„Tarp kabučių“ – Rimvydas Stankevičius: poezijos santykis su visuomene yra pašlijęs

 

Pavasaris palengva užleidžia vietą vasarai. Tačiau apie jo baigą dar anksti kalbėti, nes tarptautinis „Poezijos pavasaris 2017″ aplankė ir mūsų miestą – Alytų. Tad šioje „Tarp kabučių“ laidoje apie tai ir apie pačią poeziją pakalbėkime.

Poetas, eseistas, žurnalistas Rimvydas Stankevičius ir jaunosios kartos aktorius Mindaugas Ancevičius (FM99 nuotr.)

Pagrindinis 53-ią kartą rengiamo tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ dalyvis Alytuje – žinomas poetas, eseistas, žurnalistas Rimvydas Stankevičius. Šiemet pasirodė pati naujausia jo eilėraščių knyga Šermuonėlių mantija. O per visą savo kūrybinės veiklos laikotarpį poetas yra išleidęs daugiau nei dešimt skirtingo žanro knygų.

Pašnekovas mano, jog ne veltui Lietuva pravardžiuojama poetų kraštu: „jeigu plačiai paėmus, tai mes visi esame poetai. Pavažinėkime po kaimus, paklausykime močiučių, kurios natūraliai rimuotai šneka, jų kalba pilna metaforų. Arba paklausykim kaip kalba mūsų vaikai… Matyt lietuvių kalba iki tiek yra įkrauta poezijos, kad visai tai atsitinka iš žmogaus sielos jautrumo.“ – šypsosi Rimvydas.

Poetas, eseistas, žurnalistas Rimvydas Stankevičius ir jaunosios kartos aktorius Mindaugas Ancevičius (FM99 nuotr.)

„Atsiminkime savo vaikystę… Kiek ten buvo poezijos. Prie eglučių, mokyklose, viešuose renginiuose, per radiją. Kur ji dabar? Mes augdami galėdavome cituoti perrimuotus tekstus norėdami paerzint savo draugus, perkurt kaip nors juokingai. Poetiškumo iš tikrųjų buvo daug… Jeigu aš būčiau despotas – okupuočiau televiziją ir rodyčiau vien giliaminčius filmus“ – juokiasi poetas.

Žmonės gyvena tol, kol įstengia

Žengti vandens paviršiumi,

Myluot princeses iš pasakų knygų,

Drožt sau iš žodžių valstybę,

Sudygti iš po žiemos

Drauge su rugiais…

 

Bet vos tik tiksėjime,

Vos tik tikrovėj

Aptinka save, –

Sąskaitos, ligos, kurantai…

Už savo kūrybą  Rimvydas Stankevičius taip pat yra apdovanotas Julijono Lindės-Dobilo, Jurgos Ivanauskaitės, Jotvingių, Martyno Vainilaičio, Salomėjos Neries literatūrinėmis premijomis. O pernai  poetui buvo įteikta Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija. Beje, jis – ir 2009 metų poezijos pavasario laureatas.

„Man labai gaila, kai aš matau, kad dabar žmonės važiuodami autobusu žiūri ne per langą, kaip būdavo anksčiau, o į kelius, kur ten yra kažkas padėta, dažniausiai mobilieji ir įprastai ten nebūna knyga… Gaila, bet skaitymo apimtys mažėja“ -pasakoja pašnekovas.

Kartu su poetu svečiuojasi jaunosios kartos  aktorius Mindaugas Ancevičius, „žaidžiantis su lėlėmis“ Kauno valstybiniame Lėlių Teatre bei vaidinantis „Domino“ teatre. Televizijos žiūrovams geriau pažįstamas iš serialų „Giminės“, „Rojus Lietuvoje“. Tačiau aktorius vien darbu teatre ar filmavimosi aikštelėse nesitenkina. Jis groja ir dainuoja savo bei kitų autorių dainas, dažnas svečias bardų festivaliuose.

Komentarai

komentarai(-ų)