Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje: Tikėjimas vaiko gyvenime – „Dievas rašo ir ant kreivų linijų“ (R.Baltrušaitis)

Brangūs FM99 klausytojai, šviesaus ir skambančio vaikų pasaulio kūrėjai, šiais, kaip ir prabėgusiais metais, laidų ciklas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ kvies mus giliau pažvelgti į vaikų emocinį, socialinį pasaulį, padėti jiems ir jų tėvams ar įtėviams bei pedagogams atsakyti į kylančius klausimus, susitvarkyti su įvairiausiais iššūkiais (juk net ir pareigingiausieji su jais susiduria, tiesa?). Tad drauge su profesionaliais psichologais, specialiaisiais pedagogais, vaikų auklėjimo bei ugdymo specialistais, tėvais ir pačiais vaikais dalinsimės patirtimis, ne tik teoriniais, bet ir praktiniais patarimais!

2021 02 12: Sveiki gyvi, brangūs „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ bičiuliai! Šiandien kviečiu Jus pasinerti į temą apie vaikus ir Dievą, tikėjimą. Tikėjimo prasmę ir svarbą vaiko gyvenime. Juk neretas mūsų sunkioje gyvenimo akimirkoje meldžiamės, kalbame tyliai ar garsiai su Juo. Kai džiaugiamės, turbūt irgi neretai visai nevalingai ištariame, pavyzdžiui, „O, Dieve, kaip gražu!“, tiesa? Kodėl? Kiek tai svarbu yra vaikui? Kaip mūsų mažiesiems atsakyti į klausimus, kurie neretai ir suaugusiesiems yra neatsakytos mįslės?… Apie tai radijo studijoje šnekučiavomės su Alytaus Šv. Kazimiero parapijos klebonu Ryčiu Baltrušaičiu.

I pokalbio dalis:

Alytaus Šv. Kazimiero parapijos klebonas R.Baltrušaitis

Paklaustas, o kaip pats atrado kelią į Dievą, nors augo netikinčioje šeimoje, klebonas, juokaudamas pasakojo, kad beveik visos jo vaikystės veiklos buvo susiję su religiniais žaidimas. Vienas jų – žaisti laidotuves: „man atrodo, kad apylinkė, kurioje gyvenau, buvo švariausia visokių žuvusių gyvūnų atžvilgiu. Nerasi nei vieno kačiuko, ančiuko, triušiuko ar šuniuko nepalaidoto. Ir tas laidojimas būdavo, <…> pagal vaiko sampratą, tikrai religinis, nes tai būdavo pašarvojama, uždegamos žvakės, giedama. Aš, kaip kunigas, aukodavau mišias, kaimo vaikai susirinkdavo nešti gėlių, nešti karstą. <…> Ir krikštydavom. Nebuvo nė vieno kaime kaimynų vaikų kačiuko ar šuniuko, kuris nebūtų pakrikštytas ir neturėtų krikšto tėvų. Ir nebuvo nė vienos šunų poros nesutuoktos. <…> Aš tai dariau su nepaprastu atsidavimu ir sakralumu.“

II pokalbio dalis:

Neretas tėtis ar mama, išgirdę klausimus Kas yra Dievas? Iš kur Jis atsirado? Ar Dievas viską mato ir girdi? ir dar daugybę kitų, pasimeta, nežino ką ir kaip atsakyti. Klebonas nuramina, sakydamas, kad mes neprivalom visko žinoti, o ir suprantamai kalbėti, reikia pakilti iki vaiko lygio. Labai svarbu, pasak R. Baltrušaičio, mums neapsimetinėti, nenuvertinti vaiko smalsumo ir geriau kartais pasakyti „nežinau“, bet neužmiršti ir, sužinojus, atsakyti.

