Prezidentė: „Socialinės paslaugos vyresnio amžiaus žmonėms Lietuvoje yra per menkai išplėtotos.“

LR Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ R. Dačkus

LR Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ R. Dačkus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, šiandien apsilankiusi Dotnuvos slaugos namuose, paragino savivaldybes bei Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją senelių priežiūrai reikalingas paslaugas plėtoti atsisakant institucinės vaikų globos. Anot Lietuvos vadovės, socialinės paslaugos, kurios turėtų pasiekti vyresnio amžiaus žmones, Lietuvoje yra per menkai išplėtotos.

„Tokių žmonių Lietuvoje vis daugiau, mūsų visuomenė sensta, o tokių paslaugų, ypač priežiūros negalią turintiems žmonėms, tikrai nepakanka. Šiuo metu panašiuose namuose mes turime tik apie 5 tūkst. žmonių, 16 tūkst. žmonių Lietuvos prižiūrimi namuose (…). Tai yra lygmuo, kaip toli mes dar atsilikę teikiant tokias paslaugas“, – dėstė D.Grybauskaitė. Ji pabrėžė, kad Vakarų Europoje galimybę gauti paslaugas specialiuose priežiūros įstaigose turi apie 6-7 proc. senolių, tuo metu Lietuvoje – tik apie 1 proc. vyresnių nei 65 metai gyventojų.

„Valstybės socialinės politikos prioritetai turi keistis. Pažeidžiamiausiems žmonėms turime užtikrinti reikiamą pagalbą – būtina didinti kokybiškų paslaugų teikimą ir priežiūrą senyvo amžiaus žmonėms, neįgaliesiems, mažinti vaikų globos namų, palengvinti globą ir įsivaikinimą. Gebėjimas pasirūpinti savo silpniausiais – brandžios valstybės požymis“, – Prezidentūros pranešime cituojama šalies vadovė.

Senų žmonių globos įstaigų Lietuvoje yra 102, didesnė dalis steigėjų – savivaldybės, kita yra įsteigusios visuomeninės organizacijos, religinės bendruomenės, privatūs asmenys, valstybė.

Pasak Prezidentūros, šioje srityje, be valstybės ir savivaldybių, galėtų nemažai nuveikti ir nevyriausybinės organizacijos bei savanoriai, ypač jauni žmonės, kurie galėtų būti nuolatiniai vyresnių ir neįgalių žmonių talkininkai.

Komentarai

komentarai(-ų)