Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Š.Černiauskas: Kai EBSW griuvo aš buvau dvylikos metų ir vaikščiojau į mokyklą Alytuje

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

„Siena“ – vienintelis Pandora Papers partneris Lietuvoje, o jos vienas iš įkūrėjų pasaulio alytiškis – Šarūnas Černiauskas atliko naują tyrimą – apie koncerną EBSW ir jo vadovą Gintarą Petriką. Pandora Papers – tarptautinis žurnalistinis tyrimas, paremtas didžiausiu istorijoje dokumentų nuotekiu. Nutekintoje medžiagoje ir lietuviški pėdsakai – koncernas EBSW – laukinio devyniasdešimtųjų kapitalizmo simbolis, žaibiškai iškilęs ir ne ką mažiau žaibiškai žlugęs. Krachą patyręs koncernas nusinešė tūkstančių indėlininkų santaupas, privedė prie valstybinio banko griūties ir tapo viena garsiausių aferų Lietuvos istorijoje. 

Šios istorijos veikėjai – vienos ryškiausių lietuviškų pavardžių nutekėjusiuose Pandora Papers dokumentuose. Š.Černiausko teigimu, nors šie įvykiai įvyko jau gan seniai, jie vis tiek yra labai įdomūs.

„EBSW yra labai įdomus darinys, kai EBSW griuvo aš tuo metu buvau dvylikos metų ir labai tvarkingai vaikščiojau į mokyklą Alytuje, tai iš tikrųjų, kai nutekėjusiuose dokumentuose  pamatėm tas pavardes, tai man pačiam iš tiesų reikėjo gūglint kas yra tie žmonės ir suvest galus (…) iš tiesų buvo žiauriai įdomu.“, – pasakoja žurnalistas. 

Šarūnas Černiauskas

Turbūt ryškiausi vardai – laisvės atėmimo bausme nuteistas Kauno holdingo kompanijos vadovas Valdas Krasnickas bei dėl senaties išteisintas EBSW viceprezidentas Algirdas Pašukevičius. Dokumentai, kuriais su šešių šimtų žurnalistų komanda pasidalijo tarptautinis tiriamosios žurnalistikos centras ICIJ, atvedė prie stambių finansinių operacijų, daugelis kurių keistai sutampa su EBSW bylos chronologija. Neaiškios kilmės lėšos keliavo į darinius, susijusius su Kauno prekybos miesteliu „Urmas“ – būtent su juo siejami A.Pašukevičius ir V.Krasnickas, šiuo metu įvardijami kaip „Urmo“ naudos gavėjai ir vieni turtingiausių žmonių Lietuvoje. Pasak Š.Černiausko, per šią aferą buvo išvaistyta apie 80 milijonų litų, kuriuos į banką įnešė indėlininkai ir 111 milijonų litų, kurie buvo gauti iš Lietuvos valstybinio komercinio banko. Tyrimo metu paaiškėjo, kad iššvaistyti pinigai niekur nedingo.

„Ką mes tikrai matome, tai tie elementai, kurie buvo surasti tarp nutekėjusių dokumentų, patys nieko nepasako, tačiau, kai šie duomenys yra sugretinami kartu tuo metu vykusiais įvykiais, sandoriais ir įmonių steigimais (su EBSW ir G.Petriko bylomis), vaizdas pasidaro kiek kitoks: 1997 metais, praėjus metams po EBSW griūties, Indijos vandenyne, Mauricijaus saloje yra įsteigiamos trys ofšorinės įmonės“, – pasakoja Š.Černiauskas.

Nutekėjusiuose dokumentuose figūruoja ir politiko pavardė. Tai buvęs Liberalų sąjūdžio kandidatas į Druskininkų merus verslininkas Valdas Trinkūnas. Jis patvirtina turėjęs ryšį su dokumentuose įvardinta JAV registruota įmone, tačiau neigia ten pat esantį 150 tūkst. eurų sandorį. Pandora Papers duomenys taip pat sutepti kraujo pėdsaku. Su buvusiais EBSW elito veikėjais susijęs ofšorinis verslas turėjo reikalų su Erichu Rebasso – Austrijos advokatu, kuris prisipažino dalyvavęs pinigų plovimo operacijose ir buvo nužudytas. E.Rebasso disponavo įmone Austrijoje, kuri iš EBSW ofšorinių struktūrų gavo mažiausiai 600 tūkst. eurų. Po E.Rebasso mirties šią įmonę perėmė V.Krasnicko mama. Jai tuo metu buvo 88-eri.

Daugiau apie per tyrimą gautą informaciją ir jo rezultatus klausykite FM99 pokalbyje su žurnalistu Š.Černiausku.

Žiūrėkite visą tyrimą:

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...