„Nepakeičiami ugdytojai ir maldos gyvenime yra tėvai. Ir čia turbūt kalbėt reikėtų jau apie tėvų ir vaikų santykį apskritai, nes turbūt nerealu, kad tėvai ir vaikai, pavyzdžiui, staiga imtų kartu melstis, jeigu jie bendrai neturi atviro buvimo, pokalbių.“

Kaip pasakojo FM99 svečias, nereikėtų vengti vaikus vestis ir į šv. mišias, leisti jiems susipažinti su bažnyčia: „Jeigu šventose mišiose kažkam trukdo esantys vaikai, tai tas žmogus, tikėtina, turi kažkokių psichologinių problemų. Vienas dalykas, vaikas turi teisę tyrinėti tą pačią bažnyčios erdvę, ypatingai, jeigu jis tai daro tyliai – vaikštinėja, žiūrinėja. <…> Jis gali ir prie altoriaus arti prieiti, juk nieko neatsitiks, jeigu jis tyliai, ramiai stebi. Taigi nei kunigą pargriaus, nei altorių nuvers.“

Atskiras mišias vaikams sekmadieniais aukojantis klebonas džiaugiasi, kad vaikai nori į jas ateiti. Ir į mažojo radijo klausytojo klausimą Kuo jam patinka Dievas? atsako: „Man patinka Dievas tuo, kad Jis manim pasitiki. Ir aš kartais, kai mąstau apie kunigystę, kurios pašaukime esu, galvoju, Dieve, bet aš turiu tokių savybių, – ar tikrai kunigui dera? Ir atėjo atsakymas, kad Dievas žinojo tas mano savybes, bet vis tiek mane pašaukė, reiškia esu tinkamas. Man patinka tuo, kad jis nesirenka tokių šventučių, bet tokių tikrai velnių prišveitusių, kaip aš, nes mano vaikystė ir paauglystė buvo labai intensyvi iškadų krėtimu. Iki aštuntos klasės aš buvau vienas iš sudėtingiausių vaikinų mokykloje. <…> Tai Dievas rašo ir ant kreivų linijų.“

Tikiuosi, brangūs draugai, šis radijo susitikimas Jums tapo džiugiu atradimu, atsakymu į kylančius klausimus, kaip ir man!

Ačiū, kad esate, klausiate ir klausote!

2021 02 05: Paauglystė… Paauglystė? Paauglystė!!! Apie šį ypatingą vaiko raidos etapą, kalbėjome su Utenos apskrities Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja, psichologe Irena Gaigaliene. Kviečiame pasiklausyti apie tą nelengvą metą ir jaunam žmogui, ir jo šeimai, apie kylančius iššūkius, maištą, kaip išlaikyti ryšį ir atrasti bendrą kalbą.

I pokalbio dalis:

Utenos apskrities Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja, psichologė I. Gaigalienė

Maištavimas, savęs pažinimas ir savojo paieškos – psichologai šį gyvenimo tarpsnį vadina identiteto krize. Kuo paauglystė ypatinga? Kada ji prasideda? Kaip ją išgyvena vaikas? Ką turi suprasti ir žinoti tėvai?

„Paauglystėje visuomet turi eiti į susitarimą pirmiausia tėvai. Tikrai paauglystėje vaikams yra labai sunku prieiti ir tėvams pasakyti „Aš suklydau, aš buvau kaltas“. Turbūt to net nereikėtų tame etape laukti ir to tikėtis. Mes pirmieji turėtume sudėti tuos vadinamus karo ginklus ir eiti į susitaikymą“.

