Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Savaitės temos: Baltarusijos pasienis ir Facebook daroma žala iš pranešėjos lūpų

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Ar sprendimas Baltarusijos sukeltai migrantų krizei galėtų būti strateginių partnerių paieška už ES ribų?

O jei vietoje Vokietijos – Ukraina?..

Toks siūlymas sklando tarp ekspertų Berlyne. Europos Sąjunga įsileidžia dabar pasienyje esančius migrantus, kartu sustabdo jų srautą į Minską, kas jau ir vyksta, avialinijoms stabdant skrydžius, ir susitaria su Ukraina, kad migrantai nukreipiami į šią šalį ir būtent joje vykdomos visos pabėgėlių priėmimo/grąžinimo procedūros. Ukraina už tai gauna dar stipresnį palaikymą prieš Rusijos spaudimą. 

Situacija win-win – žinutė Lukašenkai – planas parduoti bilietus į Vokietiją neveikia, srautas norinčiųjų, kai jie sužinos, jog atsidurs Ukrainoje, vietoj išsvajotos Vokietijos, veikiausiai greitai išsektų. Ukraina tampa tikra strategine partnere, padedančia spręsti rimtas problemas ES.

Ankara jau penktadienį uždraudė Sirijos, Irako ir Jemeno piliečiams iš Turkijos oro uostų skristi į Baltarusiją. Ši žinia paskelbta po diplomatinių kontaktų tarp Lenkijos, Turkijos ir Europos pareigūnų.

Pačioje Turkijoje glaudžiasi iki 5 mln. pabėgėlių ir migrantų, kurių dauguma atvyko iš karo draskomos Sirijos. Ši šalis išlieka vienu pagrindinių maršrutų, kuriais migrantai ir pabėgėliai mėgina pasiekti Europą. Baltarusių oro linijos „Belavia“ kiek anksčiau pranešė, kad nuo penktadienio nebeskraidins iš Turkijos į Baltarusiją irakiečių, sirų ir jemeniečių, tiesa, ne savo valia, o dėl turkų sprendimo.

Tuo metu daugėja aukų pasienyje – miške Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje aptiktas jauno siro kūnas,o nuo krizės pradžios vasarą abiejose sienos pusėse rastų mirusių migrantų skaičius išaugo iki 11. Lenkijos pasieniečiai taip pat apkaltino Baltarusijos pajėgas sunaikinus kai kurias aštrios vielos tvoras ir paviešino vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip Baltarusijos pajėgos naudojo lazerių blyksnius. 

Nebegalėdami matyti vaizdų iš pasienio migrantus paskelbė priimti galintis Miunchenas, pareiškęs, kad žmonių gyvybių gelbėjimas yra svarbiausias prioritetas. 

Lietuvoje tuo metu spartinami fizinio barjero įrengimo darbai pasienyje su Baltarusija,  labiausiai pažeidžiamuose ruožuose – juose koncertina turi būti pradėta tiesti nedelsiant.

Koncertina Lietuvos – Baltarusijos pasienyje

Lietuvos ir 16 kitų Europos parlamentų komitetų pirmininkai kreipėsi į Europos Sąjungos ir NATO vadovus, siūlydami inicijuoti tarptautinį teismo procesą prieš Aliaksandrą Lukašenką dėl režimo elgesio su migrantais.

Kreipimesi, kurį pasirašė Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Airijos, Čekijos, Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Vengrijos, Slovėnijos, Slovakijos, Rumunijos, Ukrainos parlamentų ir Europos Parlamento atstovai, parlamentarai kviečia taikyti sankcijas visiems Baltarusijos oro uostams, paskelbti Baltarusiją neskraidymo zona, įvesti sankcijas visoms tarptautinėms oro linijoms, kurios pažeis šį draudimą. Taip pat raginama surengti aukščiausio lygio derybas įtraukiant Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą. 

Lietuvos Valstybės gynimo taryba penktadienį sutarė dėl konkrečių kriterijų, kada būtų reikalinga papildoma pagalba kreipiantis į NATO aktyvuojant atskirus staripsnius dėl kilusios įtampos Baltarusijos ir kaimyninių ES šalių pasienyje. Daugiau apie tai, kas  vyko iki penktadienio, klausykite Europos klubo podkaste.

Dar viena savaitės tema – Facebook pranešėja Francis Haugen Europos Parlamente

Ajovoje dirbanti 37 metų duomenų mokslininkė Frances Haugen, dirbusi ne tik su Facebook, bet ir tokiomis įmonėmis kaip Google ir Pinterest, teigia, kad Facebook jai paliko blogiausią įspūdį.

Francis Haugen

Anot jos, Facebook renkasi  pelną, o ne saugumą, „ardo mūsų visuomenes ir kursto etninį smurtą visame pasaulyje“.

Didžiausia pasaulyje socialinių tinklų platforma atsidūrė skandalo centre, kai F. Haugen,  pasidalijo nutekintais dokumentais su JAV įstatymų leidėjais ir dienraščiu „The Wall Street Journal“. Iš medžiagos galima spręsti, kad „Facebook“ žinojo, jog jo produktai, įskaitant socialinį tinklą „Instagram“, daro žalą mergaitėms.

Hauen paaiškino, kaip algoritmas, parenkantis, ką rodyti vartotojo naujienų sraute, optimizuojamas rodyti reakcijų sulaukiantį turinį. pačios bendrovės atlikti tyrimai rodo, kad „žmones lengviau įkvėpti pykčiui negu kitoms emocijoms“.

Anot jos, Facebook“supranta, kad pakeitus algoritmą, kad jis taptų saugesnis, žmonės skirs mažiau laiko tinklalapiui. Beje, per 2020 metų JAV prezidento rinkimus bendrovė suvokė tokio turinio keliamą pavojų ir įjungė saugumo sistemas, kad jį sumažintų. Bet rinkimams pasibaigus,  jos vėl buvo išjungtos. „Facebook“ atmeta kaltinimus ir neigia, kad bendrovės platformos daro „toksišką“ poveikį paaugliams.

Francis Haugen pasisakymus bei ES Skaitmeninių paslaugų akto pranešėjos Christel Schaldemose mintis klausykite podkaste.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kikbokso entuziastai ir sporto gerbėjai jau laukia įspūdingo įvykio, kuris kels aistras ir adrena...

Bus apribotas eismas. Balandžio 28 d. Alytuje organizuojama futbolo klubo „Dainava“ gerbėjų eisena. Todėl...

Šiandien vyko konkursas Šv. Benedikto gimnazijos direktoriaus pareigoms užimti, praneša Alytaus miesto sa...