Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Tarp kabučių“ – „10 Alytaus dešimtmečių“. Kokie jie buvo?

„10 Alytaus dešimtmečių“ ir tiltai jungiantys žmones bei miestus. Šiandien, laidoje „Tarp kabučių“ kalbėsime apie tokią parodą, kuri keliauja. Žiemą ją galėjote pamatyti Alytaus miesto teatre, dabar Alytaus miesto savivaldybėje, o vėliau ji keliaus per mokyklas. Pažintis su istorija… „10 Alytaus dešimtmečių“ apima laikotarpį nuo 1917-ųjų iki 2017 m. Kaip sako istorikas Vilmantas Dunderis – tai vidutiniškai dviejų kartų laikotarpis, tad jei ne pirmuosius, tai šiek tiek vėlesnius dešimtmečius dar tikrai yra kas atsimena. Šiandien apie tai dalinsimės savo emocijomis ir prisiminimais. Plačiau klausykite įrašo.

Pirma pasakojimo dalis:

Antra pasakojimo dalis:

Istorikas ir gidas Vilmantas Dunderis

Kuo Alytus yra ypatingas? Istorikas Vilmantas Dunderis pasakoja: „miesto istorijoje mes turim labai unikalų dalyką, kurio niekas ir niekada neturėjo pasaulyje. Joks miestas, jokia gyvenvietė… Yra miestų, kurie išsidėstę tarp dviejų žemynų, pvz: Valga ir Valka Estijoje ir Latvijoje, o štai Alytus savo istorijoje turėjo 120 metų laikotarpį, kada jis buvo padalintas į dvi skirtingas dalis, padalintas tarp dviejų skirtingų valstybių. Vėliau tarp vienos valstybės skirtingų gubernijų. Tai administraciniu požiūriu buvo skirtingi miesteliai, kurie turėjo skirtingas valstybines kalbas, skirtingus įstatymus, skirtingas administracines valdžias, taip pat netgi skirtingus kalendorius…“

Vienas iš parodos lankytojų sako prisimenantis, kai ankstyvajame amžiuje, jis gyveno pirmajame Alytuje ir  grindiniu žmonės iš kaimų važiuodavo į turgų. Arklių pasagų kaukšėjimas skambėdavo apie 4 valandą ryte ir trukdavo maždaug dvi valandas… Tai, anot jo, labai įsimenantis ir brangus prisiminimas.

Istorikas Vilmantas Dunderis paklaustas, kaip keitėsi Alytus per 100 metų sako, jog keitėsi labai daug kas. „Keitėsi ir tautinė sudėtis, administracinės priklausomybės, urbanistinis požiūris, demografinė situacija. Pažiūrėkim, kokios Alytaus gatvės buvo anksčiau ir kokios yra dabar, kokius mes šiuo metu turim dviračių takus“.

Tad užsukite į parodą ir jūs, nes rudenį tai galės padaryti moksleiviai savo mokyklose ir kaip sako Vilmantas, tai puiki istorijos pamoka. Galbūt ir Jūs su mumis pasidalinsite savo prisiminimais apie Alytų, koks jis buvo, kas labiausiai įstrigę atmintyje…

Kitos naujienos

Sekmadienio popietę Lietuvos laiku ir visai vakarop Japonijos laiku Tokijuje paaiškėjo„Undi...

„TOPsport A lygoje“ pirmąją pergalę šventė Alytaus DFK „Dainava“ futbolininkai. Alytiškiai 4 ture...

Alytaus miesto švietimo įstaigos gavo naują Alytaus m. savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus raštą dėl...

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad kovo 18 d., baigiantis politinės kampanijos dalyvių regis...