II pokalbio dalis:

Kaip pasakojo I. Gaigalienė: Mes vis matome vaiką mažą, kuriam norime pasakyti ir tikimės, kad taip ir bus padaryta. Šiuo atveju reikėtų žinoti, kad to nebus, nes paauglys tikrai jaučiasi savarankiškas. <…> Su tokio amžiaus vaiku turime eiti derybų keliu. Tai yra labai svarbus dalykas. Problema būna tada, kai prasideda karas dėl tikrai menkų dalykų. Kai mes supykstame ir pykstame dėl tokių dalykų, kaip: paauglys nesusitvarkė spintos, neišplovė indų, ilgiau sėdėjo prie televizoriaus ar kompiuterio ir panašiai. Ir tokiu atveju nematome vidaus. Paauglys tada užsisklendžia ir prasideda karas. Ir tokioje kovoje nukentės tik vaikas. <…> Mes neturėsime įtakos, jeigu esame konflikte. <…> Ką galime? Neleisti kažkur išeiti? Paauglys vis tiek išeis. Vaiko susipykimas su tėvais ir išėjimas, negrįžimas kovos metu, – tai kelia pavojų didesnį jam. Mes turime, kaip tėvai, tai suprasti ir dėl to stengtis nepasiekti tos ribos, kad neprasidėtų karas, kuris pavojingas vaikui“.

Šiandien paauglystė stipriai „pajaunėjusi“ tiek fiziologiškai, tiek psichologiškai – ji prasideda 9–10 ar, vėliausiai, 11-ais vaiko gyvenimo metais.

Šis etapas kelia daug rūpesčių, nes vaiko gyvenime vienu metu vyksta daugybė skirtingų procesų: fiziologinių, psichologinių, socialinių. Kūne vyksta daugybė pakitimų, kurie sukelia ne visada malonius pojūčius – gali pablogėti savijauta, kristi imunitetas, sutrikti hormonų pusiausvyra, vidiniai organai patiria įtampą dėl sparčiai augančio kūno. Šie, ne visada malonūs pojūčiai, paskatina ar paspartina ir psichologines problemas. Smegenyse taip pat vyksta pakankamai rimti pokyčiai – formuojasi naujos jungtys, aktyvuojasi arba nyksta kitos.

Tad, linkėdama kantrybės ir tolerancijos, dar priminsiu mums visiems labai svarbų momentą – vaikams visuomet reikia tėvų, net ir paauglystės metu, kai garsiai trinksi durys ir plaukai nusispalvina žaliai ar raudonai, o mamos ar tėčio viešas apkabinimas sukelia didžiausią gėdą. 🙂 Mūsų vaikams, žengiantiems žingsnius į suaugusiųjų pasaulį, yra sunkiau, nes jiems tas kelias dar nepažintas! Jeigu pavyks išsaugoti ryšį, kalbėtis ir daugiau klausyti nei teisti, tuo keliu, šalia savo augančių vaikų, galėsime išdidžiai žingsniuoti ir mes, paauglystę taip pat išgyvenę ir gal kiek primiršę, tėvai! 🙂

2021 01 21: Dar vienai savaitei besibaigiant, kviečiame Jus į jaukų, šiltą susitikimą su Loreta Zabalujeva – šokių mokytoja, menininke, knygų autore ir mažąja tų knygų skaitytoja Mildute! Nerkime į vaikystę, į knygų pasaulį ir pasikalbėkime apie „Užkeiktąją Baletijos karalystę“, fantaziją, laisvę, spalvas, šokį bei sparnus!

I pokalbio dalis:

L. Zabalujeva ir M. Malinauskaitė

Loretą Zabalujevą dauguma pažįsta, kaip šokių mokytoją, ne vieną dešimtmetį puoselėjusią šokio meną mažųjų širdelėse, taip pat – kuriančią, dainuojančią, gitara skambinančią ir didesnėse, ir mažesnėse scenose. Tačiau išleisti knygą, ir ne vieną, – dar viena nauja patirtis!

