„Tarp kabučių“ – festivalis COM•MEDIA, kuris kalba šiuolaikine teatro kalba…

Jau 6 kartą lapkričio mėnesį Alytuje karaliavo teatras… Dvi dešimtys spektaklių, konkursinė programa, dramaturgų pjesių skaitymai ir konkursas – visa tai sutilpo nuo lapkričio pradžios iki 19 dienos. Apie tai ir bus ši „Tarp kabučių“ laida. Kas paskelbti nugalėtojais? Kokios emocijos? Plačiau klausykite pokalbio.

Pirma pasakojimo dalis:

Antra pasakojimo dalis:

Trečia pasakojimo dalis:

 

Tikriems teatro mėgėjams tai ne tik proga maloniai, jaukiai ir kartais juokingai praleisti keletą valandų teatro scenoje, bet patirti naujus įspūdžius praleidus teatro naktyje, atrasti naujus kūrėjus ir tuo pat metu galbūt pabandyti apčiuopti naujas tendencijas teatro scenoje. Beje, pirmą kartą teatro uždarymo ceremonijoje dalyvavo kultūros ministrė Liana Ruokytė – Jonnson, kuri festivalio uždarymo metu įteikė prizą geriausiu festivalio spektakliu išrinktajam Artūrui Areimai, už jo darbą spektaklį ,,Kasykla“, pagal Michal Walzcak pjesę pastatytame Valstybiniame Šiaulių dramos teatre.

,,Džiugu, kad buvom pakviesti ir keista, kad buvo pripažintas „Geriausiu spektakliu“, nes tikrai tokio dalyko negalėjom tikėtis.“ – pasakoja Artūras Areima.

„Geriausio spektaklio“ nominacijos laimėtojams skirtas 3000 eurų vertės prizas, kurį nugalėtojams įteikė kultūros ministrė Lijana Ruokytė – Jonsson. Ji pažymėjo, jog šis festivalis įrodo, kad Lietuvos teatro tradicija gyvastinga.

  • „Geriausios aktorės“ vardas už hercogienės vaidmenį „Keistuolių teatro“ spektaklyje ,,XII naktis” (rež. Ieva Stundžytė) skirtas aktorei Juditai Urnikytei. Kaip ji pati sako: „reikia nebijoti aktoriaus gyvenimo būdo, nes tai yra ne tik profesija, tai yra gyvenimo būdas.“
  • Už Janio vaidmenį Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklyje ,,Gyvūnas (Ku Kū)” (rež. Rolandas Atkočiūnas) „Geriausio aktoriaus“ vardu įvertintas Arūnas Sakalauskas.
  • „Geriausiu režisieriumi“ išrinktas Paulius Ignatavičius, kuris pastatė grandiozinį spektaklį – baseiną ,,Europiečiai” (Vilniaus mažasis teatras).

Teatrologė Lina Klusaitė pabrėžia, jog teatras gali tapti savianalizės vieta ir paaiškinti mums mus pačius… „Turbūt pats gyvenimas diktuoja tokias sąlygas, kai mūsų aplinka tampa vis labiau komplikuota, persmelkta groteskiškų situacijų, kurias kartais sunku paaiškinti ir tokioje situacijoje geriausia išeitis ir yra juokas“.

COM•MEDIA meno vadovas Ervinas Koršunovas sako, jog šis festivalis giliai įsirėžė į jo atmintį… „Pamatėme skirtingas kūrėjų generacijas ir meninę raišką, daug jaunojo teatro ir, berods, tapome pribuvėjais naujo reiškinio Lietuvos teatre – aktualios ir skoningos komedijos užgimimo.“

Šiemet pirmą kartą komedijų festivalį papildė „Off “ programa. Pilotiniame projekte COM•MOON•A nugalėjo sindikato „Bad Rabbits“ interaktyvus edukacinis vaidinimas ,,Vienatvė. 1991” (režisierės Giedrė Kriaučionytė ir Eglė Kižaitė). Pirmosios nakties nugalėtojams festivalio uždaryme iškilmingai įteiktos festivalio kepuraitės, solidžios piniginės premijos auksinė žuvelė, simbolizuojanti visada plačiai atmerktas akis.

Anot teatrologės Linos Klusaitės, jai pirmoji naktis teatre padarė labai didelį įspūdį. „Čia žiūrovai turėjo galimybę susipažinti su kitokiu teatru. Iš tiesų, buvo labai puikiai sudaryta programa. Nuo muzikinių pasirodymų iki šokiruojančių spektaklių“.

Apdovanoti geriausių pjesių autoriai

Trečiajame respublikiniame dramaturgų konkurse, kuris tapo neatskiriama festivalio dalimi, taip pat išrinkti geriausieji. Dramaturgo Herkaus Kunčiaus vadovaujama komisija skaitymams atrinko penkias pjeses, kurias skaitė Alytaus miesto bei „Stalo“ teatro aktoriai.

Akimirkos iš festivalio (© MiskoMote)

Pirmoji vieta, piniginis 300 eurų prizas ir kitos dovanos buvo skirtos Loretai Vilkytei ir jos pjesei „Nereikalingų tėvų aukcionas (NTA)“. Pjesė gvildena aktualias vaikų ir tėvų problemas. Beje, autorė praėjusiais metais dramaturgų konkurse laimėjo trečiąją vietą. „Aš esu pavyzdys, kurią konkursas sudomino paskatino rašyti. Tai yra unikalus renginys, jis gali daugiau žmonių paskatinti rašyti“ .

Ne pirmus metus dramaturgų konkurse dalyvaujantis Andrius Šiuša šiemet konkursui pateikė pjesę „A(uka) ir B(udelis)“. Puikiai valdantis žodį autorius apdovanotas antrąja vieta. Trečioji vieta ir publikos prizas skirtas Laurynui Katkui už pjesę „Nužengimas“.

Komentarai

komentarai(-ų)