Sąjūdžio prieš Astravo AE steigėjai Baltarusijoje perdavė žinią A. Lukašenkai

Pilietinę visuomenę vienijančios asociacijos – Sąjūdžio prieš Astravo AE – steigėjai šią savaitę viešėdami Baltarusijoje perdavė žinią prezidentui A. Lukašenkai, kreipimasis taip pat įteiktas ir Lietuvoje dirbantiems Baltarusijos diplomatams. Kreipimesi, kurį Sąjūdžio prieš Astravo AE vardu pasirašė jo Garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis, pabrėžiama, kad Lietuvoje inicijuotas antiastravinis visuomenės judėjimas nėra antibaltarusiškas.

Kaip FM99 sakė Petras Auštrevičius, frakcijos Renew Europe/ Atnaujinkime Europą narys:

 

Europarlamentaras P. Auštrevičius

Kreipimąsi, skirtą A. Lukašenkai, Minske Baltarusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojui Olegui Kravčenko perdavė vienas Sąjūdžio prieš Astravo AE steigėjų, europarlamentaras Petras Auštrevičius. Jis Minske lankėsi kartu su Europos Parlamento delegacija ryšiams su Baltarusija.

„Branduolinis saugumas jokių sienų nepripažįsta. Todėl Minske aš ir perdaviau žinią, kad Sąjūdis dėl Astravo Lietuvoje įsteigtas kaip tik tam, kad padėtų išgriauti esamas ar tiktai menamas sienas, dabar trukdančias užtikrinti pačios Baltarusijos, Lietuvos gyventojų bei visų europiečių saugumą. Tikiuosi, kad Baltarusijos prezidentas ir atsakingi pareigūnai į kreipimąsi įsiskaitys, ir tai leis jau artimiausiu metu priimti atsakingus sprendimus“, – sako P. Auštrevičius.

Sąjūdžio prieš Astravo AE kreipimesi į A. Lukašenką, kurį pasirašė V. Landsbergis, pažymima, jog antiastravinis visuomenės judėjimas Lietuvoje nėra antibaltarusiškas.

Sąjūdis prieš Astravo AE

„Esame įsitikinę kaip tik priešingai. Linkime Baltarusijai ūkinės ir dvasinės gerovės, o ši negali būti   pasiekta   žalojant   kaimyną.   Trečioji   šalis   norėtų   rodyti   situaciją   dėl   Astravo,   tarsi nedraugiškos Lietuvai energetinės-ekologinės politikos autorė būtų Baltarusija. Tokios politikos tikslas – kuo labiau apsunkinti Baltarusijos santykius su Lietuva ir ES, kad vienintelė alternatyva Jūsų šaliai liktų nesavarankiškumas ir integracija į Rusiją.

Mes suprantame, jog egoistiški Kremliaus valdovai naudojasi silpnesnės Baltarusijos erdve ir resursais. Žinome, kad Baltarusijai kaip valstybei ir tautai parengta ir daugiau spąstų, bet tarp jų Lietuvai itin grėsminga yra „Rosatomo“ avantiūra Astrave.

Siūlome neforsuoti tos atominės elektrinės pirmojo bloko paleidimo, ignoruojant tarptautinius saugumo  reikalavimus  ir  mūsų  gerąją  kaimynystę;  siūlome  svarstyti  BAE  vietos  problemą dvišalių Baltarusijos-Lietuvos ir Baltarusijos-Europos Sąjungos santykių plotmėje. Geresniam sprendimui reikia laiko. Atraskite jo“, – rašoma A. Lukašenkai skirtame Sąjūdžio prieš Astravo AE kreipimęsi.

Sąjūdis prieš Astravo AE jau inicijavo tarptautinę peticiją dėl Astravo jėgainės, ją kiekvienas galite rasti   ir   pasirašyti   čia.

Peticiją gali pasirašyti visi, pritariantys, kad šioje elektrinėje galimai pagamintą elektros energiją būtų draudžiama importuoti į ES valstybes ir ES asocijuotąsias šalis; taip pat, kad Baltijos valstybių elektros tinklai būtų sparčiau sinchronizuoti su bendruoju Europos tinklu.

Peticija, išversta 5 kalbomis, bus įteikta Europos Parlamentui. Tai įvyks balandžio 26 d., minint Černobylio katastrofos 34-ąsias metines. Peticiją elektroniniu būdu jau pasirašė daugiau nei 3000 žmonių Lietuvoje ir visoje Europoje.

Vasario 1 d. Vilniuje buvo surengtas Sąjūdžio prieš Astravo AE steigiamasis susirinkimas, į kurį susirinko pilietinės visuomenės aktyvistai bei įvairių politinių partijų nariai.

Tarp organizacijos steigėjų – profesorius Vytautas Landsbergis, europarlamentaras Petras Auštrevičius, Seimo nariai Žygimantas Pavilionis ir Virgilijus Poderys, politologas Raimundas Lopata, LiJOT prezidentas Lukas Kornelijus Vaičiakas, žurnalistas Eduardas Eigirdas, Lietuvos žaliųjų partijos atstovas Mečys Laurinkus, verslininkas Vidmantas Janulevičius, buvęs užsienio reikalų ministras, diplomatas Petras Vaitiekūnas, teisininkas Matas Lasauskas ir kiti.

Sąjūdis prieš Astravo AE siekia, jog:

1) Astravo AE elektros energija nepatektų į ES rinką;

2) Būtų sustabdyta tolesnė Astravo AE plėtra arba atominei elektrinei parinkta kita, saugi vieta;

3)  Lietuva  ir  ES  imtųsi  visų  įmanomų  priemonių  atominės  elektrinės  saugumui  užtikrinti;

Sąjūdis prieš Astravo AE yra pilietinei visuomenei ir įvairių politinių pažiūrų piliečiams atvira organizacija – jais nariais gali tapti visi, pritariantys šiems tikslams. Pirmasis asociacijos narių sambūris vyko vasario 15 d. Lietuvos Seime.

Laida rengiama bendradarbiaujant su Europos Parlamento frakcija Renew Europe / Atnaujinkime Europą

Komentarai

komentarai(-ų)