Kaip pasakojo FM99 viešnia: „rašinėjau aš nuo vaikystės, buvau gal pirmokė, tai mano buvo pirmas kūrinys, kai vietoje rašinėlio aš sukūriau eilėraštį mokytojai, tiesiog sueiliavau. <…> Baletijos istorija keistai atsirado: kai negalėjau jau šokt dėl savo kojų silpnų, negalėdavau net kažkur išeit, išvažiuot, su anūkėm nesusitikdavau, kurios gyvena Kaune, tai pradėjau rašyt joms laiškus ir laiške sekt va šitą pasaką. <…> Ir kai prirašiau nemažai tų laiškų <…> pamaniau, kol nepamiršau, imsiu ir užrašysiu!“

II pokalbio dalis:

Šokis, daina yra sielai naudingi dalykai. Nesvarbu, kiek vaikas įvaldys, bet tai yra sielos balsas nuo senų senovės. Tu virdamas košę gali atskleist sielą, o dainuodamas, šokdamas – be ribų.“

Radijo studijoje rašytoja ne tik dalijosi savo mintimis, bet ir dovanojo klausytojams galimybę išgirsti knygos „Užkeiktoji Baletijos karalystė“ ištraukų, skaitomų pačios autorės lūpomis. Netrukus dienos šviesą turėtų išvysti ir trečioji istorijos dalis, tad linkime autorei įkvėpimo, kūrybingumo, daugybės skaitytojų! Na, o Jums, brangūs vaikų pasaulio puoselėtojai, kuo puikiausio skaitymo malonumo šiais vis dar ilgais vakarais!

2021 01 15: Kur pasislepia neišsakytos mintys? Kur pradingsta nerimas ir įvairiausios problemos, slegiančios vaikų ir paauglių pečius? Ar jos pradingsta ir niekuomet nebesugrįžta, jeigu iš visų jėgų pasistengiame nebegalvoti ir nutylėti? Kaip tėvams išmokti išklausyti vaikus taip, kad jie norėtų atsiverti…? Į šiuos ir daug kitų klausimų atsakyti padėjo „Vaikų linijos“ emocinės paramos koordinatorė Snieguolė Cironkaitė, – kviečiame pasiklausyti!

I pokalbio dalis:

„Vaikų linijos“ emocinės paramos koordinatorė S. Cironkaitė

Kaip laidoje „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ kalbėjo S. Cironkaitė: „Tikrai skatinu nenuvertinti savo kažkokių sunkumų ar problemų, – jeigu jaučiat, kad norisi pasikalbėt, drąsiai galima skambint ir kalbėt. Besikalbant su kitu žmogum, kartais tą situaciją pamatai iš skirtingų pusių, o kartais tiesiog užtenka visą tą, ką viduj nešiojiesi, išleisti, balsu išsakyti ir iš karto palengvėja.“

II pokalbio dalis:

„Vaikų linijos“ misija: internetu ir telefonu teikti pagalbą vaikams ir paaugliams, priimant juos tokius, kokie jie yra. Kartu ieškoti atsakymų į rūpimus klausimus bei skatinti vaikus ir paauglius padėti sau ir vieni kitiems. Didinti suaugusių sąmoningumą, paaiškinant, dėl ko kenčia vaikai, bei supažindinant juos su būdais, kaip padėti vaikams.“ (www.vaikulinija.lt)

Emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“ vaikams ir paaugliams teikia nemokamą ir anonimišką pagalbą telefonu europiniu  numeriu 116111 kasdien 11-23 val., elektroniniais laiškais, pokalbiais internetu (chat) darbo dienomis 18-23 val. kiekvieną darbo dieną. Apsilankykite interneto svetainėje www.vaikulinija.lt, kurioje sužinosite daug naudingos informacijos. Nuo 1997 m. veikiančioje nevyriausybinėje organizacijoje šiuo metu pagalbą vaikams ir paaugliams teikia daugiau nei 350 savanorių konsultantų!

Ačiū kiekvienam iš jų!!! Ačiū Jums, kurie kalbate, išklausote ir išgirstate!

