„Tarp kabučių“ – Aidas Jurkštas: švyturiai man lengvo pamišimo forma

Šiandien laidoje „Tarp kabučių“ – pokalbis su labai įdomiu žmogumi – farologu, švyturių istorijos tyrinėtoju, kolekcionieriumi, aistringu švyturių ir jūrinės kultūros puoselėtoju – Aidu Jurkštu. Lietuvoje šios srities specialistų nėra daug, kadangi tai mažai tyrinėta ir žinoma sritis. Kiek mūsų šalyje yra švyturių, kokia yra pašnekovo svajonė..? Plačiau apie visa tai klausykite pokalbio.

Pirma pasakojimo dalis:

Antra pasakojimo dalis:

Trečia pasakojimo dalis:

Laidos svečias – Aidas Jurkštas

Pašnekovas iškart atskleidžia, jog Lietuvoje iš viso yra 7 švyturiai: 4 jūriniai (Nidos, Juodkrantės, Klaipėdos ir Šventosios) ir 3 vidaus vandenyse (Pervalkos, Ventės rago, Uostadvario). Paklausus ar teko kada nors bendrauti su Lietuviu švyturininku, Aidas šypsosi: „taip, pažįstu beveik visus, kiek jų čia dar yra Lietuvoj, tačiau šita profesija jau nykstanti, nes iš tikrųjų pasaulyje tendencijos tokios, kad techniškai švyturiai sutvarkyti taip, kad jie jau nebereikalauja didelės priežiūros. Patys įsijungia ir išsijungia. Nebėra tos problemos, kaip su sovietinėm lempom, kai perdegdavo bet kada ir reikėjo jas keisti. Dabar viskas labai paprasta, teliko tik buitinė pastatų priežiūra.“

„Yra keletas istorijų apie Lietuvos švyturius. Pavyzdžiui Klaipėdos švyturys be galo unikalus, bet ne tas, kuris dabar stovi. Pirmasis buvo pastatytas 17 a., medinis toks, „kačerga“ tiesiog, pakeliama kartis ant kurios tik anglis ir malkas kūrendavo. Paskui toje vietoj buvo pastatytas mūrinis, labai įdomus, labai unikalaus dizaino. Apvalus bokštas su pusapvaliu konusiniu priestatu. Daugiau tokių pasaulyje nesutikau, būtent tokio dizaino. 1945 m. jis buvo susprogdintas ir vadintas raudonuoju švyturiu, nes iš jūros pusės buvo apkaltas baltai raudona skarda, kaip šachmatai atrodė.“ – pasakoja Aidas.

Aidas Jurkštas be to, kad turi aistrą švyturiams, jis pats savo rankomis pasistatė sau namą švyturio formos. „Čia lengvo pamišimo forma. Kai supratau, kad reikės statyti namą, kaip gali žmogus, kuris kolekcionuoja, domisi švyturiais, to nepadaryt. Pagalvojau, kad bus logiška tąsa“.

Aidas Jurkštas atskleidė jog turi vieną svajonę – įkurti Baltijos švyturių muziejų. Jo turinį sudarytų švyturių modelių, monetų, pašto ženklų ir kitų eksponatų kolekcija, kurią sukaupęs, interaktyvi vaizdo, garso ekspozicija, teritoriją papuoštų didelės švyturių kopijos, jie mirksėtų.

Komentarai

komentarai(-ų)