Sudėtingas paauglių elgesys ir kaip jį suprasti, pokalbyje su psichologu Liudu Švipu

Paauglystė – tai gyvenimo tarpsnis, kurį išgyveno arba dar išgyvens visi be išimties. Tačiau paauglystė išskiriama, kaip ypatingas vaiko augimo periodas, kai kyla nemažai sunkumų, bendravimo rūpesčių ir kitų nesusipratimų.

Paauglystė, kas tai yra? „Tai natūralus raidos etapas, bet jis yra labai sujauktas. Mes bandome suprasti, kodėl paaugliui yra sunku“, – apie paauglystę sako psichologas Liudas Švipas.
Kaip metaforą, psichologas pateikia situaciją: įsivaizduokite, kad jums reikia pakeisti darbą, gyvenamąją vietą, santykį ir požiūrį į save. L. Švipo teigimu, paauglys jaučiasi panašiai. Tai laikotarpis, kai keičiasi labai daug dalykų. Paauglys turi susiformuoti, kaip asmenybė, jis turi suprasti, kokios jo vertybės gyvenime, ką jis veikia, kuo jis bus. Jį veikia fiziologiniai veiksniai, hormonų audros, jam norisi būti su žmonėmis, tačiau jis truputį jų vengia, jis nori atrasti savo santykį su kita lytimi ir pan. Visa tai yra labai sunku.

 

Psichologas skatina tėvus daugiau laiko praleisti su savo vaikais, domėtis vaikų pomėgiais. „Ar jūs žinote, kokią muziką mėgsta jūsų vaikai?“,- tėvų klausia L. Švipas.

 

Vija ir Liudas Švipas

Iš tikrųjų, kodėl nepadiskutavus su savo paaugliu vaiku apie mėgstamą jo muziką, gal tai bus puiki draugiškų santykių pradžia?

Psichologas skatina tėvus labiau stebėti vaikų nuotaikas, nenurašyti depresinės nuotaikos tinginystei.

Kodėl paaugliai neretai bėga arba grasina pabėgti iš namų? Psichologo L. Švipo teigimu, paauglys bėga iš namų, nes nesijaučia namuose priimtas toks, koks jis yra.

Visus rūpesčius, išgyvenimus, sukauptus vaikystėje, paauglystėje žmogus atsineša ir į suaugusiųjų pasaulį. Suicidinės mintys, polinkis į savižalą, tai yra bagažas, kurį sukaupiame vaikystėje, paauglytėje.

Kaip to išvengti, kaip sukaupti pakankamai resursų, kad atėjus laikui galėtume į juos atsiremti išgirsite pokalbyje su psichologu Liudu Švipu.

Komentarai

komentarai(-ų)