Klausyti gyvai

14:30 - 15:00

Apie sveikatą ir gyvenimą

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: apie ankstyvąją vaiko raidą – saugaus prieraišumo, glaudimo, dėmesingumo, muzikos prasmę

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Sveiki, brangūs bičiuliai! Džiaugiuosi galėdama Jus ir vėl pakviesti į Vaikų pasaulį! Tiek daug yra ko iš jo pasimokyti! Šį kartą kviesiu skirti daugiau laiko ir pasiklausyti keleto FM99 eteryje vykusių laidų, pokalbių su Zita Pupkiene ir Rima Vaickelionyte Zenevičiene, skirtų būtent ankstyviesiems raidos etapams, nuo gyvybės užsimezgimo.

Pirmojoje ankstyvajai raidai skirto ciklo laidoje su Alytaus pedagoginės psichologinės tarnybos psichologe Zita Pupkiene kalbėjome apie saugų ir nesaugų prieraišumą, kada jis formuojasi, kaip mes galime tapti saugumo garantu savo mažyliams ir nutiesti emocinį, psichologinį kelią į saugų, pilnavertį gyvenimą, kaip sukurti ryšį nuo pat pirmųjų mūsų mažylių gyvenimo dienų.

Psichologė Z. Pupkienė

Z. Pupkienė radijo studijoje pasakojo apie tai, kad prieraišumas – tai ryšys tarp žmonių, tarp vaiko ir suaugusio žmogaus. Mes kartais neakcentuojam kūdikio pirmųjų dienų, mėnesių, metų reikšmės. Tai labai svarbus laikas. Atrodo, vaikas juk neatsimena… Bet tas metas yra labai svarbus, nes vyksta labai svarbūs procesai smegenų raidoje. Formuojasi žmogaus savybės, bazinis saugumas. Pasak psichologės, suaugęs žmogus kūdikiui yra tarsi garantas, kad jis yra saugus šiame nepažįstamame pasaulyje, padedantis įveikti jam neįveikiamus iššūkius.

Antroje laidų ciklo, skirto ankstyvajai vaikų raidai laidoje su psichologe Zita Pupkiene kalbėjome apie pirmuosius vaiko gyvenimo metus. Kaip kalbėjo Z. Pupkienė: „pradedame spręsti problemas, kai jos atsiranda vėlesniame amžiuje, – tiek mokymosi, tiek ir elgesio, emocinių problemų, raidos, intelektinių gebėjimų, pažintinių įvairių procesų ypatumus, – kai jau kyla problemos. O iš tikrųjų, mes galime padėti vaikui tik gimusiam ir nelabai didelėm pastangom. Svarbiausia su meile ir žinojimu, ką daryti ir kiek daryti”.

Šioje laidoje psichologė atkreipė dėmesį į tai, kad labai svarbu yra vaikučiui dainuoti, niūniuoti, nešioti, glausti prie savęs, o parenkant žaislus, atkreipti dėmesį į kokybę, ne kiekybę. Per daug žaislų gali ne lavinti, o atvirkščiai, varginti, padaryti žalos.

Vienas svarbiausias punktas – yra mylėti. Rodyti meilę, būti empatiškiems, t.y., matyti, jausti vaikutį. Neperkrauti jo, kuo daugiau laiko praleisti su savo išlauktu, tikriausiai, ilgai svajotu vaikučiu, taip formuojant jo asmenybės vystymosi pagrindus. Lavinti, rodyti pasaulį, padėti pažinti pasaulį atsižvelgiant į vaikučio savybes.”

Zita Pupkienė

Trečioji ankstyvajai vaikų raidai skirto laidų ciklo laida skirta muzikai! Su dainininke, muzikos pedagoge Rima Vaickelionyte Zenevičiene kalbėjome apie muzikos, meno svarbą vaiko raidai. Kokią muziką klausyti ne tik vaikams, bet ir besilaukiančiai mamai? O gal geriau dainuoti? Kokią įtaką skambesys daro vaikams nuo mažiausių iki vyriausių? Ar yra vaikų, kuriems muzikos nereikia apskritai?… Daugybė klausimų ir dar daugiau įdomių, prasmingų atsakymų. Kviečiame pasiklausyti! 🙂

Kodėl yra labai svarbu nuo pat ankstyvos vaikystės ir netgi prenataliniu laikotarpiu suteikti vaikui tą muzikinį garsą, kuris stimuliuoja abudu smegenų pusrutulius? Nes kūdikio smegenys labai imlios ir jos labai absorbuoja, formuojasi sinapsinės jungtys tarp neuronų. Būtent tas imlumas yra iki aštuonerių metų. Paskui devyneri, dešimt… – jau turim, ką turim. Aišku, geriau vėliau negu niekad, bet, kaip gerb. pedagogė Lolita Navickienė sako, „Mes galime duoti vaikui aukso grynuolį nuo nulio iki aštuonerių metų”, ir jau tada vaikas turės ir psichologinių turtų ir mąstymo dalykų.”

R. Vaickelionytė Zenevičienė
R. Vaickelionytė Zenevičienė

R. Vaickelinytė Zenevičienė per beveik trisdešimt muzikos pedagogės darbo metų ugdė įvairaus amžiaus vaikus, dirbo su vaikais, turinčiais specialiųjų poreikių, na, o šiuo metu dirba lopšelyje-darželyje „Girinukas” su vaikučiais nuo vienerių metų. Inicijavusi ir besilaukiančių moterų užsiėmimus, laidos viešnia teigia, kad vaikai, kuriems dar esant įsčiose, mamos niūniavo, dainavo, klausė muziką, vėliau greičiau adaptuojasi, judėjimas, koordinacija, domėjimasis aplinka išsivysto greičiau, net paauglystės metu ryšys tarp tėvų ir vaikų yra stipresnis, santykiai gilesni.

Tad kuo daugiau gražios muzikos ir laimės mūsų vaikams! 🙂

Nuoširdžiai dėkojame Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, prisidedančiam prie laidų „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” finansavimo!

Kitos naujienos

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininke, edukatore Gita Jak...

Artėjantis didžiausias Lietuvoje džiazo festivalis „Kaunas Jazz“ paskutinį balandžio savaitgalį pakvies ž...

Šiandien taryba neleido formuoti priešmokyklinukų septyniems darželiams. Priešmokyklinės klasės keliamos ...

Vieninteliame profesionaliame dramos teatre Pietų Lietuvoje – Alytaus miesto teatre – pagerbti me...