Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Stambiu planu Alytaus švietimas: „Didžiausia problema ta, kad politikai negirdi tėvų”

Bendras FM99 ir Alytaus gido projektas – diskusijų studija

„Stambiu planu – Alytaus švietimas”. Diskusijoje: Renata Grigalė, Vytautas Zubras, Feliksas Džiautas, Mantas Kazakevičius, Liudas Ramanauskas

Vaikų Alytaus mokyklose per  20 metų sumažėję perpus, nuo 13 iki 7 tūkstančių, nei viena mokykla neuždaryta. Darželiuose mažėjimas panašus, tačiau darželiai net keli per tą laikotarpį buvo uždaryti. 2018 metais lopšelių darželių užpildymas siekė 94 proc., dabar teigiama, kad vietų darželiuose jau trūksta. Jei veiktų elektroninė registravimo sistema, poreikį  būtų galima aiškiai matyti, tačiau ji vis dar neatlieka savo funkcijos.

Kiekviena kadencija ir kiekvienas tarybos narys turi savo požiūrį, bet kaskart pabandžius ką nors daryti ir sukilus mokyklų bendruomenėms politikai puola į krūmus. Tad kas vyksta Alytuje ir kaip siūlomos permainos pakeis švietimo kokybę mūsų mieste?

Radijo stoties FM99 ir alytausgidas.lt jungtinėje studijoje diskutavo:

Renata Grigalė,  Mokyklos-darželio” Drevinukas” atstovė, Feliksas Džiautas, Volungės progimnazijos direktorius, Vytautas Zubras, Alytaus profesinio rengimo centro direktorius, tėvų atstovas Mantas Kazakevičius, ir Virginija Vitunskaitė, pradinės mokyklos „Sakalėlis” direktorė prisijugusi telefonu.

Diskusija – 1 dalis
Diskusija – 2 dalis

Renata Grigalė: „Drevinuko“ mokykla darželis buvo ne šiaip sau sugalvota, o tam, kad integruoti vaikus su judesio ir padėties negalia, buvo investicijos į vieną darželio korpusą, kad pritaikyti, 80 procentų investavo neįgaliųjų draugija, savivaldybė prisidėjo 20“. „Kokybė mūsų augo būtent tapus mokykla – darželiu. Mes tapom šeimos mokykla, užsiauginam mažiukus, pas mus gali prabūti vaikas apie dešimt metų.“ … „Mūsų vaikų rezultatai yra aštunti Lietuvoje – kaip ketvirtokų žinios tikrai nėra žemos. Mes vistik tikimės išlikti mokykla – darželis.“, – viliasi „Drevinuko atstovė“.

„Jeigu eini į politiką, tai turi būti racionalūs, drąsūs sprendimai, o čia išėję už durų vienas į kitą rodo, „ne aš kaltas“, – sako „Volungės“ progimazijos direktorius Feliksas Džiautas. „Problema ta, kad politikai negirdi tėvų. Tėvai varsto mūsų mokyklos duris jau prieš du – tris metus, ar galėsim jų vaikus priimti. O mes negalim, nes politikai neleidžia, sakydami, kad prašymus galėsim priimti tik po kovo mėnesio posėdžio, kai priims sprendimą“. .. „Sako trūksta 1,5 milijono švietimui. O ar tikrai švietimui? Gal kažkur kitur naudojami neracionaliai pinigai? Jei manęs paklaustų, aš pasakyčiau kur, bet manęs neklausia. Mokyklų plotai – būkime inovatyvus miestas ir įveskime sistemą, kad pradinukams dirbtų po du mokytojus, nes jiems reikia dėmesio, bet tokių idėjų nereikia, o švediškas stalas – prašau“.

„Neabejoju, kad ši pertvarka ugdymo kokybę pakeis, tik deja, į blogąją pusę. Apskritai šiame projekte pasigendu vizijos, kas ta ugdymo kokybė. Liečiamos įstaigos, kuriose ugdymo kokybė pati geriausia šiuo metu Alytaus mieste. Paimam geriausias įstaigas ir bandom jas suintegruoti su tom, kurios nepasižymi gerąja praktika,“ – stebisi Mantas Kazakevičius, diskusijoje atstovavęs „Drevinuko“ tėvų poziciją. „Tėvų prioritetai tai, be abejo, profiliavimas ar orientavimas. Kad vyresnių klasių mokyklos apskritai orientuotųsi, nes toks įspūdis, kad tiek gimnazijos, tiek progimnazijos bando įtikti visiems“.

