„Karštos pėdos“ – išsamiausia vieša duomenų bazė Lietuvoje, leidžia greitai ir paprastai pamatyti, kaip tarpusavyje susiję politikai, valstybės tarnautojai ir verslas

Startavo išsamiausia vieša duomenų bazė Lietuvoje, orientuota į viešojo sektoriaus finansų skaidrumą ir korupcijos prevenciją. Tai įrankis, leisiantis kiekvienam nagrinėti, kaip politikai susiję su verslu ir kitomis organizacijos, kaip viešojo sektoriaus institucijos leido viešuosius finansus ir kas šias lėšas gavo.  Šios skaidrumo iniciatyvos įgyvendintojai „Media4Change“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ kviečia tapti liudininkais ir dar prieš prasidedant rinkimams būti pirmojo detektyvo herojais.

„Įrankis ypač bus naudingas žurnalistų bendruomenei, tačiau labai skatiname juo naudotis ir kiekvieną gyventoją“, – sako „Media4Change“ vadovė Neringa Jurčiukonytė.

„Tai įrankis, kuris padės atskleisti viešųjų lėšų ryšius su tais, kurie tas lėšas valdo – politikais ir valstybės tarnautojais. Norime pabrėžti, kad tai įrankis, skirtas visiems, juo gali naudotis kiekvienas, iki šiol dar nebuvo taip paprasta analizuoti milijardinius skaičius“, – sakė N. Jurčiukonytė. Duombazė talpina: politikų ir aukštų valstybės tarnautojų interesų deklaracijas, duomenis apie viešuosius pirkimus bei ES investicijų panaudojimą Lietuvoje. Šiuo metu duombazėje galėsite rasti tokius duomenis:

  • Per 1500 interesų deklaracijų, kurias pateikė politikai ir aukšto rango valstybės tarnautojai;
  • Per 200 000 viešųjų pirkimų sutarčių, kurių vertė – daugiau nei 94 mlrd. eurų;
  • Apie 22 800 ES lėšomis finansuojamų projektų, kurių bendra vertė – daugiau nei 2,7 mlrd. eurų.

FM99 pašnekovas – idėjos sukurti vieningą duomenų bazę autorius, tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ vadovas Šarūnas Černiauskas

Pasak Idėjos autoriaus, „Sienos“ vadovo Šarūnas Černiausko, šiuos viešai prieinamus duomenis iki šiol buvo sudėtinga analizuoti, nes jie nebuvo sujungti į vieną visumą.

„Čia, galima sakyti, yra duomenų žurnalisto mąstymas, perkeltas į kompiuterį ir „pamaitintas“ milžinišku kiekiu duomenų (…). „Karštos pėdos“ visus duomenis sukelia į vieną visumą“, – sakė jis.

Idėjos autoriai akcentuoja, kad čia pateikiami duomenys leidžia patikrinti įvairius politikų, verslo ryšius, bet savaime neinkriminuoja piktnaudžiavimo, nepotizmo ar korupcijos.

Duomenų bazė yra „Future Story Lab“ projekto dalis. Šis daugiau kaip vienų metų trukmės projektas įneš ir daugiau inovacijų tiriamosios žurnalistikos srityje. Be šios nuolat plečiamos duomenų bazės veiks ir saugaus pranešimo platforma.

Ne ką mažiau svarbi veiklų dalis – pilotinis žurnalistinis projektas „Future Story Lab“, kur bus išbandomos žurnalistikos inovacijos, auditorija įtraukiama į žurnalistinių darbų kūrimą, o darbų temos – lokalios, išbandomi skirtingi verslo modeliai. Panašų pilotinį žurnalistinį projektą išbandys ir Media4Change partneriai iš Slovakijos.

Komentarai

komentarai(-ų)