Šiandien Briuselyje Europos Regionų ir miestų savaitė prasidėjo pristatant du naujus tyrimus

Šiandien Briuselyje Europos Regionų ir miestų savaitė prasidėjo pristatant du naujus tyrimus – Eurobarometro apie sanglaudos politiką ir regionų konkurencingumo indeksą, kuris skaičiuojamas kas trejus metus. FM99 Pasakoja Vilija Kvedaraitė.

Kiek įdomiau sekti kas trejus metus pristatomą regionų konkurencingumo indeksą – šis skaičiuoja 75 skirtingus rodiklius ir lygina 268 regionus Europoje, šiemet pristatytas iš viso ketvirtas toks tyrimas. Lietuva čia atskirta į du regionus – Sostinės ir Vidurio ir vakarų Lietuva. Konkurencingumo žemėlapyje Sostinės regionas tos pačios spalvos kaip visa Estija – jų indeksas -0,16.  Tuo tarpu likusi Lietuvos dalis (indeksas -0,50) prilygsta kai kuriems Lenkijos ar Portugalijos regionams ir atrodo šiek tiek geriau už visą Latviją (indeksas -0,57).

 

Žiūrint į regionų žemėlapį matosi, kad labiausiai konkurencingos vakarų ir šiaurės Europos valstybės ir daugelio valstyvių sostinių regionai, kurie išskirti iš valstybių.

Top 10 regionų yra septyniose šalyje – Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Nyderlanduose. Tuo tarpu dešimt silpniausių regionų pietinėse šalyse, kurios labiausiai nukentėjo nuo finansinės krizės – Graikijoje, Italijoje, Portugaijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje.

Tyrimas rodo, kad yra artimas ryšys tarp konkurencingumo ir augimo lygio, taip pat akivaizdu, kad yra tieisoginis ryšys tarp konkurencingumo lygio ir lygybės. Kuo konkurencingesnis regionas, tuo mažesnė nelygybė jame.

Eurobarometras sako, kad žinutė apie regionuose finansuojamus projektus pasiekia 5 procentais daugiau žmonių negu 2017 metais – dabar apie tai žino 40 procentų žmonių.   Tuo tarpu Lietuvoje žinančių gerokai daugiau nei ES vidurkis – 61 procentas, bet priešingai vidurkiui – mažiau nei prieš pora metų (buvo 66%) ir nesusilyginsime su lenkais – čia vietos projektų finansavimo žinomumas siekia 82 procentus. Kad parama sanglaudai turi teigiamą poveikį mano 88 procentai lietuvių, kai ES vidurkis yra 81 procentas. 

Čia galite pasilyginti su kuriuo tik norit regionu iš 268 visoje ES:

https://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/maps/regional_competitiveness/#1

Komentarai

komentarai(-ų)