Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Tarp kabučių“ – Juozas Žitkauskas: „Dzūkų kalendorius” turėtų būti kožno dzūko troboj

Kaip ir kiekvieną penktadienį su Jumis laida „Tarp kabučių“. Šiandieną joje apie atmintį, datas, tarmę ir laiko tėkmę. „Vilniaus dzūkulių” asociacijos vadovas Juozas Žitkauskas baigiantis metams dzūkams pristato pasididžiavimo vertą dovaną – ateinančių metų „Dzūkų kalendorių 2018”. Plačiau apie tai klausykite pokalbio.

Pirma pasakojimo dalis:

Antra pasakojimo dalis:

 

Metai jau eina į pabaigą ir tikriausiai daugelio namuose, darbe ar kitoje vietoje atsiras kitų metų kalendorius. Tad kodėl gi ne „Dzūkų kalendorius”? Juolab, kad pirmasis toks pasirodė…

V. Daraškevičiaus nuotr.

Juozas Žitkauskas pasakoja, jog pirma mintis sukurti jį kilo tada, kai baigiantis metams nuvažiuodavo į knygyną ir vis nerasdavo tinkamo, gražaus kalendoriaus arba jo jau išvis nebūdavo prekyboje.. „Tada galvoju, reikia kažką pačiam leist. O ką? Dzūkų kalendorių! Ir tadu va, pradėjo praeitų metų gali rutuliotis mintis koks turėtų būti Dzūkų kalendorius. Pirmiausia ir pavadinimas buvo pirminis be jokių variantų, iškart – Dzūkų kalendorius. Žinojau, kad tokio nėra. Antras dalykas – žinojau, kad viskas turi būt tarmiška. Trečias dalykas, kas man buvo labai aišku, kad bus nuotraukos, kalendorinė dalis ir dzūkiškų žodžių žodynėlis. Jų čia yra 225 su vertimu in lietuvių kalbų.“

Laidos svečias pasakoja, jog darydamas ir kurdamas kalendorių atrado daug naujų dalykų: „aš niekados negalvojau, net niekados nebuvau susimastęs ar gal neįsiskaitęs, kad Simonas Konarskis yra iš Alytaus rajono. Taigi, mes turim ir tokių dzūkų, o jei pagal gimimo vietas žiūrėtumėm, tai mes turim ohoho kokių dzūkų. Dzūkas yra Vytautas Didysis (juokiasi).“

„Dzūkų kalendoriaus ” fotografijų dalį pradeda Vilnius (jis yra ant viršelio), o baigia Trakai (gruodžio mėn.). Iki šiol vis dar yra abejojančių dėl Vilniaus priklausymo Dzūkijos regionui. Kitos nuotraukos nuves iki Alytaus, Kapčiamiesčio, Pivašiūnų, Perlojos, Mardasavo, Merkinės, Rudaminos (Lazdijų r.), Punsko, Balbieriškio. Jos primins, kad Pivašiūnuose 1907-1927 m. klebonavo Vasario 16-osios akto signataras Alfonsas Petrulis, o Perloja kitais metais švęs savo 640-metį. Balandžio mėnesio nuotrauka byloja apie dailininką Vytautą Kasiulį, gimusį Simne, o iš lapkričio mėnesio žvelgia rašytojas Romas Sadauskas – vienas svarbiausių šiandienos ir dzūkiškai rašančių rašytojų.

V. Daraškevičiaus nuotr.

Juozas Žitkauskas sako, jog vienas didžiausių galbūt tikslų parodyti, kad Dzūkija nėra Alytaus, Varėnos, Lazdijų ir Druskininkų savivaldybės. Dzūkija yra gerokai didesnė.

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...