Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: alkoholio paliestų šeimų vaikai – nesiliaujančio mūšio kariai

Sveiki, brangūs „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” klausytojai! Džiaugiuosi galėdama ir vėl su Jumis pasisveikinti ir pakviesti drauge leistis į dar vieną labai svarbią temą. Šią laidą skirkime alkoholio paliestų tėvų šeimose augantiems vaikams, jų išgyvenimams, pasekmėms ateityje. Su kuo susiduria vaikai? Kokį pasaulį mato jie ir kaip tokius vaikus mato pasaulis? Kaip galime padėti? Apie tai FM99 eteryje kalbėjome su psichologu Liudu Vincentu Sinkevičiumi. Kviečiu pasiklausyti!

Kaip kalbėjo psichologas: Vaikas jaučiasi nesaugus tarp išgėrusių. Toksiškas stresas, kurį vaikas jaučia, yra nuolatinis, dažnas. Vaikas įeina į tai. Visas organizmas yra aktyvus nuolat, nes jis nežino kada bus užgėrimas. <…> Tarkim, jeigu gatve einam tamsoje, pamatom – kažkokia gauja stovi, jaučiam grėsmę. Automatiškai kūnas įsitempia. Vadinasi, streso hormonai buvo iššaukti, adrenalinas su kortizoliu, kurie visą kūną užpildė ir užslopino smegenų sistemos veiklą, tarkim, mes negalim tuo metu apie darbą galvoti, kažkokius santykius ir panašiai. Mes galvojam, kaip išvengt to susidūrimo su gauja. Toks pat principas vyksta ir pas vaiką. Įeinama į tą režimą ir problema ta, kad iš to režimo taip greit neina išeit. O kadangi tai yra pasikartojantis dalykas, tie užgėrimai, ir neaišku, kada laike jie įvyks, tai tas režimas palaikomas nuolat. Jis labai nuslopina imuninę sistemą, – nuolat būnant tokiame strese, mūsų imuninė sistema neveikia, širdies darbas pažeistas, ritmas sutrikdytas, plaučių veikla sutrikdyta… Tai – iš medicininės pusės, o iš psichologinės pusės turime dar daugiau problemų.

Psichologas Liudas Vincentas Sinkevičius

Gėdos jausmas, kuris lydės visą gyvenimą, alkoholio paliestų tėvų vaikams atsiranda jau paauglystėje. Jeigu gyvena aplinkoje žmogus, į kurį vaikas gali atsiremti, tai gali būti kaimynas, mokytoja ar kitas asmuo, kuriam gali išsipasakoti, išventiliuoti sukauptas emocijas, išsiverkti, tikėtina, kad ateityje toks vaikas bus daug mažiau traumuotas.

Tad atmerkime akis plačiau, išgirskime daugiau, padėkime ir ieškokime pagalbos vaikams, – gal būsime jiems tas svarbus saugumo ramstis, kuri padės į gyvenimą žengti tvirčiau.

Nuoširdžiai ačiū Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, dalinai finansuojančiam laidas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”!

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...