2021 01 08: Pirmąją šių metų laidą mes skyrėme žvilgtelėti į stebuklų metą – prabėgusias gražiausias metų šventes. Pasidomėjome, ar iš tiesų tai stebuklų metas visiems vaikams? Ar gebame suteikti tikros laimės ir saugumo mūsų mažiesiems? Kokia prabėgusių švenčių statistika, rodanti, kiek vaikų pasitiko gražiausias metų šventes su ašaromis akimis, ne su plačiomis šypsenomis? Į tai atsakyti padėjo Vija Kudzienė – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Komunikacijos specialistė.

Pirmoji pokalbio dalis:

Kaip pasakojo V. Kudzienė, „šventės pasižymėjo pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus pagausėjimu. Lyginant su pirmais gruodžio mėnesio savaitgaliais švenčių metu jų buvo gauta  tris-keturis kartus  daugiau. Jeigu savaitgaliais vidutiniškai gaunama keletas pranešimų, tai 2020.12.24-27 d. apskrityje gauta 19 pranešimų dėl galimų vaiko teisių pažeidimų. Dažniausia priežastis – neblaivūs tėvai, to pasekoje kylantys tarp jų konfliktai, neprižiūrimi vaikai. Daugiausiai vaiko teisių pažeidimų fiksuota Lazdijų r. savivaldybėje. Per šias dienas paimta iš nesaugios aplinkos ir laikinai apgyvendinta saugioje aplinkoje ar pas giminaičius, emociniais ryšiais susijusius asmenis 22 vaikai (19 Lazdijų r. gyvenančių vaikų).

Antroji pokalbio dalis:

Kaip kalbėjo laidos „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ viešnia V. Kudzienė: „deja, bet Naujųjų metų šventinio savaitgalio metu Pranešimų gavome beveik tiek pat kiek ir per Kalėdas, daugiausiai šį kartą Varėnos r. sav. Priežastis ta pati – dažniausiai dėl girtavimo ir kilusių žodinių konfliktų šeimose, 7 vaikai buvo paimti iš nesaugios aplinkos (per praeitą savaitgalį 19) ir apgyvendinti pas giminaičius ar emociniais ryšiais susijusius asmenis. Pasitaikė ir neblaivių paauglių bei pasišalinusių iš globos namų vaikų. Neišvengta buvo ir atvejų, jų turėjom du, kuomet nukentėjo kūdikiai dėl tėvų neblaivumo.“ 

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Komunikacijos specialistė V. Kudzienė

Dar vienas ryškus pastebėjimas – šiuo pandemijos laiku, kai pamokos ir kiti užsiėmimai vyksta nuotoliniu būdu, sumažėja fizinis aktyvumas, lieka mažiau laiko maitintis pilnaverčiu, namuose gaminamu maistu, vaikai vis dažniau susiduria su viršsvorio problemomis. Apie tai kalbėjome su gydytoja-dietologe Kristina Jasmontiene.

I pokalbio dalis:

„Suplanuota dienotvarkė vaikui – pusryčių, pietų, vakarienės, užkandžių laikas, poilsio, darbo režimas. Būtina nustatyti tinkamą vaiko miego trukmę. Dažnai karantinas traktuojamas kaip pusiau atostogos, kuomet vaikai vėliau gula, o tai taip pat turi reikšmės ne tik mokymosi kokybei, bet ir maisto pasirinkimui“, – sako K. Jasmontienė.

Gydytoja-dietologė K. Jasmontienė

II pokalbio dalis:

Štai tokia ta 2020-ųjų metų pabaiga… Tačiau slenkstis į 2021-uosius peržengtas, tad dar kart linkėdama mums visiems šviesių, sveikų ir džiugių metų, palinkėsiu ir daugiau švelnumo, kantrybės, dėmesio, rūpesčio skambiam ir spalvingam vaikų pasauliui! O kad jis toks būtų galime pasistengti visi!

Ačiū, kad ir šiandien esate drauge!

Pagarbiai, Eglė

Nuoširdžiai dėkojame Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, iš dalies finansuojančiam laidas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“!

Komentarai

komentarai(-ų)