vadinamas senąsias vakarų šalis.

Lietuvoje pilnai paskiepyta per 70% suaugusiųjų, tuo metu Danijoje per 95%, Portugalijoje virš 90%, Prancūzijoje – virš 85%, Airijoje – 92%, Tuo metu Bulgarijoje per 23%, Rumunijoje – 34%.

Eurokomisarė Elisa Ferreira

„Vakcinavimas, kaip jis organizuojamas, priklauso nuo kiekvienos šalies narės. Bet požiūrių skirtumai didžiausi tarp išsivysčiusių teritorijų, tokių kaip, pavyzdžiui, Vilnius ir kita šalies dalis. Ir tai tiesiogiai grąžina prie to, kas yra išsivystymas – priėjimas prie informacijos, pasitikėjimas sistema, galimybė gauti adekvatų išsilavinimą, gebėjimas suprasti mokslinę informaciją, mes iš tiesų kalbam apie skirtingus elementus, kurie ir sudaro vystymosi koncepciją. Todėl ir Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, klausimo esmė – kaip mes turim perorganizuoti priėjimą prie išsilavinimo, prie informacijos, prie žinių, pakankamai apmokamų darbų, tokiu būdu, kad turėtume subalansuotą vystymąsi kiekvienoje šalyje. Ir, man atrodo, tai mano asmeninė nuomonė – kartais ko mums labiausiai reikia, tai gerų institucijų. Aš turiu omenyje geras mokyklas, gerus universitetus, gerą valdymą, kad iš tikrųjų visi piliečiai rastų savo vietą bendrame kontekste.

Aš nekalbu specifiškai apie Lietuvą, bet bendrai apie tikslą, o tikslas – turėti pakankamą priėjimą prie visko ir gebėti suprasti gaunamą informaciją. Mes turime apie 70 procentų vakcinuotų gyventojų Europoje, turime šalių, kuriose 85 procentai vakcinuoti ir turim šalių, kur žmonės nepasitiki sistema, todėl pasitiki tuo, ką girdi iš kaimyno, kas strategiškai destrukciniu būdu jiems pakišta internete. Tik atkakliai kuriant mokymo, švietimo, abipusio pasitikėjimo strategiją, tai gali suveikti. Tikiuosi taip planuojant progresas palaipsniui vyks, kad galėtume įveikti tuos nepageidaujamus reiškinius.

Ir tai tikrai dramatiška situacija, kai turi tai, kas gali tave apsaugoti, bet dėl dezinformacijos prarandi gyvybę ar galimybes dirbti, ar tavo kūnas, ar smegenys pažeidžiami ilgam laikui. Ir ką mes galime dėl to padaryti – darome ką galime Komisijos lygiu, stimuliuojame kampaniją, padėjome išrasti vakcinas, tada organizavome vakcinų pateikimą visoms šalims, taip pat vakcinų eksportą – 700 milijonų vakcinų gavome vidaus reikmėms, bet toliau jau pačių šalių reikalas su jomis tvarkytis ir jas panaudoti. Tad aš daugiau nieko negaliu padaryti“, – kalbėjo eurokomisarė Elise Ferreira.

Dar vienas Europos regionų ir miestų savaitės momentas – jaunų žmonių dialogas su eurokomisare. Jame šįkart ir Lietuvos atstovas – jaunasis žurnalistas Lukas Paškevičius.

Lukas Paškevičius


Dariau istoriją apie Alpių regioną, bet kas skiria problemas, tai tik kalnai, tad reikia pajudinti tuos kalnus. Mes visi galim susėsti prie bendro stalo ir kartu judinti tas problemas“, – pasakoja Lukas.

Klausykite Luko įspūdžius Europos klube.

Dar vienas tradiciniu tapęs EURegionsWeek akcentas – jaunųjų žurnalistų apdovanojimai. Paskelbti 2021 m. Megalizzi-Niedzielski premijos laimėtojai – už įkvepiančią žurnalistiką apdovanoti Irene Barahona Fernández iš Ispanijos ir Jack Ryan iš Airijos. Jie apdovanoti už perspektyvų darbą, atsidavimą kokybiškai žurnalistikai ir ES vertybių sklaidą.
Megalizzi-Niedzielski vardo premija įsteigta prieš dvejus metus, pagerbiant per 2018 metų teroro aktą Strasbūre žuvusių jaunų žurnalistų Antonio Megalizzi ir Bartek Pedro Orent-Niedzielski atminimą.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...