Sergamumas peršalimo ligomis auga, bet gripo epidemija Alytuje dar neskelbiama

Išaugus sergamumui peršalimo ligomis, Lietuvos savivaldybės imasi skelbti gripo epidemijas. Kol kas jos paskelbtos Kauno miesto, Jonavos, Prienų ir Ukmergės savivaldybėse.

Epidemijų metu siūloma riboti masinius renginius, neišduoti leidimų naujiems renginiams rengti, Visuomenės sveikatos biuras įpareigojamas informuoti gyventojus apie gripo ir ūminių virusinių kvėpavimo takų infekcijų profilaktiką bei būtiną elgesį gripo epidemijos metu. Išaugus sergamumui mokyklose, savivaldybės gali laikinai nutraukti jose vykstantį mokymą, tačiau tam nebūtinai savivaldybės mastu turi būti paskelbta epidemija.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, praėjusią savaitę visose Lietuvos apskrityse peržengtas epideminis bendras sergamumo peršalimo ligomis skaičius, tačiau sergamumo gripu rodiklis šios ribos neperžengė niekur. Sausio 22 – 28 dienomis bendras sergamumo rodiklis buvo 146,0 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Ankstesnę savaitę šis skaičius siekė 98,4 susirgimo. Gripas diagnozuotas 3391 ligoniui. Ankstesnę savaitę gripu sirgo 962 asmenys. O Alytaus apskrityje sergamumas išaugo 38 proc.

4 – ąją savaitę Alytaus apskrityje iš viso registruoti 305 gripo atvejai, iš jų 192 – iems vaikams

Alytaus mieste sergamumas, lyginant su praėjusia savaite išaugo 35,8 proc., 10 tūkst. gyventojų teko 178,28 atvejo per savaitę. Vaikai iki 17 metų amžiaus sudarė 73 proc. visų sirgusiųjų. Registruoti 106 gripo atvejai, iš jų 69 – iems vaikams. Gripas sudarė 11,4 proc. nuo bendro registruoto ŪVKTI ir gripo atvejų skaičiaus.

Alytaus rajone sergamumas, palyginus su prieš tai buvusia savaite išaugo 1,5 karto, sergamumo rodiklis 10 tūkst. gyventojų siekė – 183,68 atvejo per savaitę. Vaikai iki 17 metų amžiaus sudarė 74 proc. visų sirgusiųjų. Registruoti 47 gripo atvejai, iš jų 36 – iems vaikams. Gripas sudarė 9,7 proc. nuo bendro registruoto ŪVKTI ir gripo atvejų skaičiaus.

Sergamumas, minėtomis infekcijomis, praėjusią savaitę: Druskininkų savivaldybėje išaugo 1,6 karto, Varėnos rajone 24 proc. Lazdijų rajone, sergamumas išaugo 30 proc., sergamumo rodiklis 10 tūkst. gyventojų siekė 231,23 atvejus per savaitę. Gripas sudarė 21 proc. nuo bendro registruoto ŪVKTI ir gripo atvejų skaičiaus. Lazdijų rajono savivaldybės administracijai pasiūlyta skelbti gripo epidemiją.

4 – ąją savaitę Alytaus apskrityje iš viso registruoti 305 gripo atvejai, iš jų 192 – iems vaikams. Dėl gripo hospitalizuota 15 asmenų, iš jų 13 vaikų, 2 iš jų gydomi intensyvios terapijos skyriuje. Gripo epidemija skelbiama, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinio gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Gripu galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val. (vidutiniškai 48 val.). Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38˚C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis, silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Skiepai yra pati veiksmingiausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų; bronchito, plaučių uždegimo, ausų, sinusų, širdies raumens uždegimų ir kitų ligų. Apsisaugojimui labai svarbios ir nespecifinės priemonės. Rekomenduojama dažnai vėdinti bei valyti patalpas, tinkamai rengtis, neperšalti, aktyviai leisti laisvalaikį, dažnai plauti rankas, daugiau valgyti vaisių, daržovių, vengti kontakto su sergančiais asmenimis, daugiau vaikščioti pėsčiomis.

Vertindami sergamumą kaip epideminį specialistai atsižvelgia ne tik į absoliučius rodiklius, bet ir į specifinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką ir kitus ypatumus.

Komentarai

komentarai(-ų)