Sodra: kokie pakeitimai mūsų laukia šiais metais?

 

Esminiai pakeitimai, įsigaliojantys nuo sausio  1 dienos. Pasakoja  „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis. Pašnekovą kalbino Liudas Ramanauskas.

 

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis

Pensijų kaupimo pasikeitimai

Pagal naująją kaupimo formulę kaupiantieji galės prisidėti 3% nuo savo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, o valstybė iš valstybės biudžeto skirs 1,5% nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio. Šie procentai pateikti po darbdavio ir darbuotojo įmokų konsolidacijos, kai dirbančiųjų darbo užmokestis „ant popieriaus“ išaugs 1,289 karto. Apie pusę asmens įmokos kompensuos sumažėję mokesčiai.

Geriau ar blogiau gyvensime 2019 metais?

Pasikeitimai dėl įmokų sujungimo

Tai ekspertų pasiūlymas šešėlio mažinimui darbo santykių srityje. Kai socialinio draudimo įmokos padalintos tarp darbuotojo ir darbdavio, gali susidaryti įspūdis, kad kiekviena pusė yra atsakinga už savo dalies įmokų mokėjimą, nors tai įmokos nuo vieno darbuotojui priklausančio bruto darbo užmokesčio.

Stipresnioji darbo santykių pusė gali siūlyti silpnesniajai tartis dėl oficialaus darbo užmokesčio sumažinimo mainais į „vokelį“. Taip darbuotojas praranda dalį socialinių garantijų. Sujungus darbuotojo ir darbdavio įmokas, dingsta paskata stipresniajai pusei tartis dėl dalies darbo užmokesčio mokėjimo „vokelyje“.

Pasikeitimai dėl išmokų mokėjimo

Sujungiant darbdavio ir darbuotojo mokamas įmokas, gyventojų atlyginimas „ant popieriaus“ išaugs 1,289 karto. Išmokos skaičiuojamos nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, todėl dėl atlyginimų „ant popieriaus“ padidėjimo turės keistis ir procentinė ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ar nedarbo išmokų dalis. Tačiau svarbu pabrėžti, kad išmokos „į rankas“ lieka tokios pat.

Išmokų pokytis palies:

  •  ligos;
  •  profesinės reabilitacijos;
  •  motinystės;
  •  tėvystės;
  •  vaiko priežiūros išmokas;
  •  nedarbo;
  •  nelaimingų atsitikimų darbe išmokas, kurios mokamos žmonėms, kai jie tampa laikinai nedarbingi dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą, iš darbo ar profesinės ligos.

Komentarai

komentarai(-ų)