Pokalbis su gamtininku Antanu Petraška apie tuos, kurie žmonių mažiau mylimi, — apie vabzdžius

Prenumeruokite ir klausykite tinklalaidžių platformoseApple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS|Breaker| Castbox |Overcast | Pocket Casts | RadioPublic

Pripažinkime, pūkuotus, mielus padarėlius visuomenė myli labiau, negu mažai suprantamus nariuotakojus, tai tiesa ir gamtininkas Antanas Petraška pritaria šiai nuomonei. Jo manymu prie to prisideda ir apie vabzdžius platinama neigiama informacija. Dažnai girdime pranešimus apie sunkiomis ligomis susargdinančias erkes, kamuojamės nuo mašalų ir uodų dėmesio, tačiau retai susimąstome, kokia vabzdžių įvairovė yra gamtoje, o naudingų kur kas daugiau negu kenkėjų.

„Dalis labai naudingų vabzdžių yra ir jie labai gražūs, tik reikia pastebėti grožį mažuose dalykuose“, – teigia Antanas.

Gamtininko įsitikinimu, visuomenei labai trūksta informacijos apie vabzdžius, gal būtent dėl to mes pamatę vabzdį lengva ranka pliaukštelime, atimdami jam gyvybę, net nesusimąstydami kodėl tai padarėme. O juk, pasak gamtininko, nei vieno vaisiaus, augančio Lietuvoje neturėtume, jeigu nebūtų vabzdžių.

Antanas Petraška

Į klausimą ką gero gali duoti vabzdys Antanas atsako aiškiai ir greitai: „Maistą, drabužius, tai gali būti estetinis grožis, tai yra neatsiejama ekosistemos dalis, be vabzdžių nebūtų paukščių, pusės augalų neturėtumėm, tai ne tik labai gražu, bet ir labai sveika, naudinga ir neatsiejama nuo mūsų.“

Kartais natūralus gamtos procesas gali priminti siaubo filmo siužetą, Antanas tam pritaria, tačiau kartu priduria, kad gamtoje viskas tobulai surėdyta ir yra beprotiškai įdomu.

O kaip jums toks siužetas: vienos rūšies drugelis deda kiaušinėlius tik ant tam tikros rūšies augalų, išsiritęs vikšrelis nukrenta ant žemės ir laukia tam tikros rūšies skruzdėlių (atkreipkite dėmesį, ne bet kuri skruzdė jam reikalinga, o tik tam tikros rūšies). Ateina laukta skruzdėlė, vikšrelis paskleisdžia, skruzdėlės galvelę susukantį feramoną ir skruzdelytė stveria bei nusineša vikšrelį į savo skruzdėlyną. O vikšrelis naujuose namuose minta skruzdėlių lėliukėmis, ilgainiui virsta nuostabių drugeliu, ir išskrenda palikdamas savo maitintojas. Kuo ne fantastinis filmas? Tik visai neaišku, kas gerietis, o kas blogietis. Šį ir panašius siužetus mums pasiūlo gamta, tik reikia ja domėtis ir tinkamai priimti.

Ir tai tik trupinėlis be galo įdomaus pokalbio apie vabzdžius. Išklausę laidos įrašą, liaudyje dar vadinamą podkastą išgirsite apie naktinius drugius, kodėl kai kurie jų skleidžia vibraciją, kuris drugys savo nugarytę puošia kaukole, apie drugius, kurie nesimaitina, šį tą apie skruzdžių ir amarų draugystę, apie nuostabiuosius laumžirgius, kurie yra plėšrūnai ir dar begalę įrodymų, kokie nuostabūs ir reikalingi mums vabzdžiai, kaip dzūkai sako „būžiukai“. Mylėkime juos, nes be jų, galbūt, nebūtų ir mūsų.

„Papasakok man“ laida dalinai finansuojama Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo.

Komentarai

komentarai(-ų)