„Pirmas puslapis“ – ką žada priimtos naujojo Darbo kodekso pataisos?

 

Seimas priėmė nuo liepos įsigaliosiančio naujojo Darbo kodekso pataisas. Beveik visoms joms yra pritarusi Trišalė taryba. Už balsavo 84 Seimo nariai, prieš 10, o susilaikė 29.

Po paskutinių pakeitimų Kodekse numatyta nauja atostogų skyrimo tvarka – jos galės trukti 20 darbo dienų, jeigu dirbama 5 dienas per savaitę, arba 24 dienos, dirbant 6 dienas.

Darbuotojai per savaitę negalės dirbti ilgiau nei 60 val., įskaitant papildomą darbą ir viršvalandžius. Darbdaviai privalės apskaityti visų darbuotojų darbo laiką.

Dirbančio naktį darbuotojo darbo laikas negalės viršyti 8 valandų per dieną (arba pamainą) per apskaitinį trijų mėnesių laikotarpį, nebent kitaip bus susitarta šakinėse kolektyvinėse sutartyse.

Darbdaviai, kurie ne dėl darbuotojų kaltės dels atsiskaityti su atleistais žmonėmis, privalės mokėti netesybas, kurios negalėtų viršyti daugiau kaip 6 mėnesių atlyginimus.

2017 metų birželio 6 dieną priimtos naujojo Darbo kodekso pataisos

Per 10 darbo dienų nuo Darbo kodekso įsigaliojimo profsąjungų ar darbo tarybos vadovai darbdaviui turės pateikti darbuotojų atstovų sąrašą, kuriems būtų taikoma apsauga dėl atleidimo iš darbo ir darbo sąlygų bloginimo.

Darbdavys turės darbuotojams teikti informaciją apie vidutines jų algas.

Nekonkuravimo susitarimai gali būti sudaromi darbo sutarties galiojimo laikotarpiu ar jai pasibaigus ir galiotų ne ilgiau kaip dvejus metus.

Seimas įpareigojo darbdavius streiko metu nepriimti naujų darbuotojų į streikuojančiųjų vietas, nepriimti bet kokių vienašališkų sprendimų visiškai arba iš dalies nutraukti įmonės veiklą ar ją trikdyti.

Darbo ginčų nagrinėjimas darbo ginčų komisijoje bus nemokamas ir šalių patirtos išlaidos nepriteisiamos.

Liberalesnis kodeksas buvo priimtas pernai birželį, bet netrukus jį prezidentė vetavo. 2016-ųjų rudenį Seimas veto atmetė, Vyriausybei su profsąjungomis sutarus kodeksą pataisyti iki Seimo rinkimų pabaigos. Tai lapkričio pradžioje baigiantys kadenciją parlamentarai ir padarė – dar neįsigaliojusį kodeksą šiek tiek pataisė. Pataisos buvo teikiamos atsižvelgiant į prezidentės pastabas, bet pritarimo Trišalėje taryboje tada sulaukė tik nedidelė dalis šalies vadovės pasiūlymų. Į valdžią atėjus „valstiečių“ ir socialdemokratų daugumai, kodeksas buvo atidėtas pusmečiui, kad galėtų būti antrąkart pataisytas.

Prezidentūros skaičiavimais, Seimas, po dviejų kodekso pataisymų, atsižvelgė į 18 iš 22, arba daugiau kaip 80 proc. prezidentės Dalios Grybauskaitės pastabų, kurias šalies vadovė buvo nurodžiusi pernai vasarą vetuodama kodeksą.

Šis Darbo kodeksas bus antrasis po Nepriklausomybės atkūrimo. Dabartinis kodeksas galioja nuo 2003-ųjų.

Dar anksčiau darbo santykius Lietuvoje reglamentavo atskiri įstatymai.

Komentarai

komentarai(-ų)