„Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“ – su fotomenininkais Rimantu Dichavičiumi ir Vytautu V. Stanioniu

Šiandien laidoje „Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“ pokalbis su fotomenininkais Rimantu Dichavičiumi ir Vytautu V. Stanioniu. Arbatą kartu geria Vida Ramanauskaitė.

Vienas ryškiausių Lietuvos fotomenininkų Rimantas Dichavičius atrado Alytų, o gal Alytus atrado jį. Visai neseniai buvo pristatyta paroda „Žiedai tarp žiedų“. Su gimnazistais kalbėta apie laisvę, pristatant albumą „Laisvės paženklinti” . Šiandien Rimantas Dichavičius Alytuje, Kultūros ir komunikacijos centro parodų ervėje  pristato lakštus iš fotografijos albumo „Vizijos“. Čia  akto žanras albume „Vizijos“ (2000m.) sužiba naujomis spalvomis – tai įvairių technikų sintezė.  Autorius džiaugiasi, kad, nors gyvenime surengta daug parodų, tačiau tokioje plačioje erdvėje – pirmoji.

Klausykite pokalbio su fotomenininku Rimantu Dichavičiumi:

 

R. Dichavičiaus parodos „Vizijos“ darbai

R. Dichavičiaus parodos „Vizijos“ darbai

Fotomenininkas Rimantas Dichavičius surengė daugybę asmeninių parodų įvairiose šalyse, grupines parodas JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Čekijoje, Italijoje, Lenkijoje bei daugelyje kitų šalių. Iliustravo ir apipavidalino per du šimtus įvairių leidinių, per 30 knygų. Svarbiausi darbai – fotoalbumas „Žiedai tarp žiedų“ (1965–1989); „Lietuvos etnografija“ (1960); „Formų pasaulyje“ (1965); „Vizijos“ (2000); „Kultūros darbuotojų portretai“. Parengė ir išleido 2 fotoalbumus „Laisvės paženklinti“, dabar ruošiamas trečias. Kiekvienas jų sveria 3,5 kg, kiekviename pristatomi 100 autorių darbai, 400 puslapių ir 1500 iliustracijų. Ir tai dar ne viskas. Autoriaus aukso fondu vadinamas albumas, kuriame jis pristato Baltijos šalių menininkus.

Rimantas Dichavičius

Rimantas Dichavičius

Kas Rimantui Dichavičiui yra laisvė?Bet laisvės tu esi ne tu, o nežinia, kas. Tu esi moliuskas, ar žvėriukas, ar kačiukas ar dar kas nors. Tik laisvė duoda mums galimybę būti žmogum. Laisvė yra pirmapradė vertybių skalėje. Jeigu tu jos nesuvoksi, tai yra tik tuščia, skambi erdvė, kurią privalome užpildyti savo dvasia, savo talentu ir savo darbais.

O kas fotomenininkui yra talentas?Jei tu – talentas, tai tu – ne tu. Tu esi mano, kitų ir dar po šimto metų tu esi nacionalinis turtas. Ir tu privalai save kaip citriną išspausti.

R. Dichavičiaus „Vizijos“

R. Dichavičiaus „Vizijos“

Išgirdus Rimanto Dichavičiaus pavardę vyresnės ir vidutiniosios kartos atstovams prieš akis iškyla jo fotografijų albumas „Žiedai tarp žiedų“. Tuo metu tai buvo netikėtas ir gal kiek net kartais gluminantis fotografijų grožis, jaunystė, jos veržlumas ir nuogas moters kūnas.  Daugeliui tai buvo atradimas ir naujas požiūris bei iššūkis sistemai. Šis menininko aktų fotografijų albumas (1965–1989) sukėlė milžinišką visuomenės susidomėjimą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje tuometinėje Sovietų Sąjungoje. Tabu buvo sugriautas. Sako tuomet Maskvoje menininko parodoje per dieną apsilankydavo per dešimt tūkstančių žmonių.

R. Dichavičiaus „Vizijos“

R. Dichavičiaus „Vizijos“

Įspūdinguose fotopaveiksluose R. Dichavičius lieka ištikimas pamėgtam meniniam objektui. Simboliškose, mistifikuotose „Vizijose“ atsiskleidžia amžinas gamtos ir moters grožis. Jie vienas kitą papildo ir yra neatsiejami.

Rimanto Dichavičiaus parodą „Vizijos“  galite pamatyti Alytaus kultūros ir komunikacijos centre iki birželio 30 dienos.

Dar viena įdomi pažintis. Fotomenininkas Vytautas V. Stanionis.  Su fotografija susipažino vaikystėje, būdamas šalia tėvo, profesionalaus fotografo. Kūrybiniame Vytauto V. Stanionio bagaže – apie 30 personalinių ir daug grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Jis yra fotografijos knygų ir leidinių  autorius, sudarytojas, dizaineris. Tarptautinių parodų kuratorius, video filmų autorius. Dabar ir dokumentinio filmo, kurį sukūrė R. Šarknickas, „Vytautas V. Stanionis“ herojus. Kviečiame pasiklausyti pokalbio.

 

Filmo režisierius Robertas Šarknickas ir filmo herojus Vytautas V. Stanionis

Filmo režisierius Robertas Šarknickas ir filmo herojus Vytautas V. Stanionis

Filmo kelias iki žiūrovo užtruko 7 metus, sako filmo režisierius  Robertas Šarknickas. „Surasti ryšį nebuvo lengva. Prie jo kiekvienas negali prieiti, arba jisai gal irgi ne prie kiekvieno prieina. Tai labai sudėtinga, gili asmenybė, (…) su juo reikia bendrauti šiek tiek kitaip, nes jisai irgi pasveria kiekvieną žodį, mintį.“ – pasakoja filmo režisierius.

Po filmo premjeros pirmosios, dar nesusigulėję Vytauto Stanionio mintys ir emocijos. Jis buvo matęs darbinį variantą, kuris nuo nedarbinio nedaug kuo skiriasi, šiek tiek padailintas, patikslintas. Meninės dokumentikos žanro filmo „Vytautas V. Stanionis“ peržiūroje pačiam Vytautui buvo naujiena – santykis su atėjusiu žiūrovu.

Fotomenininkas, paklaustas, kas yra fotografija, sakė: „Fotografija net ir tiems žmonėms, kurie jau yra tituluoti fotomenininkai, daugeliu atvejų pirmiausiai yra amatas. Amatas, kurį reikia išmanyti.  O jeigu žmogus sugeba išlaisvinti save iš amato taisyklių, tada tai tampa kūryba.

Vytautas V. Stanionis pastaraisiais metais labiausiai žinomas dėl serijos „Nuotraukos dokumentams“, pelniusios ne vieną svarų tarptautinį apdovanojimą. Paroda keliauja po pasaulį. Šiais metais fotomenininkas nori domėtis žmonių gyvenimais, rašyti apie juos tekstus, o metų pabaigoje – pasižiūrėti, kas iš viso to gavosi.

Nesu įsipareigojęs, visiškai laisvas esu ir stengiuosi, kad mano pojūčiai dirbtų, nemiegotų, kamera visą laiką šalia, nemieganti.“ – sako fotomenininkas Vytautas V. Stanionis.

Filmo apie Vytautą V. Stanionį pristatymas. renginiaialytuje.lt nuotr.

Filmo apie Vytautą V. Stanionį pristatymas. Renginiaialytuje.lt nuotr.

Laida „Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“ kartojama šeštadieniais  19.10 val.

SRTRF-logo

Komentarai

komentarai(-ų)