Virginija Vitunskaitė: „Kol kas situacija netenkina, bet yra gera žinia, kurią neseniai išgirdau iš švietimo skyriaus, kad aš galėsiu priimti sprendimą, kada „Sakalėlio“ vaikai galės keltis į Vidzgirio mokyklą, kai ji bus sutvarkyta.“  „Labai aiškiai visa bendruomenė norėjo žioti, kas bus padaryta, kada bus padaryta, konkrečių dalykų, o dabar – gerės ugdymo kokybė – ir nieko konkretaus. Visų diskusijų reikėjo prieš tinklo pertvarką, o ko reikia švietimo bendruomenei – aiškumo, žinoti terminus. Nuo mažiausio vaiko kiekvienas nori žinoti, kas jam iš to“.

Vytautas Zubras: „Yra ir Lietuvos profesinių mokyklų tinklo pertvarka, kur mūsų mokykloje numatyta įsteigti jaunimo ir suaugusiųjų klases. Mokyklai tikrai reiks atlikti tam tikrus darbus ir manau, kad tas yra įmanoma, mes turime devintą, dešimtą klasę, turime suaugusiųjų mokymą, taigi turim patirties. Norime, kad ne tik profesinis mokymas, bet ir bendrasis ugdymas būtų pakankamai konkurencingas, norim, kad 30 procentų mūsų mokinių baigę PRC toliau studijuotų kolegijose ir aukštosiose mokyklose.“

Visi pašnekovai vienbalsiai sutaria, kad procesą gerokai skaidresniu padarytų centralizuota elektroninė ir vis dar neveikianti priėmimo į švietimo įstaigas sistema.

Įvykių seka:

Tarybos sprendimu sudaryta darbo grupė iki spalio 15 d. parengė pasiūlymus dėl švietimo tinklo plano koregavimo ir perdavė juos administracijos direktoriui.

Nuo spalio 16 d. iki sausio 2 d. buvo organizuoti darbo grupės pasiūlymų viešieji svarstymai su mokyklų bendruomenėmis.  Iki sausio 2 dienos gauti 53 įvai­rių švietimo įstaigų ir jų bendruo­me­nių pateikti siūlymai, kaip atlikti švietimo įstaigų tinklo per­tvarką.

Sausio 15 d. administracijos direktorius bendruomenėms pateikė parengtą sprendimo projektą. Po Švietimo ministerijos pastabų pakoreguotas sprendimo projektas dėl tinklo pertvarkos  svarstytas komitetuose ir teikiamas tarybai.

Koreguotame sprendime:

Alytaus „Drevinuko“ mokykla-darželis nuo šių metų rugsėjo pirmosios tampa lopšeliu – darželiu. Pradinukai keliauja į Vidzgirio progimnaziją kartu su mokytojais.

Alytaus „Sakalėlio“ pradinė mokykla – nuo rugsėjo 1 dienos reorganizuojama, prijungiant prie Alytaus Vidzgirio progimnazijos. „Sakalėlio“ pradinės mokyklos direktorė Virgiija Vitunskaitė būtų paskirta Vidzgirio progimnazijos direktore.

Likiškėlių progimnazijos pastatą siūloma nebe griauti, o renovuoti.

Alytaus  suaugusiųjų ir jaunimo mokykla –  likviduojama iki rugsėjo 1 d.  Suaugusiųjų ir jaunimo klasių asmenų ugdymas perduodamas Alytaus profesinio rengimo centrui. Suaugusiųjų neformalųjį švietimą, Alytaus suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos padalinių – Saugaus eismo klasės ir Rusų šeštadieninės mokyklos veiklą, siūloma perkelti į Alytaus Likiškėlių progimnaziją. Alytaus suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos direktorius Gintautas Draugelis būtų paskirtas Likiškėlių progimnazijos direktoriumi.

Siūlomi pokyčiai, kaip teigiama, leistų savivaldybei per metus sutaupyti 390 tūkst eurų., tuo metu trūkumas švietimo sistemai finansuoti  1,5 mln. eurų per metus.



Kitos naujienos

Alytaus m. savivaldybė informuoja apie eismo ribojimus dėl eisenos.

Artėjant Šv. Velykoms, laukiant vienos didžiausių švenčių, FM99 studijoje vieši tautodailininkė, ...

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...