„Tarp kabučių“ – pokalbis su mūsų istorijos dalimi, Liudu Mažyliu

Šioje mūsų laidoje „Tarp kabučių“ pakalbėsime apie šių metų kovo mėnesį, jei tiksliau,  po to kai kovo 29 d. Berlyne atsirado Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16-osios Akto dvikalbis originalas, spaudoje pasirodė pačių įvairių interpretacijų. Tik šįkart ne apie interpretacijas, o apie profesorių Liudą Mažylį. Plačiau klausykite įrašo.

Pirma pasakojimo dalis:

 

Antra pasakojimo dalis:

 

Iš kairės: profesorius Liudas Mažylis ir Liudas Ramanauskas

Kas pažįsta prof. Liudą Mažylį, gali paliudyti, kad jis yra stipriai kitoks. Ketvirtadienį Liudas Mažylis pasirodė Dzūkijoje. Susitikimuose Dauguose ir Alytuje jis buvo su įprastu megztiniu, su lietuviškos trispalvės riešinėmis ir mąsliu žvilgsniu. Šiek tiek kitoks, nei dera būti oriam profesoriui, galbūt todėl vasario 16-osios aktas buvo atrastas šio žmogaus, o ne istoriko iš sostinės. Nors pats Liudas Mažylis sako, jog ne jis atrado vasario 16-osios aktą, o jis jį susirado.

Profesorius Liudas Mažylis Alytuje (Gabijos Dirsytės nuotr.)

Paklausus, koks gi buvo Liudas Mažylis septintajame dešimtyje, jis sako, jog buvo dar ankstyvos paauglystės laike. „ 7-asis dešimtmetis šeimai nebuvo labai džiugus, kadangi mes netekome senelio Prano Mažylio. Ta netektis buvo labai skaudi. Skaudi visai šeimai ir giminei. Tačiau daug lūžių įvyko ir mano gyvenime. Mokiausi muzikos spec. mokykloje, vėliau perėjau į paprastą mokyklą, tada prasidėjo kitokie pomėgiai. Vėliau mano akiratyje atsirado pomėgis chemijai ir tas pomėgis nedingo labai ilgam. Buvau chemikų būrelyje, Vilniuje irgi chemiją studijavau, pagaliau, disertaciją apgyniau iš chemijos.“ – dėstė vasario 16-osios akto atradėjas.

Profesorius Liudas Mažylis Alytuje

Vienas iš alytiškių, istorikas Vilmantas Dunderis profesorių apibūdina kaip žmogų legendą. „Tai, ką padarė profesorius Liudas Mažylis, galima pasakyti, jog jis atrado Lietuvos istorijos gralį, nes nepriklausomybės aktas tai vienas iš svarbiausių dokumentų.“

Kas žino, kokios istorijos paieškos mūsų dar laukia…

Laidą parengė Liudas Ramanauskas.

Komentarai

komentarai(-ų)