Pokalbis su programuotoju, parašiusiu atvirą laišką premjerui

 

Programuotojas Kęstutis Matuliauskas pirmadienį išplatino atvirą laišką Algirdui Butkevičiui, kuriame išreikštas nerimas dėl Mažųjų bendrijų (MB) ateities. „FM99“ eteryje bendravome su Kęstučiu apie tai, kaip jis vystys savo verslą toliau. Klausykite pokalbio.

Mazosios-bendrijos-dar-tik-popieriuje_imagelarge

Mažąsias bendrijas Lietuvoje galima kurti nuo 2012 metų rudens.

Gerb. Algirdai Butkevičiau,

Esu Kęstutis Matuliauskas, prieš du mėnesius įkūriau Mažąją bendriją (MB) – interneto startuolį (angl. „startup“). Iki tol – 3 metus dirbau programuotoju Silicio slėnyje, JAV. Taip pat turėjau galimybę pusę metų susipažinti su Australijos startuolių ekosistema. Per tą laiką draugai, „Versli Lietuva“ atstovai, „BackTo.LT“ projekto, globoto Prezidentės Dalios Grybauskaitės, skirto grąžinti išeiviams į Lietuvą, organizatoriai ir kitos verslumą Lietuvoje skatinančios organizacijos įtikinėjo, kad grįžčiau, teigdami, kad tapo paprasta pradėti verslą Lietuvoje. Tad šią vasarą – grįžau. Taip pat nuo 2006 m. esu Lietuvos PHP programuotojų bendruomenės, vienijančios 25 tūkst. narių, įkūrėjas.

Prieš steigiant MB, verslumo organizacijos, straipsniai interneto portaluose („Verslo Žiniose“, „Versli Lietuva“) – teigė, kad bent iki 2017-ųjų nebūsiu apkrautas PSD ir VSD mokesčiais ir savo, ir draugų įneštus pinigus galėsiu panaudoti kurti produktui (tinklalapiui), t.y. nereikės už kiekvieną MB narį mokėti po 367 Lt/mėn.(26,5%+9% nuo 1035 Lt).

Prieš du mėnesius įkūriau MB internetu – kainavo vos 350 Lt. O prieš savaitę galiausiai įkalbinau dar 7 draugus prisidėti prie verslo. Dauguma jų – studijuoja VU MIF Informatikos magistratūroje, arba dirba puse etato kitose Lietuvos IT įmonėse.

Sutarėme kiekvienas įnešti po 1000 Lt verslo pradžiai – viso 8000 Lt. Už juos – per metus padaryti kokybišką tinklapį, investuoti į reklamą ir į esamų klientų išlaikymą – tinklapis jau generuoja 250 Lt/mėn pajamų.

Pasinaudojau ir „Verslo krepšelio“ programa bei programa „Startas“ – gavau bankų patvirtinimą, kad jau po metų laiko, jie svarstys klausimą dėl paskolos suteikimo mano įmonės plėtrai (apyvartinėms lėšoms). Planavau po 2 metų išaugti su įmone iki UAB dydžio, ir tuomet pakeisti įmonės formą į UAB. O tada vykti plėsti verslo į JAV, jau kaip įmonės vadovui ieškančiam verslo partnerių.

Ir štai užvakar viltys žlugo – gavau laišką iš Remigijaus Šimašiaus padėjėjos, kad planuota PSD+VSD mokesčio lengvata iki 2017 metų MB įmonėms nebeegzistuos – ji buvo išbraukta iš darbotvarkės. Tad visi mano sunkiai surinkti 8000 Lt, bei tikėjimas, kad iš tiesų jauni žmonės gali pradėti verslą Lietuvoje – žlunga.

Nes, lengvatos panaikinimas reiškia, kad tuos pinigus turėsiu sumokėti PSD+VSD įmokoms: 8 nariai x 367 Lt ~= 3000 Lt/mėn.

Vadinasi – vos per du mėnesius, nebeteksiu visų įneštų į verslą pinigų. O VOS PO 3 MĖNESIŲ liksiu valstybei dar ir 1000 Lt skolingas.

Tad, jeigu nebeliks šios lengvatos, galiojusios iki šių metų pabaigos, vienintelė man likusi išeitis bus išimti pinigus iš įmonės ir grąžinti draugams, uždaryti įmonę, ir išvykti atgal į JAV dirbti programuotoju. Ar tai yra vienintelė išeitis?

Esu labai aktyvus žmogus internete, ir vien per vakar dieną pamačiau apie 50-imt MB įmonių vadovų interneto forumuose, „Linked.in“ ir „Facebook“ grupėse klausiančių, kiek jiems kainuos uždaryti MB ir kokia yra MB panaikinimo procedūra. Šiuo metu yra 5 500 įsteigtų MB. Tad daugybė jų tiesiog užsidarys gavę tokią mokestinę naštą nuo kitų metų. Nes juk MB tikslas buvo padėti žmonėms kurti verslą, o ne stabdyti jauną verslą Lietuvoje ir jaunuosius verslininkus. Ir kokį įvaizdį lietuviai formuos Silicio slėnyje apie verslo galimybes Lietuvoje? Iki šiol – buvo už ką pagirti, kaip bus kitąmet?

Pagarbiai,

Kęstutis Matuliauskas

Komentarai

komentarai(-ų)