„Ši diena muzikos istorijoje“ – lygiai prieš 26 metus Sietle įvyko paskutinis „Nirvana“ koncertas

„Ši diena muzikos istorijoje“. Sausio 7 dienos įvykius muzikos istorijoje kviečiame prisiminti drauge su Liudu Ramanausku.

1946 – gimė muzikinio žurnalo “Rolling Stone“ leidėjas Jan Wenner (Janas Veneris). “Rolling Stone” yra kas dvi savaites leidžiamas JAV žurnalas apie muziką, politiką bei populiariąją kultūrą. “Rolling Stone” buvo įkurtas 1967 m. Jo įkūrėjai yra muzikos kritikas Ralph J. Gleason ir Jann Wenner, kuris iki šiol yra žurnalo redaktorius bei savininkas. Iš pradžių “Rolling Stone” buvo daugiau žinomas dėl straipsnių apie politiką ir paslaptingo bei kontroversiško žurnalui dirbusio gonzo žurnalisto Hunter S. Thompson. Dešimtame XX amžiaus dešimtmetyje “Rolling Stone” pakeitė savo formatą, kad pritrauktų daugiau jaunų skaitytojų. Žurnalas pradėjo daugiau dėmesio skirti jauniems televizijos bei filmų aktoriams ir pop muzikai.

1991 – negyvas rastas britų roko grupės „Def Leppard“ narys Steve Clark (Styvas Klarkas). Grupė gyvuoja iki šių dienų.1977-ais grupę įkūrė Rick’as Savage’as ir Pete’as Willis’as. Po kelių mėnesių prie grupės prisijungė vokalistas Joe Elliott‘as. Po metų prie grupės prisidėjo gitaristas Steve’as Clarke’as ir Rick’as Allen’as. Paaugliai pirmą kartą pasirodė per „BBC“. Nuo to laiko apie „Def Leppard“ pradėjo rašyti Didžiosios Britanijos muzikos žurnalai. Grupės debiutinis albumas buvo „On through the night“, išleistas 1980-aisiais.1981-aisiais grupė išleido antrąjį albumą „High N’ Dry“ ir jis tapo platininiu Didžiojoje Britanijoje, o daina „Bringin’ on the heartbreak“ įėjo į muzikos istoriją. Pradėjus įrašinėti albumą „Adrenalize“Steve-clarkmirė grupės gitaristas Steve’as Clark’as, perdozavęs alkoholio ir narkotikų. Steve’as Clark’as senai turėjo problemų su narkotikais ir alkoholiu, stengėsi išsikapstyti, bet jam nepavyko. Po Clark’o mirties Collen‘as perėmė visas gitaros partijas ir „Def Leppard“ 1992-aiais išleido „Adrenalize“, būdami kvartetas. „Adrenalize“ buvo gan populiarus, bet nepasiekė tokios sėkmės, kaip ankstesni albumai „Pyromania“ ir „Hysteria“. Buvo išleisti trys populiarūs singlai. Po albumo „Adrenalize“ išleidimo prie grupės prisijungė „Whitesnake“ gitaristas Vivian‘as Campbell‘as.

1993photo1994 – Sietle (JAV) įvyko paskutinis grupės „Nirvana“ koncertas. Nirvana – amerikiečių roko grupė, kilusi iš Aberdeen miestelio Vašingtono valstijoje. Su savo hitu „Smells like Teen Spirit“ iš savo 1991 m. išleisto albumo „Nevermind“, Nirvana pasirodė iš pogrindžio kartu iškeldama alternatyvaus roko stilių, vadinama grunge (grandžas). Kitos Sietlo grunge grupės, kaip “Alice in Chains”, “Pearl Jam” ir “Soundgarden” taip pat išpopuliarėjo ir to dėka grunge tapo dominuojantis muzikos stilius radijo stotyse bei muzikinėse televizijose nuo 10 dešimtmečio pradžios iki jo vidurio. Iki „Nirvanos“ alternatyvioji muzika parduotuvėse buvo kišama tik į specialius skyrius, o leidybinėms kompanijoms tai buvo tik nereikalingi nuostoliai. Po antrojo grupės albumo, 1991-aisiais pasirodžiusio „Nevermind“, situacija nepalyginamai pasikeitė. „Nirvana“, labiau nei bet kuri kita grupė, išpopuliarino ‚punk‘, ‚po-punk‘ ir ‚indie‘ roką, ir, to net nesiekdama, įtraukė tokią muziką tarp grojamiausių Amerikos radijo stočių kūrinių. Kolektyvo atliekami garsai, nors ir turėjo panašų skambesį į „Black Sabbath“ ar „Cheap Trick“, visgi tai buvo griežtas ‚indie‘ rokas. Jie perdarinėjo „The Vaselines“ dainas, naujai atgaivino „Devo“ muziką, o lyderis Kurt‘as Cobain‘as į savo atliekamą repertuarą nuolat stūmė mėgstamiausias grupes – nesvarbu, ar tai buvo meninis „The Raincoats“ punk‘as, ar sunkioji liaudies muzika, atliekama „The Meat Puppets“ – jo nuomone jo mėgiami įrašai visuomet buvo svarbesni už jo kuriamas dainas. „Nirvana“, pasižymėjusi ‚indie‘ roko ideologija ir pop stilių atitinkančiomis melodijomis, išpopuliarėjo garso greičiu – jų įrašuose ir gyvuose pasirodymuose jungėsi po-industrinis triukšmas ir sunkiojo metalo kalimas. Būtent tai ir padarė grupę precedento neturinčia daugiamilijoninius tiražus parduodančia sensacija.

2012 – ritmenbliuzo žvaigždė Beyonce (Bejonsė) Niujorko ligoninėje pagimdė dukrytę Ivy Blue Carter (Aivi Blu Karter). Tai pirmasis atlikėjos ir jos vyro, reperio Jay-Z (Džėj Zi), vaikas.

…geros muzikos niekuomet nebus per daug…

Komentarai

komentarai(-ų)