Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” – kaip auginti mergaitę, kad netektų minėti tarptautinės smurto prieš moteris dienos?

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Prabėgo lapkričio 25 d. – tarptautinė smurto prieš moteris diena, kurios metu išties daug dėmesio skyrėme moterims, na, o šiandien pakalbėkime apie mergaites. Kaip auginti mergaites, kaip auklėti ir kaip elgtis patiems, kad netektų minėti tarptautinės smurto prieš moteris dienos? Apie tai FM99 eteryje kalbėjome su psichologu, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoju, doc. dr. Visvaldu Legkausku.

V. Legkauskas (nuotr. iš asmeninio archyvo)

Kaip auklėti mergaites, kad joms netektų patirti smurto, ypač jeigu auga, matydamos smurtą tarp tėvų? Gal yra kažkokie požymiai, kad mergaitė linkusi patirti smurtą? Kokie jie? Kaip išeiti iš to smurto rato?… Kyla daugybė klausimų, tiesa?

Kaip sako Visvaldas Legkauskas: „Agresija yra paprasčiausia forma, kuria kiekvienas žmogus gali padaryti poveikį kitam žmogui. Patys smurtingiausi žmonės yra dvimečiai ir trimečiai. Kūdikiai nuo 6-7 mėnesių galėtų būti dar smurtingesni, bet fiziškai dar to nesugeba. Trenkti ir pasiimti, pavyzdžiui, kito vaiko žaislą yra paprasčiausia, o kokie kitokie galėtų būti būdai, reikia ilgai mokytis. Kai mes mokome vaiką, kad muštis negalima, reikia taip pat mokyti, o ką gi reikia daryti kitaip, kad pasiekti savo tikslų? Čia ilgas procesas – nuo pusantrų metų iki mokyklos, kad į mokyklą ateitų vaikas, kuris nesimuša. Jeigu nori tartis, derėtis, įtikinti, tai yra sudėtingiau nei mušti. Pirmas pavyzdys, iš kurio mokaisi yra šeimos pavyzdys, kaip tėvai sprendžia nesutarimus tarpusavyje, ir tai, kokius filmukus vaikai žiūri, kokius žaidimus žaidžia.”

Yra du dideli dalykai: pirmas – nemuškit savo vaiko. Jeigu nenorite, kad Jūsų užaugusi mergaitė susirastų vyrą, kuris ją muš, nemuškite jos patys. Žmogus turi augti nežinodamas, kas yra mušimas. Ir antra paprasta taisyklė: nesimuškite tarpusavy. Viskas. Daugiau nieko nereikia.”

V. Legkauskas

Mergaitės, merginos, kurios auga ar augo, matydamos ar patirdamos smurtą, norėdamos keisti savo gyvenimą, kurti kitokią šeimą, pasak psichologo, turėtų atidžiai žiūrėti į žmogų, su kuriuo planuoja bendrą ateitį. Jeigu jos nori geresnio gyvenimo, smurto turi būti visiškas, apskritas nulis. Kaip sako specialistas, bėda ta, kad smurtinėje aplinkoje augusi mergaitė yra linkusi pateisinti tai ir savoje partnerystėje, sakydama, kad jis mušasi mažiau nei, pvz, mano tėvas arba buvęs vyras. Dėl to jis yra tinkamas partneris. Bet su smurtu yra taip – jis yra arba jo nėra. Smurto turi būti nulis. Tai yra pirmas ir svarbiausias kriterijus, renkantis partnerį, jeigu norim iš smurto rato ištrūkti.

Laidas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas”. Ačiū!

Kitos naujienos

Balandžio 15–21 dienomis Alytaus apskrities Kelių policijos pareigūnai visoje apskrityje organiza...

Metalo talpyklų ir slėginių indų gamybos įmonė „Astra LT“ įdiegė pažangų fazinių gardelių ultraga...

Viešbučiai yra mažos tikrovės dalelės – tai miestai mieste. Mes dažnai galvojame apie viešbutį ka...

Alytiškių ir miesto svečių pamėgta mugė šiemet įsikurs gamtos prieglobstyje – Dainų slėnyje ir jo...